Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Anna Główczyk

Instytucja

Zespół Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Szkoła ponadgimnazjaln)

Relacja z realizacji projektu w ramach programu „Włącz się. Młodzi i media”

Autor zdjęcia: barbacki, Opis:
zdjecieII
zdjęcie 3
zdjecie4
zdjecie5
zdjecie6
zdjęcie1
I DANE O SZKOLE
 
VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr 3
im. Bolesława Barbackiego
ul. Morawskiego 2
Nowy Sącz
woj. małopolskie
 
 
 
II INFORMACJE O PROJEKCIE
 
Tytuł projektu: „Wszyscy jesteśmy równi – WŁĄCZ WRAŻLIWOŚĆ”
 
Opiekun projektu: dr Klaudia Jasińska
 
Uczestnicy: 
Arkadiusz Adamiec, Natalia Banach, Daniel Bieniek, Łukasz Cisoń, Monika Daniel, Karolina Florek, Ewa Garbowska, Anna Główczyk, Łukasz Kmak, Angelika Kmiecik, Stanisław Kudlik, Bartosz Matras, Klaudia Matuła, Klaudia Peregrym, Magdalena Polczyk, Kamil Popowicz, Zbigniew Sułowicz, Łucja Topolska, Artur Ziajkiewicz
 
 
 
III SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU
 
Grupa entuzjastów dziennikarstwa z VI LO w Nowym Sączu postanowiła podjąć wyzwanie i włączyć się w program edukacji medialnej, opracowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. „Do wszystkiego, co czynisz potrzeba Ci odwagi. Jakikolwiek kurs obierzesz, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie Ci, że idziesz w złym kierunku. Zawsze pojawi się pokusa myślenia, że Twoi krytycy mają rację. By nakreślić kurs działania i zrealizować go do końca, potrzeba Ci odwagi żołnierza”. Słowa Ralpha W. Emersona stanowiły dla nas inspirację w trakcie podejmowania wszystkich działań.
Już na pierwszym spotkaniu podjęliśmy decyzję, że tematem kampanii społecznej będą problemy ludzi niepełnosprawnych. Podczas burzliwej dyskusji przypomnieliśmy, z jakimi trudnościami muszą zmagać się na co dzień: brak miejsc do swobodnego poruszania się, nierówne chodniki, schody, obojętność innych, dyskryminowanie takich ludzi na rynku pracy. Zdecydowaliśmy jednak, że wyeksponujemy tylko jeden, nadrzędny naszym zdaniem, problem: równość. 
Hasło kampanii brzmiało więc:  Każdy inny, wszyscy równi.
 
 
Nasze działania podzieliliśmy na trzy obszary. Pierwszy z nich obejmował przygotowanie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne do naszej inicjatywy medialnej. Od listopada 2014 roku, raz w tygodniu, na dodatkowej lekcji poznawaliśmy podstawy dziennikarstwa. Prawo prasowe, strategie obrony przed manipulacją medialną, tworzenie tekstów do gazety – to tylko część zagadnień, które mieliśmy okazję poznać i zrozumieć. Aby lepiej przygotować się do projektu odwiedziliśmy redakcję „Gazety Krakowskiej” w Nowym Sączu. Tam profesjonalni dziennikarze opowiedzieli nam, jak przygotować materiał do druku, na jakie pytania powinien odpowiadać tekst prasowy oraz jak zbierać informacje. 
 

Zachęceni przez redaktorów odważyliśmy się opublikować materiał z tego wydarzenia w szkolnej gazecie „SZTAMA” oraz na stronie internetowej. A z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przygotowaliśmy audycję radiową dla szkolnej społeczności.
 
Link do audycji:
 
https://docs.google.com/file/d/0B4Cxz4cgKcImY1lDUkJVLTE5N3dPNFh3RzVpVHFidTRKSmtv/edit?pli=1
 
 
Drugi obszar naszych działań obejmował działalność charytatywną. Zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na paczki mikołajkowe dla dzieci autystycznych. Bartek, przebrany za Mikołaja, wręczał im prezenty. Radość dzieciaków upewniła nas w wyborze tematu kampanii. Pieniądze dla osób niepełnosprawnych zbieraliśmy więc podczas różnych okazji przez cały rok. Młodzi dziennikarze zorganizowali zbiórkę środków finansowych dla niepełnosprawnego absolwenta naszej szkoły, wspierali akcję „Góra Grosza” oraz przygotowali kiermasz ciast i ciasteczek, z którego dochód został przeznaczony na rehabilitację niepełnosprawnej dziewczynki ze Stowarzyszenia Sursum Corda. 
 
