Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Krystyna Ujda

Instytucja

Gimnazjum nr 3

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Szkoła ponadgimnazjaln)

Obszar edukacyjny

Język polski

Pierwszy film grupy "Iluzja"

Autor zdjęcia: Piotr Pasławski, Opis: Grupa "Iluzja" przygotowuje się do kręcenia swego pierwszego filmu.
Czas przystąpić do filmowania
Plakat anonsujący film "Trzy portrety"
Kadr z filmu "Trzy portrety"
Okładka okolicznościowej gazetki

O wyborze tematyki projektu i kierunku przebiegu prac zadecydowały zainteresowania uczniów. Ich ambicją było zdobycie podstawowej wiedzy o filmie po to, aby następnie móc samodzielnie zrealizować własną etiudę. W celu zapoznania się z tajnikami języka filmowego grupa gimnazjalistów, którzy stworzyli zespół o nazwie „Iluzja”, wzięła udział w internetowym kursie „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Przez kilka tygodni uczniowie wspólnie wykonywali zadania, dzięki którym dowiadywali się, jak powstaje dzieło filmowe i poznawali specyficzne środki filmowego wyrazu. Uczyli się, jak napisać scenariusz i scenopis filmowy, zorganizować plan zdjęciowy oraz dokonać montażu nagranych przez siebie obrazów. Regularnie spotykali się, aby wspólnie oglądać wybrane filmy dokumentalne i fabularne znajdujące się w zasobach Filmoteki Szkolnej. Dokonywali analizy oglądanych dzieł, dyskutowali o najciekawszych scenach i zastosowanych technikach filmowych. Poszukiwali przy tym inspiracji do nakręcenia pierwszego własnego filmu. Zdecydowali w końcu, że jego bohatera należy znaleźć we własnym środowisku szkolnym. Powinien być to ktoś nieprzeciętny, odznaczający się wielką pasją i ciekawą osobowością. Ponieważ zafascynowały ich wczesne dzieła Krzysztofa Kieślowskiego, postanowili, że stworzony przez nich obraz będzie dokumentem. Ostatecznie wybór padł na trzy osoby: wybijającą się szkolną tenisistę, uczestniczkę paraolimpiady w Londynie w 2012 roku, zapalonego programistę, laureata kilku krajowych i międzynarodowych zawodów informatycznych, dwóch utalentowanych koszykarzy, którzy wraz ze swoją drużyną zaczęli odnosić spektakularne sukcesy sportowe. Rozmowy z wytypowanymi uczniami zakończyły się udzieleniem przez nich zgody na wystąpienie przed kamerą. Grupa „Iluzja” przystąpiła więc do realizacji zdjęć do pierwszego filmu własnego autorstwa. Nadano mu tytuł „Trzy portrety”. Praca nad  filmem okazała się dla uczniów wspaniałą, wciągającą zabawą.Jak sami przyznali, najbardziej pociągającejest w niej to, że sami decydują, co i jak mają pokazać. Nie mniej ciekawy okazał się moment ostatecznej obróbki filmu. Uczeń, który zajął się wykonaniem zadania, stwierdził, iż nigdy wcześniej nie przypuszczał, że wykonanie czynności montażowych jest tak bardzo czasochłonne. Film „Trzy portrety” został zaprezentowany całej społeczności gimnazjalnej za pośrednictwem szkolnej strony internetowej. Dostępny jest na You Tube pod adresem: 

https://www.youtube.com/watch?v=ygQzXZebbgY

Swoją wielomiesięczną pracę nad realizacją filmu jego realizatorzy opisali w gazetc

http://redakcja.mam.media.pl/paper/preview/iluzja/14/6/1/

Troje uczniów z zespołu „Iluzja” w dniach 9-10 czerwca 2014 r. wzięło udział w V Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Informacja o tym wydarzeniu odbiła się szerokim echem w szkole. Napisano o nim w szkolnym serwisie internetowym:

http://www.gim3.tbg.net.pl/index.php/39-szkola/organizacje/1045-spotkali-sie-z-aktorami-kamieni-na-szaniec-uczyli-sie-od-rezysera-wiedzmina

Mapa