Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Ewelina Becker

Instytucja

Gimnazjum w Szemudzie

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o społeczeństwie (Gimnazjum)

Podstawa programowa

undefined

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

Wielkanoc na Kaszubach- Fotoreportaż

Autor zdjęcia: Angelika Hinc, Opis: Wielkanoc
Wilekanoc na KAszubach
Wielkanoc na Kaszubach
Tagi: etnolog,

 Wspomnienie z przygotowan do Świąt Wielkanocnych.

Tradycje przodków są na Kaszubach wciąż żywe. W większości domach niektóre elementy z tradycji kaszubskich są praktykowane do dzisiaj.
 
Na Kaszubach w pierwszy dzień kąpano się wcześnie rano. Idąc do rzeki lub jeziora nie wolno było rozmawiać ani obracać się. Po takim zabiegu zdrowie było zapewnione przez cały rok. W drugie święto chłopcy poprzebierani za cyganów, chodzili z niedźwiedziem po wsi, zbierając dary. Na końcu niedźwiedzia wrzucano do wody i następowała zabawa.

Dyngus na Kaszubach to nie lanie wodą ale "dyngowanie", dyngus zielony, czyli bicie jałowcami gałązkami po nogach dziewcząt . Im bardziej pokłute były ich nogi, tym większe miały powodzenie. Chłopcy starali sie zastać dziewczęta jeszcze w łóżku.

W trzecie święto z "dyngusem" chodziły dziewczęta i smagały chłopców surowo się im rewanżując. Śpiewano "Dyngu, dyngu po dwa jaja" wzywajac do składania datku,  a wykupić się  można było malowanymi jajkami. 

Od północy z pierwszego na drugie święto wielkanocne był taki zwyczaj, który pozwalał swatom (wrejorzom) wychodzić w rajby. Kawaler, swat (dobry mąż), druzbowie i muzykanci szli prosić o rękę wybranej panny. Często bywało, że chodzili fałszywi swaci i wtedy panna z matką oblewały wodą (kaszubski śmigus albo czarna polewka).

Nasz fotoreportaż zawiera kilka zdjęć z przygotowań do świąt Wielkanocnych u Angeliki.

Mapa