Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Marcin Pilawski

Instytucja

Gimnajzum Salezjańskie im. Ks. Augusta Czartoryskiego

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język angielski (Szkoła ponadgimnazjaln)
Język polski (Szkoła ponadgimnazjaln)

Podstawa programowa

undefined

Obszar edukacyjny

Języki obce i regionalne (język angielski, język niemiecki, język francuski, inne języki obce, języki regionalne, języki mniejszości narodowych i etnicznych)

Podsumowanie zadania rekrutacyjnego „Wolontariat na rzecz aktywności społecznej – XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży”

Tagi: podsumowanie, praca, sejm, samorząd, liceum salezjańskie, młodzież,

 

Propozycje akcji charytatywnych w Zespole Szkół Salezjańskich

 

            Samorząd Szkolny Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu prężnie działa na rzecz wolontariatu. Już od września powołana do tego celu grupa uczniów podejmuje się wielu charytatywnych działań, począwszy od zbierania zakrętek, poprzez kiermasze żywnościowe, na zbiórce karmy dla zwierząt skończywszy.

            Z pewnością każdemu z nas słowo „Wolontariat” kojarzy się z bezinteresowną pomocą. W każdej chwili rodzi się bowiem mnóstwo pomysłów jak wesprzeć potrzebujących. Zapytaliśmy kilku uczniów w jaki sposób można działać bezinteresownie na rzecz innych.

            Młodzież proponuje szereg różnego rodzaju działań charytatywno-społecznych, w różnych dziedzinach. Poniżej przedstawimy kilka propozycji, pokazujących jak można wspólnie działać na rzecz dzieci z ubogich rodzin, z domów dziecka, a także pomagać chorym przebywającym w szpitalach i innych placówkach opiekuńczych.

            Przede wszystkim młodzi ludzie oferują swoją pomoc w edukacji. Co to znaczy? W wyznaczonych dniach i godzinach zdolni uczniowie zorganizują kółka naukowe z poszczególnych przedmiotów, by wszyscy, którzy mają zaległości i braki, szybko je uzupełnili. Młodzież chętnie odwiedzi także szpitale i domy dziecka, by i tym dzieciakom przekazać część swojej wiedzy.

           Najmłodsi mogą liczyć na gry i zabawy przygotowane przez kreatywnych uczniów. By rozwijać swoje talenty dzieciaki mogą pobierać lekcje gry na instrumentach, mogą również wspólnie ze starszymi kolegami przygotować różnego rodzaju przedstawienia okolicznościowe, które będzie można wystawiać w domach kultury czy nawet teatrach.

            Podczas ferii zimowych młodzi ludzie chętnie zorganizują spotkania dla tych, których nie stać na dłuższe wyjazdy. Spotkają się przy wspólnym ognisku poprzedzonym kuligiem, na nartach, łyżwach, czy też wezmą udział w innej, dynamicznej rozrywce. Natomiast w trakcie wakacji zorganizują wspólne wyprawy rowerowe czy też piesze wycieczki.

            Samorząd czynnie włączy się również w akcje na rzecz czystości naszej planety. Młodzież poprzez swoje zaangażowanie udowodni, że dba o wspólne dobro, jakim jest nasza Ziemia.

            Pragniemy także zaproponować akcje, które można bez problemu przeprowadzić w każdej szkole, a praca włożona w ich przygotowanie i przeprowadzenie na pewno zaowocuje.

            Akcja zbierania zakrętek polega na gromadzeniu plastikowych nakrętek po napojach do przygotowanych pojemników. Następnie wyznaczeni uczniowie przekazują je odpowiedniej instytucji, która zakupi wyposażone wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych.

            Proponujemy także organizację kiermaszy charytatywnych. Polegają one na rozprowadzaniu okolicznościowych kartek, prac, ozdób przygotowanych własnoręcznie przez uczniów oraz ciasteczek i innych drobnych przysmaków za symboliczną kwotę. Uczniowie i nauczyciele dokonując zakupu małych drobiazgów wspomagają finansowo wybraną akcję charytatywną (np. pieniądze zostaną przekazane na jedzenie dla zwierząt z pobliskiego schroniska).

            Proponujemy szereg działań ekologicznych pod nazwą „Dla Ziemi”. Na jednej lekcji przyrody, geografii czy biologii nauczyciel przedstawi zagrożenia płynące z zanieczyszczeń środowiska. Wspólnie z uczniami podyskutuje jak można walczyć z coraz większą plagą zanieczyszczeń. Omówi także cele innych programów przygotowanych przez poszczególne instytucje, jak np. akcja „sprzątanie świata”.

            Akcja „Mikołajki”. Samorząd wspólnie ze swoim opiekunem w ostatnich tygodniach listopada ogłosi zbiórkę słodyczy i zabawek, z których powstaną paczki dla dzieci z ubogich rodzin czy domów dziecka. Każdy z uczniów czy nauczycieli może wesprzeć tą akcję.

            Proponujemy też występy teatralne. Uczniowie koordynowani przez nauczyciela przygotują występ, który zostanie odegrany na deskach teatru czy sceny w Rynku Miasta. Pieniądze za bilety można także przeznaczyć na cele dobroczynne.

            Jak widzimy istnieje wiele form bezinteresownej pomocy charytatywnej na rzecz dzieci. Przedstawione pomysły to tylko kropla w morzu. Najważniejsze jest jednak, by nie brakło ludzi, którzy chętnie będą podejmować się tej, nieraz trudnej i bezinteresownej pracy.

 

Pliki do pobrania
Podsumowanie zadania rekrutacyjnego (Autor: Marcin Pilawski)
przedstawienie pomysłów
Mapa