Nasze działania dokumentowaliśmy w szkolnej gazecie:
 
http://www.barbacki.pl/sztama/sztama_luty2015.pdf
 
 
Ostatni obszar aktywności polegał na przygotowaniu spotu kampanii. Scenariusz opracowała Angelika Kmiecik. Dzięki uprzejmości Pani mgr Haliny Rams z sądeckiego Stowarzyszenia Sursum Corda mogliśmy bezpłatnie wypożyczyć rekwizyty potrzebne do filmu: wózek inwalidzki i kule. 
Przygotowanie spotu okazało się najtrudniejszym punktem naszego przedsięwzięcia. W jednym dniu potrzebowaliśmy wszystkich uczestników projektu, którzy mieli „zagrać” odpowiednie role. Naszą grupę tworzyli jednak uczniowie z I, II i III klasy. Każdy z nich miał więc inny podział godzin. Nie mogliśmy zatem znaleźć terminu, który odpowiadałby wszystkim uczestnikom: albo ktoś miał sprawdzian do zaliczenia, albo nie było pogody, albo… nasz reżyser był umówiony na inne spotkania. Zdjęcia musieliśmy więc rozłożyć na kilka dni. Nagraniem zajął się Artur Ziajkiewicz, a nad montażem czuwał Łukasz Kmak. 
 
 

Praca nad filmem miała być dla nas osobistym doświadczeniem tego, co czują na co dzień osoby niepełnosprawne. W piękny marcowy poranek wybraliśmy się więc na spacer po naszym mieście, aby zobaczyć, z jakimi trudnościami musi radzić sobie osoba mniej sprawna. Każdy chętny uczestnik projektu mógł usiąść na wózku inwalidzkim. Było to dla nas niezwykle doświadczenie. Ania Główczyk umieściła informację z tego wydarzenia na naszym blogu. Karolina Florek dokumentowała wszystko w formie fotoreportażu.
 
 
 
 
Podsumowaniem naszych działań była promocja filmu w mediach. Spot kampanii umieściliśmy na naszej stronie internetowej oraz szkolnej stronie na Facebooku.
 
www.barbacki.pl
https://www.facebook.com/ZS3.VI.LO
 
Filmem zainteresował się Prezydent Miasta Nowego Sącza. Na stronie Urzędu Miasta umieszczono link do naszego bloga na stronie CEO. 
 
 
http://www.nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/12308
 
 
Kampania została również opisana w gazecie Dobry Tygodnik Sądecki oraz zamieszczona na ich stronie internetowej dts24.pl
 
http://www.dts24.pl/wlaczaja-wrazliwosc_37054.html
 
 
Spotkaliśmy się z wieloma życzliwymi komentarzami i słowami poparcia.
 
 
IV WNIOSKI
 
Projekt postanowiliśmy zakończyć dyskusją, podczas której zwróciliśmy uwagę na mocne i słabe strony naszej kampanii społecznej. Przede wszystkim zrealizowaliśmy wszystkie założone cele: poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat edukacji medialnej, rozwinęliśmy umiejętności zbierania materiałów do wybranego tematu, zrozumieliśmy na czym polega dziennikarstwo zaangażowane w sprawy społeczne. Doszliśmy również do wniosku, że w przyszłości należy poinformować o kampanii media ogólnopolskie. Zdania na temat spotu były podzielone: kilka osób zwróciło uwagę, że jest zbyt długi. Ponadto niektóre sceny wymagają drobnych poprawek. Wszyscy zgodzili się jednak, że film w pełni realizuje zaplanowane założenia i może stanowić ciekawy materiał do dyskusji podczas godzin wychowawczych w szkołach. Najważniejsze jest to, że od początku do końca stanowi projekt uczniowski.
Składamy serdeczne wyrazy podziękowania wszystkim uczestnikom projektu za zaangażowanie, kreatywność i entuzjazm. 
 
Zapraszamy do obejrzenia spotu kampanii społecznej:
 
http://blogiceo.nq.pl/wlaczsiezs3barbacki/
Mapa