Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Przemek Świderski

Instytucja

Gimnazjum nr 1

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Gimnazjum)

Obszar edukacyjny

Język polski

Inne dokumenty użytkownika

Jedynka znowu pierwsza, czyli Filmoteka Szkolna w Akcji!

Autor zdjęcia: n/n, Opis: Zdjęcie zostało wykonane w miejscu, gdzie kręcono między innymi sceny "Czterech Pancernych i Psa". Pokazuje ono jak zmieniła się sceneria od czasu realizacji filmu.
Filmowa mapa Trzebnicy - współczesny kadr
Filmowa Mapa Trzebnicy
Jedynka w Akcji- Kadr z Filmu

Jedynka znowu pierwsza , czyli Filmoteka Szkolna w Akcji!

Maj upłynął w naszej szkole pod znakiem Filmoteki Szkolnej. Wówczas ekipa filmomaniaków zajęła się realizacją filmiku pt. "Jedynka w Akcji".  Głównym celem projektu było podsumowanie dotychczasowej działalności związanej z filmoteką w naszej szkole oraz promocja wybranych zajęć prowadzonych w gimnazjum.

 Przy realizacji filmiku wykorzystano umiejętności, które uczniowie zdobywali, uczestnicząc w wielu internetowych kursach poruszających sfery tworzenia filmów( między innymi warsztaty reżyserskie czy szkolenie operatora kamery).  Wystąpili w nim chętni uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy, dla których kino stało się życiową pasją, a wspólne przedsięwzięcie  okazją do świetnej zabawy. Zadanie nie było łatwe, ponieważ przy realizacji projektu  korzystaliśmy z amatorskiego sprzętu oraz zrobionych przez aktorów rekwizytów. Dla większości z nas było to pierwsze spotkanie na planie filmowym. Duże ograniczenie stanowił czas, a w zasadzie  ciągły jego  brak. Staraliśmy się kręcić poszczególne sceny po lekcjach i na przerwach, więc musieliśmy się wykazać niezwykłą organizacją, bo wszystko musiało być dopięte na ostatni guzik.

Do historii przejdzie sekwencja finałowa. Jesteśmy pierwszą szkołą w Trzebnicy, a może i w rejonie,  w której do sceny kulminacyjnej w filmie zaangażowano całą społeczność szkolną. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele stworzyli na przyszkolnym boisku, ze swoich sylwetek, wielki napis "JEDYNKA". W ten sposób powstał pierwszy film w Trzebnicy, w którym wzięli udział wszyscy obecni w tym dniu gimnazjaliści i nauczyciele. Była to chwila niezwykła, ponieważ  poczuliśmy jedność wspólnego przedsięwzięcia oraz siłę, że razem możemy wszystko. Pikanterii dodaje fakt, że to ujęcie kręciliśmy ze strychu, do którego na co dzień nie mamy dostępu.

Film: „Jedynka w Akcji” został zaprezentowany w trakcie drzwi otwartych naszej szkoły. Z komentarzy po projekcji można wywnioskować, że fabuła podobała się publiczności, a młodsze koleżanki i koledzy pytali o możliwość uczestniczenia w zajęciach filmoteki.

Opowieść o szkole powstała według naszego scenariusza i pomysłu. Jesteśmy z siebie dumni, że  udało nam się stworzyć coś, co wymagało dużo pracy, ale było również okazją do wspólnej zabawy. Konwencja żartu podoba się młodzieży, która na film patrzy z przymrużeniem oka i dystansem do otaczającej nas rzeczywistości szkolnej.

 Zainteresowanych odsyłamy do serwisu yotube.com , gdzie należy wpisać tytuł filmu, aby go obejrzeć.

Przypominamy, że opiekunami projektu są pani Beata Milner-Firkowska oraz pan Józef Wojciechowski.

Przemysław Świderski

 

Filmowa mapa Trzebnicy

W trakcie drzwi otwartych uczestnicy Filmoteki Szkolnej zaprezentowali również, w formie wystawy i krótkiej prezentacji multimedialnej, wstępne wyniki kolejnego projektu  zatytułowanego: "Filmowa mapa Trzebnicy" .

 Filmomaniacy z naszego gimnazjum od pewnego czasu zbierają informacje o  różnych  produkcjach filmowych, kręconych  na terenie Trzebnicy. Uczniowie oglądają  filmy i odszukują miejsca, które „zagrały” w polskich filmach. Następnie robią  zdjęcia,  które porównują z kadrami  filmowymi. Takie zestawienie dawnych ujęć ze współczesnymi zdjęciami przynosi bardzo ciekawe efekty.  Pokazuje, jak zmienia się  otoczenie, w którym żyjemy, uczy nowego spojrzenia na urokliwe miejsca w naszym miasteczku. Trzebnica to piękne miasto, które upodobali sobie niektórzy reżyserzy.

 Dla gimnazjalistów realizacja pomysłu to nie tylko okazja do uczestniczenia w kolejnych projekcjach filmowych, ale również  do wspólnego wyjścia poza mury szkolne. Ciągle przecież szukamy nowych tematów i inspiracji dla naszych działań.  Opiekunami projektu „Filmoteki Szkolnej ” w naszym gimnazjum ( od początku wprowadzenia programu przez Centrum Edukacji Obywatelskiej) są  pani Beata Milner-Firkowska oraz pan Józef Wojciechowski. Projekt ma  duże szanse rozwoju, ponieważ ciągle wynajdujemy nowe miejsca, nowe tytuły filmów, których  ujęcia były kręcone w Trzebnicy. Stale nawiązujemy kontakty z różnego rodzaju instytucjami, mogącymi przekazać nam  ciekawostki dotyczące realizacji poszczególnych scen. Pomysłów mamy wiele, w przyszłości  stworzymy mapę śladami filmów kręconych w Trzebnicy, poszerzymy prezentację multimedialną, stworzymy nowa wystawę.

Obecnie udało nam się dotrzeć do takich tytułów jak: „ Popiół i diament”, „ Czterej pancerni i pies” , „ Pociąg do Holywood”, „ Kochaj albo rzuć”,  „Słodkie oczy” oraz niektórych seriali.

Jeżeli ktoś  posiada wiedzę dotyczącą nowych tytułów, to zapraszamy do współpracy. U nas jest miejsce  dla każdego.

Mapa