Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Karina Filip

Instytucja

Publiczne Gimnazjum nr 3

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o społeczeństwie (Gimnazjum)

Podstawa programowa

undefined

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Relacja z debaty "Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej" w PIelgrzymowicach

Autor zdjęcia: Karina Filip, Opis: mgr Marta Florkiewicz- Borkowska podczas prezentacji na debacie
Debata
Debata
Debata
Debata
Debata
Debata
Miłoszek
Debata
Debata
Plan debaty
Ankieta
Debata
Debata
Debata
Tagi: sejm dzieci i młodzieży, debata,

Szkolna debata dotycząca wolontariatu w PG nr 3 w Pielgrzymowicach

 

 

Działania na rzecz wolontariatu rozpoczęłyśmy już w dniu 22 marca 2011r. Na sam początek postanowiłyśmy stworzyć akcję, prostą na swój sposób, w któryą każdy z uczniów naszej szkoły mógłby się zaangażować, chociaż w najmniejszym stopniu. Jest nim zbieranie pieniędzy dla dziecka z naszej okolicy, chorego na mukowiscydozę. W tym dniu, na apelu, przedstawiłyśmy całej szkole prezentację o nim i powiedziałyśmy kilka słów na temat jego choroby. Prezentacja ta wywołała ogromne wzruszenie u większości naszych koleżanek i kolegów, jak również nauczycieli, i poruszyła serce nie jednej siedzącej tam osoby. Następnie zajęłyśmy się rozwieszaniem plakatów informacyjnych o tejże zbiórce oraz rozmieszczaniem puszek w szkole, do których można wrzucać pieniądze. Uczniowie w dużym stopniu przejęli się chorobą Miłoszka i z ochotą wrzucają swoje dary do skrzynek. W najbliższym czasie planujemy jeszcze rozszerzyć zbiórkę na większe instytucje (np. kościoły) i inne szkoły, jak również zorganizować akcję „Złotówka dla Miłoszka”, aby pieniędzy na jego leczenie było jak najwięcej.

 

Dnia 28.03.2011r. w PG nr 3 w Pielgrzymowicach odbyła się pierwsza w historii naszego gimnazjum debata na temat wolontariatów. Chętnych, którzy chcieli wstąpić na debatę nie brakowało, jednak musiałyśmy ograniczyć liczbę osób. Temat był następujący: „Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej”.

 

Nasze przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej. Wszystko zapoczątkowane było prezentacją na temat Miłoszka (opisaną wyżej). Następnie przygotowywałyśmy plakaty i rozwieszałyśmy je w szkole, przeprowadzałyśmy ankietę w klasach, informowałyśmy uczniów o spotkaniu oraz przygotowałyśmy krótką reklamę w formie video, zachęcającą do wzięcia udziału w debacie, która pojawiła się na stronie internetowej naszej szkoły.

 

W owy pamiętny poniedziałek o godzinie 10:00 w Sali numer 5 oficjalnie rozpoczęłyśmy spotkanie. Pojawili się na nim uczniowie naszej szkoły, jak również goście główni: Pan dyrektor- Piotr Wieszołek, Pani mgr Marta Florkiewicz- Borkowska, Pani dr Janina Węglarz- Wieszołek oraz Pani mgr Martyna Bak i Pani mgr Ewa Jankowska.

 

W czasie debaty zaprezentowałyśmy wyniki ankiety oraz przygotowane prezentacje. Zaproszeni goście bardzo chętnie wypowiadali się oraz zapoznawali nas z różnymi formami wolontariatów i tym, jak można w nich działać, dzięki czemu później wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja. Następnie zajęłyśmy się zapisywaniem przemyśleń.

 

Podczas debaty doszliśmy do wniosku, że w naszej szkole i okolicy bardzo mało mówi się o wolontariatach przez co aktywna młodzież (jakiej w naszej szkole nie brakuje) nie wie, jak może się w nie zaangażować.

 

Na koniec wspólnie stworzyliśmy wskazówki jak można działać!:

·         *Pomoc w ośrodku społecznym

·         *Pomoc w nauce, poprzez zabawę, młodszym, nieradzącym sobie z nauką

·         *Zakładanie klubów, gdzie starsi, doświadczeni koledzy będą uczyć młodszych, gry w piłkę, itd.

·         *Pomoc starszym osobom w obowiązkach domowych

·         *Rozmowa ze starszymi, samotnymi osobami

·         *Robienie zakupów i wyprowadzanie psów starszym osobom

·         *Praca w schroniskachdla zwierząt

 

Podsumowując całe wydarzenie mogę śmiało powiedzieć, że debata była ogromnym sukcesem. Na początku bardzo bałam się, że nie niezbyt dobrze uda nam się zachęcić uczniów do rozmowy i poważnego podejścia do sprawy. Jednak moje obawy już na początku się rozwiały i wszystko, w najmniejszym stopniu się udało, z czego bardzo się cieszę! Choć debata już minęła, to przed nami wciąż wiele pracy. Przede wszystkim musimy dokończyć akcję zbierania pieniędzy dla Miłosza. Po spotkaniu duża część naszych koleżanek i kolegów zgłosiła chęć, żeby  działać jako wolontariusze w schroniskach, pomagać starszym, itd., aby spełnić ich oczekiwania pragniemy również zająć się tworzeniem grup. Mamy zamiar także zorganizować spotkanie z przedstawicielami Klubu "Gaja". Jednak, jak na razie wszystko przed nami...

Mamy nadzieję, że dzięki naszej debacie, grupa już wspomnianej aktywnej młodzieży dowiedziała się dużo na temat działalności wolontariackiej i w szerokim stopniu się w owe działalności zaangażuje.

 

Dołączamy do relacji trzy filmy video:

1.              Reklama zachęcająca do wzięcia udziału w debacie, która pojawiła się na stronie internetowej szkoły.

http://www.youtube.com/watch?v=mDHo8iMIP-k

 

2.              Film prezentujący przebieg debat.

http://www.youtube.com/watch?v=v6vNZl2U2TA

 

3.              Film przedstawiający przebieg spotkania, mającego na celu poinformowanie młodzieży  o zbiórce pieniędzy dla chorego chłopca

http://www.youtube.com/watch?v=whpixKUsAMk 

 

oraz stronę naszego bloga założonego po debacie:

http://aktywnoscwolontariacka.blog.pl/

 

Karina Filip

Jedna z organizatorek debaty

Pliki do pobrania
Gazetka Szkolna (Autor: pan Tomasz Sroka)
Biuletyn gazetki szkolnej wydawanej w naszej szkole
Gazetka Szkolna (Autor: pan Tomasz Sroka)
Artykuł w gazetce szkolnej zachęcający do wzięcia udziału w akcji zbierania pieniędzy jak również ją opisujący
Prezentacja- debata (Autor: pani Marta Florkiewicz- Borkowska)
Prezentacja przedstawiana na debacie na temat Pomocy młodszym w nauce
Prezentacja o Miłoszku Grygierek (Autor: Karina Filip)
Prezentacja o Miłoszku Grygirek przedstawiana podczas debaty oraz bezpośredniej prezentacji o nim, zachęcajacej do udziału w tym wolontariacie
Podsumowanie zadania rekrutacyjnego (Autor: Karina Filip i Joanna Penkala)
XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
Mapa