Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Agata Janeczek

Instytucja

CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język niemiecki (Szkoła podstawowa - klasy IV - VI)

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

Relacja z realizacji uczniowskiego projektu edukacyjnego w ramach programu „Paczki solidarności”

Autor zdjęcia: Aleksandra Bednarska, Opis: Cała społeczność szkolna na wystawie Dziwny Świat PRLu
Zdjęcie
Tagi: Gimnazjum im. Cz. Miłosza, Topola Królewska, paczki solidarności, historia, sprawozdanie,

Paczki solidarności z Topoli Królewskiej

  1. Gimnazjum im. Cz. Miłosza
  2. Topola Królewska 66, 99- 100 Łęczyca

 

II INFORMACJE O PROJEKCIE

 

Tytuł projektu „PACZKI SOLIDARNOŚCI”

opiekun projektu- Aleksandra Bednarska

uczestnicy projektu:

1.       Agnieszka Sobalska

2.       Damian Andrysiak

3.       Justyna Rajska

4.       Sandra Szczęsna

5.       Anna Kujawa

6.       Karina Rosiak

7.       Natalia Kacprowicz

8.       Magdalena Rosolak

9.       Gabriela Zadrąg

10.   Julia Zaborowska

11.   Mariusz Kamiński


Pytania pomocnicze do relacji:

 

Projekt nam się spodobał, ponieważ mogliśmy historię stanu wojennego odkryć w naszych rodzinach, dowiedzieć się, jak żyło się na naszej miejscowości 30 lat temu i czy to rzeczywiście jest prawdą, że Niemcy pomagali Polakom. Naszą grupę nazwaliśmy po prostu „Paczki solidarności”, ponieważ chcieliśmy, aby nasi koledzy kojarzyli nas z programem CEO.

Przede wszystkim chcieliśmy znaleźć świadka historii, który otrzymywał paczki z Niemiec w czasie stanu wojennego i wyniki naszego dochodzenia przedstawić całej szkole, rodzicom oraz mieszkańcom Łęczycy. Zaczęliśmy od żmudnej, detektywistycznej roboty- pytaliśmy wśród uczniów, rodziców, poprzez 2 łęczyckie kościoły i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek. Bardzo pomógł nam ksiądz dziekan, Sławomir Sobierajski, który zwrócił się z apelem do Łęczycan, aby z nami porozmawiali. I, przeżyliśmy niespodziankę… niestety, bardzo przykrą- świadkowie nie pamiętali, czy dary pochodziły  Niemiec, a jeśli pamiętali, to- nie chcieli mówić! Pomimo naszych próśb i błagań nikt nie chciał zostać naszych świadkiem historii. Wtedy pomyśleliśmy, że to klęska i musimy zrezygnować z projektu...  Na szczęście pani Aleksandra Bednarska, opiekunka naszego projektu, uruchomiła swoje prywatne kontakty i udało nam się dotrzeć do burmistrza Łęczycy, pana Andrzeja Olszewskiego i dyrektora Muzeum w Łęczycy, pana Andrzeja Boruckiego, którzy w stanie wojennym otrzymywali paczki z Niemiec. Zostali oni naszymi świadkami historii i otrzymaliśmy od nich wiele cennych informacji. Dowiedzieliśmy się, że do łęczyckiego szpitala przyjeżdżały ciężarówki wypełnione sprzętem medycznym, więc była do pomoc  ogromna, wymagająca wielkiego nakładu finansowego oraz wysiłku logistycznego ze strony Niemców. Poznaliśmy życie studenckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim- strajk z roku 1980, sposoby zdobywania żywności, modnych ubrań, pokojowe manifestacje. Poczuliśmy trochę strachu z tamtych lat, gdy pan Borucki opowiadał o aresztowaniach i legitymowaniu z lufą karabinu na piersi. Dowiedzieliśmy się, że pomoc nadeszła też ze strony Niemców studiujących wówczas na KUL-u: Polakom pomagała hrabina Christine von Brühl, obecnie dziennikarka i pisarka oraz Georg Ziegler, który był inicjatorem powstania Stowarzyszenia Naukowo- Kulturalnego w Europie Środkowo- Wschodniej. Udało nam się również z nimi nawiązać kontakt.

