Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Daria Idczak

Instytucja

Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Strzelcach Wielkich

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o społeczeństwie (Gimnazjum)
Historia (Gimnazjum)

Podstawa programowa

undefined

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Sprawozdanie z pracy Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży XVII

Autor zdjęcia: Daria, Kinga, Opis: Sprawozdanie z akcji Samorządu Szkolnego
Screen ze strony naszego gimnazjum
Screen ze strony naszego gimnazjum
Screen ze strony naszego gimnazjum
Screen ze strony naszego gimnazjum
Screen ze strony naszego gimnazjum
Screen z facebooka
Koncert MOD Strzelce Wielkie
Koncert MOD Strzelce Wielkie
Skan z gazety Kulisy Powiatu
9 DH "Promieniści"
Szkolne Koło Caritas
Podziękowania z Domu Dziecka z Kłobucka
Warsztaty
Tagi: sejm, sejm senat,

Rok 2011 jest rokiem wolontariatu. A czymże jest wolontariat?

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Jest to bardzo ważna działalność w dzisiejszym, pełnym egoizmu świecie. Szczególną rolę w tym procederze odgrywają młode osoby, które coraz częściej i chętniej angażują sie w pomoc innym.

 

Wolontariat jako forma pomocy i aktywnej działalności społeczeństwa.
 
Wokół nas istnieje mnóstwo form tejże działalności. W naszej szkole powstało Szkolne Koło Caritas. Włącza się ono w działalność organizowaną przez daną archidiecezje, ale również wykazuje się własną inicjatywą, wymyślając wspaniałe pomysły na rzecz innych.
 
Warto zwrócić uwagę także na Młodzieżową Orkiestrę Dętą, powstałą w naszej gminie Strzelce Wielkie. Uczniowie gimnazjum, podstawówki i innych szkół spotykają się w poniedziałki i środy na wspólnych próbach. Doskonalą grę na swoim instrumencie, stając się coraz lepszymi. Dzięki temu, mają możliwość obycia się z ludźmi, wyjechania w ciekawe miejsca (w tym roku prawdopodobnie jest to Szwecja), a także występy na prawdziwej scenie muzycznej.
 
Kolejnym aspektem godnym uwagi jest Związek Harcerstwa Polskiego. Przy naszej szkole działa 9 Drużyna Harcerska „Promieniści”, ale oprócz tego istnieje też 15 Drużyna Harcerska „Zielony Płomień” przy Szkole Podstawowej. Owa organizacja jest świetną formą aktywności społecznej, poprzez działanie na rzecz innych i organizowanych przez nich akcji. Nasze drużyny są doskonale znane w środowisku bowiem odnosimy wielkie sukcesy.
 
PDMD, czyli Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci – tworzą spotykające się w salce katechetycznej dzieci i młodzież. „Adopcja na odległość” to ich drugie imię – adoptowali małego chłopca z Afryki. Nasze koło misyjne jest najlepiej działającą tego typu organizacją w archidiecezji częstochowskiej (wielokrotne wyróżnienia). Przykładowymi akcjami jakie przeprowadzają to Kolędnicy Misyjny czy wyjazdy na tzw. Wakacje z Bogiem.
 
Działa również Samorząd Uczniowski – organizuje dyskoteki, sprzedaż ciast, z których dochód przeznaczony jest na szkolne środki czystości, których niestety brakuje. Za jego pośrednictwem działają korepetycje międzyuczniowskie. Organizuje również przedstawienie charytatywne, zbiórki słodyczy i zabawek dla pobliskiego Domu Dziecka w Kłobucku. W tym roku zamierza zorganizować Młodzieżową Radę Gminy, która będzie działać przy Urzędzie Gminy w Strzelcach Wielkich. Poza tym posiadamy certyfikaty, takie jak: Szkoła bez przemocy, Bezpieczny Internet, a w ostatnim czasie zostaliśmy Szkołą Odkrywców Talentów.
 
Nasza okolica propaguje wiele zajęć - Świetlica Młodzieżowa Koła Związku Młodzieży Wiejskiej w Marzęcicach, gdzie młodzież może spotykać się. To wspaniała forma wolontariatu – młodzież na wsiach nie ma bowiem takich atrakcji jak parki, kluby, kina gdzie mogą spędzać czas wolny.
 
Pliki do pobrania
Podsumowanie zadania rekrutacyjnego (Autor: Daria, Kinga)
Podsumowanie
Mapa