Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Anna Suchecka-Wójcik

Instytucja

Gimnazjum nr 5

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Gimnazjum)

Obszar edukacyjny

Język polski

Inne dokumenty użytkownika

Zaproszenie do świata filmu

Autor zdjęcia: Paulina Różycka, Opis:
Święto kina
Święto kina
Święto kina
Święto kina
Święto kina

Gimnazjum nr 5 im. Józefa Lompy, ul. 11 Listopada 21, 41-500 Chorzów, woj. śląskie

Koordynator i opiekun projektów Anna Suchecka-Wójcik

We wrześniu 2013 w naszej szkole założyłam „Klub młodego filmoznawcy”, który tworzy klasa pierwsza. Głównym celem realizowanych przez nich projektów stało się wprowadzenie w świat filmowy, zapoznanie z wiedzą i umiejętnościami z zakresu edukacji filmowej i prezentowanie ich osiągnięć.

Projekt 1. Założenie i prowadzenie bloga „FILMOWI Z PIĄTKI” (filmowi-z-5.blogspot.com)

Blog wymaga systematyczności, kreatywności, współpracy, wzbogacania wiedzy na temat filmu. Na blogu zamieszczamy informacje, zdjęcia i filmiki rejestrujące wydarzenia szkolne takie jak Święto Kina, II Noc Filmowa i Wieczór Gier Planszowych, lekcja chemii z doświadczeniami filmowymi, spacer śladami dawnych kin w Chorzowie czy nasze wyjścia do kina. Dzielimy się wiedzą filmową, np. wyjaśniamy terminy filmowe, przedstawiamy ikony kina, w tym urodzonego w Chorzowie Franza Waxmana, kompozytora muzyki filmowej nagrodzonego Oskarami. Osobną zakładkę stanowią recenzje uczniów.

Promujemy nasz blog na terenie szkoły oraz wśród rodziców. Można na niego wejść również przez stronę internetową naszej szkoły. Prowadzą go trzy osoby. Liczę, że w przyszłym roku zaangażuje się więcej osób.

Projekt 2. Język filmu-plany filmowe.

Uczniowie klasy filmowej przygotowali prezentacje związane z analizą planów filmów. Najczęściej w grupach robili sobie zdjęcia, wykorzystując wiedzę na temat tego, co to jest plan filmowy i jakie są jego rodzaje. Przy realizacji bawili się świetnie, wspólne robienie zdjęć sprawiło im wielką frajdę. Wszystkie prezentacje są zamieszczone na naszym blogu.

https://www.youtube.com/watch?v=HI6W-Ui6X9c

Projekt 3. Animować znaczy ożywiać.

Poznawanie animacji rozpoczęliśmy od wycieczki do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Oglądaliśmy animacje z pakietu Filmoteki Szkolnej. Na zaproszenie Pani Katarzyny Michalskiej z Bytomia braliśmy udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci „Oko kalejdoskopu” oraz w  warsztatach z animacji poklatkowej. Uczniowie pierwszy raz uczyli się kręcić filmy animowane. Wiedzę o podstawach animacji mieli okazję zastosować w praktyce. Szybko okazało się, że najważniejszy jest pomysł na historię, a później już mozolne robienie zdjęć z przesuwaniem postaci. Efektem projektu są krótkie filmiki, które można obejrzeć na naszym blogu.

1.      II Noc Filmowa- uczestniczyło w niej ok. 60 osób, organizator samorząd uczniowski.

2.       Święto Kina pod hasłem „W świecie superbohaterów”

Poszerzyliśmy wiedzę dzięki naukowym modułom (Historia filmowych superbohaterów-projekt uczniów klasy filmowej; Superbohater przeszłości, teraźniejszości i przyszłości (język angielski); Świat komiksów; W pracowni rysownika – szkice superbohaterów).
Święto Kina było niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich, szkoła była udekorowana plakatami filmowymi. Zajęciom towarzyszył konkurs wiedzowy oraz konkurs na najciekawsze przebranie za superbohatera. Dodatkowo w ramach lekcji mieliśmy okazję zobaczyć fragmenty hollywoodzkich produkcji z ich udziałem.

To, co zaplanowałam w tym roku, zostało zrealizowane. Jestem zadowolona z efektów, jakie osiągnęli moi uczniowie, zwłaszcza że są to pierwszoklasiści. Prowadzony blog przyczynił się do promocji edukacji filmowej. W przyszłym roku chciałabym rozwijać tegoroczne działania oraz uczynić kino polskie z pakietu Filmoteki Szkolnej inspiracją projektów.

                                                                                                     Anna Suchecka-Wójcik

Mapa