Wszystkie nasze działania opisywaliśmy na naszym blogu ROZPAKUJ PACZKĘ

Nasze odkrycia zaprezentowaliśmy całej społeczności szkolnej podczas „TYGODNIA PRL-u”: przeprowadziliśmy w każdej klasie lekcję na temat pomocy z Niemiec, zaprosiliśmy na nie naszego świadka, dyrektora Muzeum, pana Andrzeja Boruckiego. Nauczyliśmy III klasy grać w grę planszową „Kolejka”, którą otrzymaliśmy za darmo z IPN-u; klasy II nauczyliśmy grać w gumę oraz robić na drutach; uświadomiliśmy całej szkole, jaki cenny był kiedyś papier toaletowy.

Ale… doszliśmy do wniosku, że jest to dla nas mało, więc zorganizowaliśmy „Wieczór wspomnień z PRL-u” na Zamku  w Łęczycy, w którym  mieści się Muzeum. Ponownie bardzo nam pomógł pan dyrektor. Byliśmy trochę rozczarowani, ponieważ przyszło mało ludzi, ale pan dyrektor stwierdził, że najprawdopodobniej Łęczycanie boją się tego tematu, gdyż jest to historia nadal świeża i może wzbudzić wiele emocji. Mamy od 13 do 16 lat i nie bardzo to rozumiemy…

Ale… nadal nam było mało J Pani Anna Kowalska, nauczycielka historii, która uczestniczyła w wieczorku wspomnień, namówiła nas do zorganizowania w naszym gimnazjum wystawy z okazji rocznicy wybuchu stanu wojennego. Wraz z jej klasą, I e, przygotowaliśmy eksponaty- przedmioty codziennego użytku, stare radia, plakaty, kartki na żywność i wiele innych. Na podłodze nakleiliśmy tor do gry w kapsle oraz „ludzika” do gry w klasy.

Ale… to nie wszystko. Chcieliśmy, aby cała szkoła poznała treść ustawy Bundestagu z dnia 18.12. 1981, więc cytowaliśmy jej fragmenty klasom oraz pracownikom szkoły (w szatni, stołówce, bibliotece).

Czuliśmy, że jest dużo pracy, ponieważ za jednym pomysłem rodził się drugi. Nie wszystko udało nam się zrealizować, np. nie wyszła nam PRL-owska czekolada na margarynie! Jak te nasze babcie robiły wówczas słodycze?!

Wydaje nam się, że obaliliśmy trochę stereotyp, że każdy Niemiec to zły Niemiec. Na jednej z naszych lekcji oburzony trzecioklasista powiedział: „Co?! Niemcy pomagali Polakom?!”  A owszem, pomagali! Pokazaliśmy to nie tylko społeczności szkolnej, lecz również mieszkańcom Łęczycy i powiatu łęczyckiego, ponieważ udało nam się zaprosić do współpracy redaktora portalu www.ele24.net, pana Michała Żyndżo, który pisał artykuły o naszych działaniach. Myślimy już o następnym roku szkolnych, mamy nowe pomysły. Zauważyliśmy też, że dzięki naszym działaniom inni uczniowie też chcą realizować projekty CEO J

 

Wszystkie nasze działania były regularnie opisywane na blogu, na lokalnym portalu internetowym oraz na internetowej stronie szkoły.

SAMI SPRAWDŹCIE:

1.       Życie studenckie na KUL-u

2.       Moda w czasach PRL-u

3.       Wywiad z hrabiną Christine von Brühl

4.       „Tydzień PRL-u” w naszym gimnazjum- przeczytaj też artykuł na portalu lokalnym i na naszej szkolnej stronie

5.       Wystawa „Dziwny świat PRL-u”

6.       „Wieczór wspomnień z PRL-u” na Zamku w Łęczycy

7.       …wszystko możecie sprawdzić na naszym blogu http://rozpakujpaczke.blogspot.com/

Mapa