Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Michał Bartosz Mojski i uczniowie

Instytucja

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o społeczeństwie (Szkoła ponadgimnazjaln)

Podstawa programowa

szkoła ponadgimnazjalna

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

"Solidarna Szkoła" w I LO w Łukowie

Autor zdjęcia: Michał Bartosz Mojski, Opis: Biało-czerwone potrawy
Rocznica 4 czerwca 1989 r. w I LO
Rocznica 4 czerwca 1989 r. w I LO
Noc Solidarności i Współpracy
Koncert Ciepłe i Puchate
Maraton Pisania Listów Amnesty International
Maraton Pisania Listów Amnesty International
Maraton Pisania Listów Amnesty International
Noc Solidarności i Współpracy
Tagi: współpraca, transformacja, solidarność, Solidarność, Łuków,

Dane o szkole:

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 41, 21-400 Łuków, woj. lubelskie

Informacje o projekcie:

Tytuł: "Solidarna Szkoła" w I LO w Łukowie

Nauczyciele - opiekunowie: Michał Bartosz Mojski, Anna Kozioł

Uczniowie - uczestnicy: cała szkoła, koordynacja - klasy I a i I e.

Relacja:

W roku 2013/2014 zdecydowaliśmy się włączyć w program Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jako społeczność szkolna postawiliśmy sobie ambitne cele:

·         przypomnienie historii pierwszej Solidarności i opozycji antysystemowej w okresie PRL;

·      przypomnienie dziejów polskiej rewolucji 1989 r., ze szczególnym uwzględnieniem wyborów 4 czerwca 1989 r.

·         kształtowanie postawy otwartości i solidarności w życiu społecznym;

·         nauka współdziałania, wzajemnego wspierania się na co dzień.

Chcieliśmy, aby wydarzenia historyczne stały się inspiracją do kształtowania postawy zrozumienia, pomocy wzajemnej w powszednim trudzie. Tak jak pisał ks. Józef Tischner w „Etyce solidarności”, przywołując ewangeliczne stwierdzenie: „Jeden drugiego brzemiona noście”. Dlatego w realizacji programu przenikały się ze sobą wątki społeczne – bardzo współczesne i wątki historyczne odwołujące się do czasów Polski Ludowej i początków III Rzeczypospolitej.

Oto przedsięwzięcia, które wpisały się w realizację programu:

·         Maraton Pisania Listów Amnesty International - 13 grudnia 2013 r. łukowianie mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczyło przyjść w godzinach 10.00 – 17.00 do budynku na ul. Wyszyńskiego 41. Ofiary tajnych więzień CIA w Polsce, Jabeur Mejri z Tunezji, który został skazany za komentarze na Facebooku oraz Miriam Lopez, która próbuje dochodzić sprawiedliwości w Meksyku, to tylko niektóre z osób, które można było wesprzeć podczas Maratonu Pisania Listów.

 
 

Przedsięwzięcie odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Powstają wówczas ręcznie pisane apele w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały naruszone. Maraton Pisania Listów trwał jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 400 miejsc w całej Polsce i w około 60 krajach na całym świecie. I LO dołączyło do akcji po raz trzeci.

Co roku dzięki działaniom zwykłych ludzi udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. Za sprawą zaangażowania młodzieży „Kościuszki”, harcerzy i wielu łukowian udało się napisać do piątku 13 grudnia 2013 r. 341 listów.

·         Harcerski koncert „Ciepłe i Puchate XI” - w dn. 22 lutego 2014 r. stara aula naszej szkoły zapełniła się wieloma gośćmi… Wybrali się oni tutaj, aby obchodzić Dzień Myśli Braterskiej, najważniejsze święto wszystkich skautów na świecie, ustanowione na pamiątkę dnia urodzin twórców ruchu – gen. Roberta Baden-Powella i Olave Baden- Powell. To wtedy harcerze dzielą się dobrym słowem, dobrymi emocjami. Doskonale służył temu koncert, podczas którego wybrzmiały piosenki rodem z turystycznych szlaków, nastrojowych ognisk, „krainy łagodności”…

 
  

Dzień Myśli Braterskiej zgodnie z duchem skautowej przyjaźni odpowiedział również na trudną sytuację młodzieży na Ukrainie. Podczas koncertu zorganizowano specjalną zbiórkę, ogłoszoną alertem Naczelniczki ZHP, hm. Małgorzaty Sinicy za zgodą Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Zebrane środki posłużą Płastowi – Narodowej Organizacji Skautowej Ukrainy, która niesie pomoc poszkodowanym na kijowskim Euromajdanie.

