Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Ewelina Becker

Instytucja

Gimnazjum w Szemudzie

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o społeczeństwie (Gimnazjum)

Podstawa programowa

undefined

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

Moda na Etno

Autor zdjęcia: Marta Szykut, Opis: moda ekologiczna
Moda na Etno
Moda na Etno
Biżuteria z Kaszub.
Biżuteria z Kaszub.
Biżuteria z Kaszub.
Biżuteria z Kaszub.
Biżuteria z Kaszub.
Tagi: etnolog,

Moda ekologiczna na Kaszubach

Nasza grupa realizując swój projekt zainteresowała się wzorami kaszubskimi. Postanowiliśmy więc wyeksponować je na naszych ekologicznych strojach i biżuterii.

Zastanawialiśmy się również skąd wziął się pomysł umieszczenia wzoru kaszubskiego jako elementu zdobienniczego na ubraniu.

I oto, poniżej prezentujemy Wam naszą legendę, która wyjaśnia wszystko.

Pewnego dnia piękna córka gospodarza straciła swą jedyną miłość. Rybaka. Rozpaczała wiele miesięcy. Matka nie mogąc się temu dłużej przyglądać wysłała ją do starszej mieszkanki wsi z wizytą. Ona również została pokrzywdzona przez los.

-Morze upomniało się o swoje!?- Matka wysyłając ją tam miała nadzieje że rozmowa ze staruszką coś pomoże. Gdy dziewczyna doszła do domu owej kobiety nadal nie potrafiła wyjść z otępienia.  Po krótkiej rozmowie staruszki z ową córką zauważyła że jej fartuch zdobią pustki. 

-Czy wiesz że fartuch Kaszubki świadczy o jej wnętrzu?- spytała –Pokaż mi no, go!...- zawołała sięgając ręką po białą  tkaninę. Dziewczyna bez słowa podała fartuszek hafciarce.

-Jaki jest twój ulubiony kolor?....- Spytała

- Czarny…..> -Ojjjj… nie przesadzaj! Możemy dać trochę czarnego, lecz sądzę że zieleń łąk, traw, czy też lasu bardziej do ciebie pasują. A błękit fal, fiolet fiołków, czy też niebieskie niebo. Żółć słońca i nagrzanego nim morskiego piasku. Masz taką piękną, chabrową twarz, nie sądzisz że ten kolor również powinien się tam znaleźć?...- zapytała z lekko odczuwalną ironią. Dziewczyna póściła tą uwagę mimo uszu.> -………> -Wyjrzyj przez okno i powiedz co widzisz? - zapytała doskonale znając odpowiedź

- Pola. Brązowe pola.

-I otóż to takich barw będzie właśnie twój fartuch. – Po tych słowach dwie wzięły się do pracy. Dziewczę spostrzegła że pomimo tragedii jaką doznała staruszka nadal czerpie radość z każdej minuty życia. Przejrzała na oczy. 

Mapa