Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Beata Wysocka - Turek

Instytucja

Salezjańskie Gimnazjum

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Gimnazjum)

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Włącz się. Młodzi i media, czyli o tym jak Szkoły Salezjańskie w Rumi włączyły się w działalność medialną :)

Autor zdjęcia: B. Wysocka-Turek, Opis: naklejki rozdawane uczniom SP
Wzór naklejki
Wzór naklejki
Glogster - Netykieta
TO MY - Szkolne Koło Medialne :)
Media Independent
Warsztaty - Włącz Krytyczne Myślenie !!!!
Plakat do naszej kampanii
Radio Gdańsk o nas :)
Kadr z filmu WYŁĄCZ HEJT
Kadr z filmu WYŁĄCZ HEJT
Ola, Sebastian i Filip w Warszawie
Ogólnopolski Przegląd Projektów Młodzieżowych
Tagi: Rumia, Szkoły Salezjańskie, Wyłącz hejt, Młodzi i media, cyberprzemoc, internet, media,

Gdy we wrześniu 2014r. rozpoczynaliśmy pracę w Szkolnym  Kole Medialnym było nas  7 wraz z naszym opiekunem  p. Beatą Wysocką – Turek. W skład naszej grupy weszli:

Aleksandra Mielewczyk 3a SLO

Karolina Mrozowaska 1b SG

Marta Starost 1b SG

Aleksandra Własiuk 2a SG

Sebastian Pieper 1a SLO

Filip Walczak 3c SLO

Zdecydowaliśmy się na udział w ogólnopolskim programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „Włącz się. Młodzi i media” i od października rozpoczęliśmy internetowe szkolenie.Poznawaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się w internecie, zasady netykiety, jak nie dać się zwieść reklamie oraz wiele interesujących rzeczy na temat prawa autorskiego i licencji Creative Commons.

Na blogu naszego projektu –„Młodzi i Media – Włącz się!”  dzieliliśmy się postępami w pracach, ciekawostkami ze świata mediów, oraz relacjami z naszych licznych wyjazdów na festiwale, targi i konferencje medialne.

http://blogiceo.nq.pl/mlodzimedia/

Jako że punktem kulminacyjnym naszego projektu była kampania społeczna, to nasze działania z oczywistego powodu wykraczały poza Internet. Przeprowadziliśmy w naszych szkołach Tydzień Edukacji Medialnej, w którym staraliśmy się przybliżyć naszym kolegom i koleżanką ze szkolnych korytarzy, tematykę bezpieczeństwa w sieci , oraz Hejtu.  Braliśmy również udział w warsztatach  „Włącz krytyczne myślenie” prowadzonych przez panią Agatę Janeczek - koordynatorkę z Warszawy.

Następnie część naszej grupy medialnej udała się do Warszawy na festiwal projektu „Włącz się. Młodzi i media” gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach, zwiedziliśmy studio TVP inf, oraz planowaliśmy naszą kampanię społeczną.  

Dużą rolę w sukcesie naszej kampanii odegrał spot nakręcony i zmontowany przez naszego kolegę Mateusza Dettlaffa. Minuta i 47 sekund – tyle trwa film, który zyskał wielkie uznanie mediów pomorskich i przyczynił się do rozpropagowania akcji w całym województwie. W filmie wystąpili: Aleksandra Własiuk, Natalia Loch, Krystian Dzięcielski i Michał Myśliński.

Nasz film można obejrzeć na You Tube

https://www.youtube.com/watch?v=GfL2SzyKIJY

 

Natomiast znajomy grafik stworzył plakaty i naklejki, które rozdawaliśmy podczas zajęć uczniom szkół podstawowych - ponad 2500  :)

Oczywiście żeby zacząć dzielić się wiedzą z innymi :) musieliśmy ją sami najpierw porządnie zgłębić. Dzięki nieocenionej pomocy dr Karola Polejowskiego zgłębiliśmy się w tajemniczy świat mediów, naszego wizerunku w Internecie, oraz naszego bezpieczeństwa w onej strukturze. 

Tego samego dnia, zanim jeszcze rozpoczęliśmy właściwą część kampanii, do naszej szkoły przyjechały ekipy Radia Gdańsk, oraz lokalnej telewizji-TTM żywo zainteresowane naszym przedsięwzięciem.

