Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Aleksandra Kobak - Hunia

Instytucja

Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Szkoła ponadgimnazjaln)

Podstawa programowa

ogólna podstawa programowa

Obszar edukacyjny

Język polski

A w Brzostku Ty był?

Autor zdjęcia: A.Hunia, Opis: Za pracą idą zaszczyty
Nasza brygada
Sami Swoi
Sami Swoi
Sami Swoi
Sami Swoi
Sami Swoi
Sami Swoi
blog CEO
Truskawki wolności
Tagi: opowieści z garnka ewolucji, Sami swoi, młodzi i media, blogi, gimnazjum, Brzostek,

I.                   Dane o szkole

Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku

ul. M.N.Mysłowskiego 11

39-230 Brzostek

II.                Realizacja projektu „Włącz się! Młodzi i media” edycja 2013/2014

 

Uczestnicy – uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum: Jaromir Hunia, Julianna Wojdyła, Klaudia Kowalczyk, Karina Lechwar, Natalia Trucina, Ewelina Stojak, Albert Rams, Filip Czekaj, Dominik Rączka, Grzegorz Szybist, Dorota Juszkiewicz, Kinga Pruchnik, Natalia Golec, Damian Szukała

 

Opiekun – Aleksandra Kobak-Hunia

 

Realizacja projektu przebiegała zgodnie z przyjętym harmonogramem. Nasze działania wspierała lokalna gazeta „Wiadomości Brzosteckie”.

Edukacja medialna to obszar wiedzy i umiejętności, w którym pracujemy intensywnie już drugi rok. Grupa o szczególnych uzdolnieniach humanistycznych i pasji dziennikarskiej realizuje różne zdania skupione wokół mediów. Prowadzone lekcje i zajęcia pozalekcyjne poświęcone rozwojowi współczesnych mediów i warsztatowi dziennikarskiemu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dwukrotne spotkanie z redaktorem naczelnym „Wiadomości Brzosteckich” pozwoliło nam bezpośrednio doświadczyć atmosfery pracy dziennikarskiej i poznać tajniki trudnej sztuki słowa i obrazu.

Filarem naszych działań dziennikarskich jest redagowanie „Samych Swoich. Niepokornego Magazynu Gimnazjalnego”. Działamy już drugi rok. Opracowaliśmy pięć numerów w tradycyjnej formie, wykorzystując program Word. Wymagało to ogromnego wysiłku ze strony redaktora naczelnego, Jaromira, który dużo czasu  musiał poświęcić na złożenie gazety.

W ramach projektu „Włącz się!” Młodzi i media” próbujemy swoich sił w Młodzieżowej Akcji Multimedialnej, redagując gazetę w postaci qmama. Ostatni numer opublikowany w czerwcu.

W szlifowaniu umiejętności dziennikarskich pomogło nam połączenie projektu CEO z projektem „Now and before – better, worse or just different?” na platformie e-Twinning. Projekt eTwinning zobowiązywał nas do wielu działań twórczych i dziennikarskich. Opracowywaliśmy logo projektu, film promujący brzosteckie gimnazjum, collage’e prezentujące nasze wartości i pasje. Najwięcej czasu musieliśmy poświecić na zebranie materiału porównawczego, jak wyglądało życie naszych rówieśników 30 i 40 lat temu, i opracowanie go w wersji angielskiej. Szczególne podziękowania należą się naszym rozmówcom, którzy chętnie udzielali wywiadów, barwnie opowiadali o swojej nastoletniej młodości. Dzięki temu mogliśmy zebrać imponujący materiał w postaci 14 filmów.

Przeprowadzenie wywiadów, odpowiednia selekcja materiałów, opracowanie artykułów, montaż filmów  to  nasze umiejętności dziennikarskie. Mogliśmy je szlifować, biorąc udział w ogólnopolskim projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi i media. Włącz się!”. Intensywność prac, szczególnie w drugim semestrze była ogromna. Nawiązaliśmy ścisłą współpracę z redaktorem naczelnym „Wiadomości Brzosteckich”, który już od dawna czuwa nad naszymi dziennikarskimi poczynaniami, służy radą warsztatową i promuje nasze osiągnięcia w gazecie lokalnej. Kolega Jaromir  ma w „Wiadomościach Brzosteckich” niemal stałą rubrykę o tematyce turystycznej.

W ramach projektu CEO prowadzimy blog „A w Brzostku TY był?”. Teksty skupiają się w czterech kategoriach tematycznych: Medialnie, Naukowo, Turystycznie, Myśli. Staramy się przeciwstawiać dominującej współcześnie kulturze obrazkowej i piszemy teksty ambitne. Mimo że w najbliższym środowisku nie promujemy tego bloga w sposób specjalny, nie narzekamy na brak czytelników. Ich grono powoli, ale systematycznie rośnie. W porównaniu z liczbą odwiedzin na innych blogach tego programu CEO my znajdujemy się w czołówce. Prezentowane przez nas teksty budzą pozytywny oddźwięk wśród czytelników, którzy zamieszczają komentarze.

Udział w projekcie "Włącz się! Młodzi i media" uważamy za udany. Świadczy o tym m.in. fakt, że do pracy w magazynie gimnazjalnym włączają się nowi ochotnicy.

Naszym credo jest ciągłe doskonalenie warsztatu dziennikarskiego. Zależy nam na ambitnych i różnorodnych tekstach, które pokażą świat w całej okazałości. Piszemy o sobie, ale nie tylko dla siebie. Staramy się uchwycić newsy, zabawić felietonem, spróbować sił w reportażu. Słuchamy uważnie rad fachowców i szukamy własnej oryginalnej drogi twórczej. Czy nam się uda? Zapraszamy do lektury…

koordynator Aleksandra Hunia

Nasze działania można śledzić na stonach:

http://blogiceo.nq.pl/mojemedia

http://redakcja.mam.media.pl/paper/preview/sami-swoi-niepokorny-magazyn-gimnazjalny/14/6/1

http://www.brzostekgim.glt.pl

http://wiadomoscibrzosteckie.pl

http://www.youtube.com/watch?v=UttkvQZmjGk

http://www.youtube.com/watch?v=b_Yh-C7vfWk

Mapa