Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Maciej Markowicz

Instytucja

Gimnazjum nr 37 Integracyjne

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o społeczeństwie (Gimnazjum)
Historia (Gimnazjum)

Podstawa programowa

undefined

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

Artykuł do gazetki

Tagi: wywiad,

Artykuł  do osiedlowej gazetki „GÓRZYSKOWO

 

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 37 mieli przygotować projekt edukacyjny. Do wyboru mieli każdy przedmiot. Niektórzy z nich zdecydowali się na historię i przygotowują informacje o wydarzeniach bydgoskich z 1956 roku. Przez ostatnie miesiące zbierali wiadomości o demonstracji sprzed 50 lat, odwiedzali miejsca z nią związane i rozmawiali ze świadkiem tych zdarzeń.

18 listopada 1956 roku przeszedł do historii naszego miasta. Bydgoszczanie zbuntowali się wówczas przeciw komunistycznej władzy. Zamieszki wybuchły pod nieistniejącym dziś kinem Bałtyk. Później demonstranci przenieśli się pod Komendę Główną Milicji. Głównym celem było obalenie zagłuszarki mieszczącej się na Wzgórzu Dąbrowskiego. Zakłócała ona odbiór Radia Wolna Europa i innych zachodnich stacji. Protestujący zniszczyli rosyjski sprzęt. W kolejnych tygodniach działania przedstawiano jako chuligański wybryk, a uczestników zajścia karano pozbawieniem wolności.
Uczniowie chcieli dowiedzieć się więcej o tych wydarzeniach i w tym celu zagościli w bydgoskim oddziale IPN-u. Oglądali tam akta i zdjęcia z manifestacji. Dowiedzieli się też, jak wygląda praca w archiwum. Przyjrzeli się  z bliska miejscom, w których w 1956 roku rozegrały się wydarzenia. Głównym elementem projektu edukacyjnego było spotkanie ze świadkiem wydarzeń. W tym celu zorganizowano wywiad z Panem Tadeuszem.  Jak powiedział, nie było to chuligańskie zachowanie. Bydgoszczanie byli pod takim wrażeniem wydarzeń z Poznania i na Węgrzech, że  sami spontanicznie zdecydowali się na bunt. Jak twierdzi świadek: „Były to bardzo głębokie przeżycia. To były wydarzenia naprawdę historyczne.”. Wspomina też starcia ze służbami porządkowymi: Zaczęliśmy się  rozchodzić do domów […] Tymczasem z Długiej wyjechały z cztery gaziki milicji. Ludzie  tak szli jeden za drugim przy krawężnikach i kto się natknął, to go bili.

Dzięki poznaniu historii z 1956 roku  uczniowie dowiedzieli się więcej o historii ich okolicy.

Zapoznali się z faktami, o których nie piszą podręczniki. Poczuli też więź z bohaterami i wydarzeniami sprzed lat.

 

                                                                                              Sebastian Torzewski

Pliki do pobrania
Artykuł do gazetki (Autor: Seba)
Artykuł do gazetki
Mapa