Audycję nagraną w Szkołach Salezjańskich można wysłuchać na stronie:

http://www.radiogdansk.pl/index.php/audycje-rg/kawalek-swiata-i-herbata/item/20046-wylacz-hejt-niezle-kreca-u-salezjanow.html

Kolejnym krokiem jaki zrobiliśmy było wyruszenie w teren. Rozpoczęliśmy  prowadzenie cyklu zajęć edukacyjnych  z zakresu bezpieczeństwa w sieci, oraz zjawiska Hejtu, w lokalnych szkołach podstawowych. Nasza inicjatywa okazała się wielkim sukcesem, zainteresowanie naszymi zajęciami było ogromne, zarówno ze strony uczniów jak i dyrekcji kolejnych szkół, które wyrażały chęć udziału w naszych zajęciach ( nawet na wiele dni po zakończeniu kampanii !). Mieliśmy również swoje pięć minut w kolejnych lokalnych mediach m.in. Radio Kaszebe , dzienniku Bałtyckim, TVP Gdańsk…

No i przyszła wreszcie pora na uroczyste podsumowanie. Były podziękowania, kwiaty, oraz wykresy- duuużo wykresów :D

Zaszczycił nas również burmistrz miasta Rumia – Michał Pasieczny, który objął honorowy patronat nad naszą kampanią.

 

Ale na tym nie koniec! Zostaliśmy również zaproszeni  na  Międzynarodową Konferencję „Media Meets Literacy in Warsaw” by poprowadzić panel -„How media can change the world? The Youth Social Campaigns". Było to ogromne wyzwanie w szczególności że musieliśmy prowadzić ów panel po angielsku…

 9 czerwca 2015 byliśmy na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych w Warszawie. Przedstawialiśmy tam swoje pomysły, działania, a także dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami wydarzenia. Do dyspozycji mieliśmy dwumetrowy stół do podziału z innym zespołem, dwa krzesła oraz drewniany stelaż, na którym zawiesiliśmy różne plakaty i zdjęcia dotyczące naszej kampanii.  Po uroczystym rozpoczęciu część z nas zabrała się z powrotem do naszego stoiska, a reszta miała okazję obejrzeć projekty innych uczestników OPPM.


         Jedną z atrakcji wydarzenia była wizyta eksperta ( w naszym wypadku ekspertki) pani Zuzanna Piechowicz - dziennikarka tok.fm . Opowiedzieliśmy, co było naszym wyzwaniem oraz z czego jesteśmy najbardziej zadowoleni. Kolejną atrakcją było budowanie haseł z kartonów. Naszym zadaniem było ozdobić karton, wypisać na nim 4 różne litery, a później ułożyć wymyślone przez nas i trzy inne grupy hasło – Podbij Świat!
        Organizatorzy zwrócili uwagę na ekologię w tym przedsięwzięciu. Przykładem na to mogą być chociażby kartony, z których układaliśmy hasło, ponieważ miały być wcześniej używane, ale to nie wszystko. Nawet jedzenie, które dostaliśmy w porze obiadowej miało na swój rodzaj "ekologiczny przekaz" . Pomijając fakt, że burgery były wegańskie (co też jest pewnym ekologicznym zamysłem), talerze na których były podawane kanapki, były zrobione ze sprasowanych otrębów dzięki czemu były jadalne.
         Podczas całego przedsięwzięcia najbardziej podobało nam się to, że mogliśmy poznawać nowych ludzi i ich projekty. Szczególnie zwróciliśmy uwagę na stoisko, przy którym dzieci o około 4-5 lat młodsze od nas miały zbudowane z klocków Lego różne urządzenia, które dzięki napisanemu przez nich programowi poruszały się. 
          Całokształt tego wydarzenia bardzo nam się spodobał i cieszymy się z faktu, że mieliśmy okazję zaprezentować nasz projekt i również odwiedzić inne stoiska oraz dowiedzieć się różnych, ciekawych rzeczy. To była naprawdę świetna zabawa!

Pliki do pobrania
Scenariusz zajęć WYŁĄCZ HEJT (Autor: Koło Medialne Szkół Salezjańskich w Rumi)
Scenariusz zajęć z edukacji medialnej wykorzystywany podczas naszej kampanii
Mapa