Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Kinga Kalisz

Instytucja

Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Ożarowie Maz.

Ocena dokumentu:

Inne dokumenty użytkownika

Projekt „Tak daleko a tak blisko”

TAK DALEKO A TAK BLISKO

Jesteśmy uczniami Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Warszawskiego przy ul. Szkolnej 2 w Ożarowie Mazowieckim (05-850). Pod opieką i z pomocą nauczycielki historii, pani Barbary Zawady zrealizowaliśmy projekt w składzie: Dominika Niemyska, Kinga Kalisz, Michał Piskor, Adam Tlak i Karol Nowiński. Nasz projekt zatytułowaliśmy „Tak daleko a tak blisko”.

Decydując się na realizację projektu, nie byliśmy świadomi, że tak blisko znajduje się kompleks budynków o zapomnianej historii. Co prawda jest on na liście zabytków, ale większość mieszkańców pobliskich wsi nawet o nim nie słyszała. Dlatego chcieliśmy rozpropagować go i pokazać przynajmniej kolegom, nauczycielom i rodzicom, jak ciekawe miejsce znajduje się na wyciągnięcie ręki. Wszyscy znają Dworek Hoserów jako szkółkę drzew i krzewów. A po przeprowadzonych rozmowach z właścicielami: Moniką i Wojciechem Hoser oraz mieszkającą tam panią Hanną Dudek okazało się, że jest to przedwojenne gospodarstwo założone przez Niemca – Piotra Hosera. Wielce zaintrygowało nas to odkrycie i skłoniło do dalszych poszukiwań.

Dowiedzieliśmy się, że budynki zostały zaprojektowane pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. Przetrwały wojnę, podczas której został zniszczony jedynie mur. W 1896 roku Piotr Hoser ówczesny właściciel, zakupił trzy gospodarstwa w Żbikowie, obecnej dzielnicy Pruszkowa. Następnie założył szkółkę drzew i krzewów. Natomiast w 1910 powstał wiatrak, aby pompować wodę potrzebną do szkółki, mieści się tam do dzisiaj. A w 1967 przystąpili pod presją ekonomiczną do rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Pod koniec XX wieku powstał park – arboretum. Dopiero w 2003 roku odzyskano gospodarstwo, a szkółka nadal prowadzi swoją działalność.

Dopiero ostatniego dnia, aby wszystko wyjaśnić, porozwieszamy napisy informujące o historii Dworku Hoserów oraz zaprosimy wszystkich uczniów i nauczycieli na główny korytarz, aby mogli obejrzeć film. Jesteśmy dumni, że możemy przekazać innym cząstkę historii okolic ich miejsc zamieszkania.

Największy problem sprawiła nam pogoda, aby nakręcić film potrzebowaliśmy pochmurnego dnia. Jednak jak na złość zawsze było albo słońce, albo padał śnieg lub deszcz. Na szczęście udało się znaleźć dogodne warunki. Natomiast najlepiej poszły nam i najbardziej się podobały rozmowy z właścicielami dworku oraz zebranie informacji i praca nad filmem.

Po tym wszystkim możemy szczerze powiedzieć, że taka nauka jest o wiele ciekawsza i owocniejsza niż siedzenie w ławkach w szkole i słuchanie wykładów. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy coś takiego zrobić.

Mapa