Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Olga Wujkowska

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Biologia (Szkoła ponadgimnazjaln)

Obszar edukacyjny

Edukacja przyrodnicza (przyroda, przyroda (przedmiot uzupełniający), geografia, biologia, chemia, fizyka)

Inne dokumenty użytkownika

Akcja – „Mam haka na raka”

Autor zdjęcia: Archiwum Zespołu Szkół Technicznych, Opis: Akcja - Mam haka na raka
Zdjęcie Nr 1
Zdjęcie Nr 2
Zdjęcie Nr 3

Zespół Szkół Technicznych we Włocławku włączył się do akcji Mam haka na raka -   programu, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki nowotworowej. Tegoroczna piąta edycja dotyczyła raka jelita grubego. W ramach programu w styczniu i lutym szkoła zorganizowała niżej opisane przedsięwzięcia:

1a Obszar działań – ciekawsza lekcja.

Dnia 24 stycznia uczniowie klas III a LP i II a LP byli uczestnikami ciekawej lekcji przeprowadzonej przez przedstawicieli Stowarzyszenia Stomijnego POL-ILKO. Zaproszeni goście podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat życia ze stomią.

Zorganizowana została również wycieczka do Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy, gdzie uczniowie brali udział w prezentacji, mieli możliwość obejrzenia gabinetu, w którym wykonuje się kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego.

1b Obszar działań – ciekawsza szkoła po lekcjach.

30 stycznia odbył się Flash Mob, którego celem było zwrócenie uwagi mieszkańców Włocławka na problem zachorowalności na nowotwór jelita grubego oraz zaangażowanie uczniów w sprawy społeczne.

Dnia 29 lutego w Świetlicy „Oratorium” miało miejsce spotkanie uczennicz podopiecznymi placówki opiekuńczo-wychowawczej. Przedstawiciele naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w warsztatach terapii zajęciowej. Na rzecz instytucji przekazane zostały również materiały biurowe uprzednio zebrane przez uczniów.

1c Obszar działań – ciekawsze miasto.

Największym przedsięwzięciem, które odbyło się w ramach akcji był Dzień Hakowicza. Dnia 4 lutego w centrum handlowym  mieszkańcy Włocławka mogli zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi raka jelita grubego z przygotowanej przez uczniów prezentacji multimedialnej oraz zaprojektowanych i rozdawanych przez nich ulotek.

1d Obszar działań – wsparcie uczniów z pasją.

Zbiórka materiałów papierniczych i przyborów szkolnych zorganizowana przez uczniów na rzecz Świetlicy „Oratorium”

2. Partner zaangażowany w realizację działań.

W czasie realizacji projektu podjęto współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Stomijnym POL-ILKO,  placówką opiekuńczo-wychowawczą Świetlica „Oratorium” oraz Zakładem Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii  w Bydgoszczy.

Wszystkie wyżej wymienione organizacje dostarczały merytorycznego wsparcia szkole.

3. Źródło finansowania.

Podejmowane działania cieszyły się wsparciem takich instytucji jak:

· Fundacja „Samotna Mama” - pomoc finansowa pozwalająca na pokrycie kosztów ubezpieczenia Dnia Hakowicza,

· Centrum Handlowe Wzorcownia – aprobata realizowanego przez szkołę przedsięwzięcia poprzez bezpłatne udostępnienie miejsca na przeprowadzenie akcji informacyjnej dla mieszkańców Włocławka.

· Burmistrz Miasta Dobrzyń nad Wisłą – wsparcie finansowe na pokrycie kosztów stworzenia konstrukcji przestrzennej przedstawiającej jelito grube,

· pozostałe koszty zostały pokryte z budżetu szkoły.

4. Skala działania.

W szkole całą akcję koordynowało dwóch nauczycieli i pięcioro uczniów, jednak czynny udział w poszczególnych jej etapach wzięło około 40 osób. Pozostali uczniowie szkoły byli adresatami przedsięwzięcia, podobnie jak mieszkańcy Włocławka.

Mapa