W dniach 5.12.11 – 9.12.11 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu odbył się jak co roku Tydzień Kultury i Języka Polskiego, tym razem poświęcony Czesławowi Miłoszowi.
5 grudnia w holu głównym szkoły odbyło się otwarcie wystawy poświęconej dziełom Czesława Miłosza. Młodzież chętnie przeglądała książki związane z życiem i twórczością poety, słuchając piosenek z płyty „Czesław śpiewa Miłosza”.
Dzień później odbył się happening w ramach projektu ,,Miłosz odNowa”. Na długiej przerwie w holu głównym uczniowie klasy drugiej humanistycznej przygotowali prezentację multimedialną dla młodzieży na temat życia i twórczości poety. W całej szkole na kolorowych kartkach porozklejano fragmenty wierszy Czesława Miłosza, w bibliotece przedstawiciele wszystkich klas czytali wybrane teksty noblisty w ramach akcji „Czytanie Miłosza”. Hole szkoły ozdobiły portrety Czesława Miłosza oraz ilustracje do dzieł twórcy wykonane przez najzdolniejszą młodzież. W konkursie plastycznym na portret poety wygrała Melisa Vogt z kl.1d, a w kategorii ilustracja do tekstu Alicja Jacek z kl.2a.
7 grudnia w szkolnej bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej. Uczestnicy prezentowali teksty Czesława Miłosza i innych wybitnych poetów np.: Adama Mickiewicza , Juliusza Słowackiego, Adama Asnyka. Jury z uwagą przysłuchiwało się osobom, które ze skupieniem na twarzy recytowały i śpiewały wybrane przez siebie najpiękniejsze wiersze. Przy ustaleniu wyników brano pod uwagę: sposób interpretacji, oryginalność, a także dobór tekstów. W kategorii recytacji wygrała Dżesika Miczka z kl.2g, a poezji śpiewanej Maja Szponarska zkl.3dg i Paulina Młynarska z kl.2g.
8 grudnia w największym gabinecie polonistycznym odbyło się „Spotkanie z Czesławem Miłoszem”. Uczennice klasy maturalnej przygotowały dla sześciu klas prezentację multimedialną poświęconą nobliście, na którą złożyły się ciekawostki z życia poety, zdjęcia z różnych okresów życia, najsłynniejsze cytaty twórcy oraz film „Spotkania z Czesławem Miłoszem”. Na zakończenie uczestnicy zostali poczęstowani ulubionym deserem poety, a mianowicie kisielem żurawinowym.
W ostatnim dniu miały miejsce dwa ciekawe zdarzenia: dyktando szkolne, w którym wzięli udział zarówno uczniowie-przedstawiciele wszystkich klas, jak i nauczyciele oraz impreza pt. „Smaki dzieciństwa Czesława Miłosza”. Treść dyktanda dotyczyła życia noblisty. Mistrzami ortografii zostali: wśród nauczycieli, pani Iwona Sabis (matematyczka), wśród uczniów Ewelina Dreszer z kl.2a.
Na długiej przerwie, w głównym holu szkoły każdy mógł poznać smaki kuchni litewskiej. Uczennice klasy trzeciej przygotowały ulubione potrawy z dzieciństwa Czesława Miłosza, powołując się na najnowszą biografię poety autorstwa Andrzeja Franaszka. Degustowano m.in. chłodnik litewski, kołduny, boczek w cieście drożdżowym, kanapki z kiełkami, ciasto brzoza oraz kisiel żurawinowy. Nauczyciele i uczniowie byli wyjątkowo zgodni, wszystko było pyszne.
Przez te pięć dni dzięki projektowi „Miłosz odNowa” w wyjątkowy sposób młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza uzupełniła swoją wiedzę na temat jednego z najciekawszych twórców literatury światowej, nie tylko polskiej.