·         Noc Solidarności i Współpracy - po co na piątkowo – sobotnią noc zostawać w szkole? Co ciekawego w ogóle można robić na początku weekendu w budynku, do którego przychodzi się, aby w pocie czoła zdobywać wiedzę? Czy nie lepiej szukać wrażeń i rozrywki gdzie indziej?

Okazuje się, że niekoniecznie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 2014 r. grupa uczniów postanowiła pobawić się w szkole. Program od godziny dziewiętnastej do ósmej rano wypełniały różnorodne interesujące zajęcia.

Uczniowie zaczęli od gry „Zmień swój świat – inwestuj w Republice Zielonej”, której scenariusz opracowany w I LO został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Ministra Środowiska. Uczestnicy wcielali się w przedsiębiorców, ale przy lokowaniu kapitału mieli brać pod uwagę nie tylko czynniki ekonomiczne, ale również społeczne i ekologiczne. W ten sposób młodzi ludzie uczyli się zasad zrównoważonego rozwoju (sustainable development). Stało się to również pretekstem do rozmowy o międzyludzkiej solidarności. Ta wartość towarzyszyła również warsztatom kształtującym umiejętność współpracy, które wypełniły kolejny punkt programu. Konkurs o dziedzictwie polskiej Solidarności, tańce integracyjne, ćwiczenia wymagające kooperacji uczyły, jak budować sprawnie funkcjonującą grupę.

 
 

Reszta nocy to spotkanie z kinem. Obok horrorów i filmów akcji nie zabrakło również miejsca na ambitny obraz pt. „Hotel Ruanda”. Pokazał i uświadomił on losy mniejszości Tutsi w starciu z większością Hutu w tym małym afrykańskim państwie w 1994 r. Przy okazji uświadomił młodzieży dzieje największego ludobójstwa po 1989 r. i pokazywał właściwe postawy heroizmu i solidarności.

·         Fotoreportaż "Łuków - zmiana na lepsze" - uczniowie przygotowali fotoreportaże, dla których punktem wyjścia była stara pocztówka miasta. Odnajdowali miejsca, w których według nich dokonał się postęp.

·         „W samo południe 4 czerwca…” – to działania realizowane na podsumowanie programu „Solidarna Szkoła”. Młodzież przygotowała różnorodne akcje społeczne dla całej szkoły, przypominające 25 rocznicę wyborów kontraktowych, które przeprowadzono jako efekt porozumień Okrągłego Stołu. Chyba nie było osoby, która nie dowiedziałaby się o tamtych wydarzeniach. Można było sięgnąć do ulotek, plakatów, a nawet spotkać na korytarzu Lecha Wałęsę wraz z żoną, Danutą – bardzo chętnie pozowali do zdjęcia. Całości dopełniał ciekawy piknik, na którym wszystkie oferowane łakocie miały biało – czerwone barwy.

 
 

·         „Lekcja wolności” – działaniami towarzyszącymi radosnemu świętowaniu były grupowe projekty polegające na przeprowadzeniu wywiadów ze świadkami wydarzeń 1989 r. Rodziny uczniów, ich sąsiedzi chętnie dzielili się przemyśleniami na temat polskiej transformacji oraz jej blasków i cieni. Wypowiedzi stały się również inspiracją dla debaty dotyczącej przemian demokratycznych w naszym kraju.

·       Akcje charytatywne – praktyczną lekcją solidarności okazały się liczne akcje charytatywne: współpraca siostry Benedetty z domem dziecka, akcje wsparcia dla potrzebujących kolegów, przedsięwzięcie samorządu uczniowskiego polegające na zbiórce krwi i deklaracje potencjalnych dawców szpiku kostnego, przekazanie Polakom na Łotwie książek podczas wyprawy do tego kraju i wiele, wiele innych…

Wierzymy, że wspominanie Solidarności i nauka solidarności stały się ważną lekcją obywatelskiego zaangażowania.

Mapa