Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Zofia Bzdręga

Instytucja

Szkoła Podstawowa

Ocena dokumentu:

Inne dokumenty użytkownika

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU – ETNOLOG – ZALOGUJ SIĘ NA LUDOWO!

Autor zdjęcia: Zofia Bzdręga, Opis:
Tworzymy logo ziemi świętokrzyskiej
Poznajemy strój ludowy
Bawimy się w projektowanie
Spotkanie z artystką ludową
wielkanocne obyczaje dobrze znamy
Podsumowanie projektu
Pozdrawiamy!!!

Dane o szkole: Szkoła Podstawowa im. Ludowego Wojska Polskiego

Adres: ul. Szkolna 28 27- 215 Parszów

Województwo: świętokrzyskie

Tytuł projektu: „Parszów – nasza mała ojczyzna”

Opiekunowie projektu: Zofia Bzdręga, Edyta Spilska

Uczniowie: uczestnicy projektu klasa III

1.      Kacper Błaszczykowski

2.      Czechowicz Agata

3.      Paula Fabijańska

4.      Lena Firkowska

5.      Katarzyna Gembska

6.      Wiktoria Gębska

7.      Karolina Kręcisz

8.      Kamil Miernik

9.      Natalia Milewska

10.  Natalia Nowak

11.  Aleksandra Martys

12.  Zuzanna Kowalska

13.  Radosław Szwed

 

Zainteresowanie uczniów naszej szkoły Programem Etnolog wyniknęło z potrzeby przekazania im wartości, jakie niesie ze sobą folklor, taniec, muzyka, obrzędowość, tradycje związane z własną miejscowością i regionem , w którym mieszkają.

Najważniejszym celem pracy z dziećmi było budzenie dumy z przynależności do środowiska wiejskiego, poczucie więzi i szacunek do tego, co odchodzi już w przeszłość, co jest dziedzictwem naszych przodków - mieszkańców naszej „małej ojczyzny”.

Oto sprawozdanie uczniów klasy III z pracy nad projektem „Parszów- nasza mała ojczyzna”

Nasze działania nad projektem rozpoczęliśmy od spotkania z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, gdzie pani zapoznała nas z pracą etnologa. Dowiedzieliśmy się, że możemy stać się badaczami przeszłości naszej wsi, poznaliśmy też podstawowe pojęcia takie jak: etnografia, kultura ludowa, folklor. Mieliśmy dużo pomysłów na to, co chcemy badać. Podzieliliśmy się na grupy zadaniowe, z których każda zajmowała się tym, co ją najbardziej zainteresowało.

Powstała więc praca plastyczna – logo regionu świętokrzyskiego - Baba Jaga - czarownica spod Łysej Góry, znana w całej Polsce.

Kolejne grupy poznawały legendy świętokrzyskie np. „O zbóju Kaku”, „O dwóch siostrach            z łysickiego pałacu i źródle św. Franciszka”, „O sabatach czarownic i powstaniu gołoborza”

Poznawaliśmy zabytki gminy Wąchock.

Wiedza, którą zdobyliśmy przydała się w czasie III konkursu Wiedzy o Lokalnej Grupie Działania – Wokół Łysej Góry połączonym ze Zlotem Czarownic, który odbył się  w Wąchocku (brali w nim udział uczniowie z terenu siedmiu gmin województwa świętokrzyskiego).

Podczas pracy nad projektem najbardziej podobały nam się zajęcia, na których poznawaliśmy muzykę, taniec i obrzędowość związaną z naszą miejscowością.

Nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca „Skokotliwi”z Mostek, w którym tańczy i śpiewa nasza pani Zofia Bzdręga.

Zaczęliśmy od poznania stroju ludowego, w którym występują członkowie zespołu, mogliśmy się w niego ubrać, poczuć się, jak muzycy ludowi. Dowiedzieliśmy się od pani wielu ciekawych informacji na temat jego historii i działalności.

Najwięcej radości sprawiło nam wykonanie szmacianej lalki, którą ubraliśmy w samodzielnie uszyty strój ludowy.

Zorganizowaliśmy spotkanie z artystką ludową – panią Zofią Szlęzak, która gra w zespole „Skokotliwi” na skrzypcach. Przygotowywaliśmy się do tego spotkania poznając przyśpiewki ludowe, nauczyliśmy się też tańca świętokrzyskiego „Skakany” oraz melodii ludowych na dzwonkach „Kurki trzy”, „Pojedziemy na łów”.

Podczas zajęć z naszym gościem, które odbyło się w grudniu 2011r. dowiedzieliśmy się            o obrzędach związanych Bożym Narodzeniem, zaprezentowaliśmy swoje umiejętności, śpiewaliśmy przy akompaniamencie skrzypiec nauczoną przez panią Zofię Szlęzak melodię ludową „Parszowianka jestem”.

Wystąpiliśmy także wspólnie z gościem w czasie uroczystej akademii - Jasełek, które przygotowaliśmy w naszej szkole dla rodziców, uczniów i zaproszonych gości.

Po feriach zimowych rozpoczęliśmy przygotowania do prezentacji naszych działań, które zaplanowaliśmy na kwiecień 2012r.

Zamieniliśmy się w poszukiwaczy przedmiotów, sprzętów codziennego użytku, elementów wystroju wnętrza wiejskiej, parszowskiej chaty sprzed wieku. Sprawiło nam to trochę trudności, gdyż w naszych domach jest coraz mniej „starych” sprzętów. Poznawaliśmy też gwarę, opracowując w formie książeczki słowniczek wyrazów gwarowych. Wzięliśmy udział w Konkursie Świętokrzyskiej Literatury Ludowej, który odbył się w Domu Kultury                        w Mostkach, jeden z wierszy mówiony był właśnie gwarą świętokrzyską. Niektórzy z nas zainteresowali się także potrawami charakterystycznymi dla naszej miejscowości. Spisaliśmy przepisy na niektóre z nich.

Najważniejszym jednak zadaniem było poznanie obrzędowości rodzinnej związanej                     z Wielkanocą. Nieocenioną skarbnicą wiedzy na ten temat okazały się gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mostek oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Skokotliwi”                      z Mostek, z którymi współpracowaliśmy. Wspólnie opracowaliśmy scenariusz spotkania wielkanocnego, w którym znalazły się takie obrzędy jak: bicie wierzbowymi gałązkami, chodzenie z kogucikiem, zwyczaje związane z rezurekcją, przygotowywanie obejścia domu na Święta Wielkanocne i wiele ciekawostek o malowaniu jajek. W czasie spotkania - próby przed głównym występem Panie z Koła Gospodyń opowiedziały nam językiem gwarowym także         o zabawach dziecięcych związanych z powitaniem wiosny - Topienie Zimoloka.

 

Finał projektu odbył się w naszej szkole 4 kwietnia 2012r.

Wtedy sala gimnastyczna zamieniła się za sprawą zgromadzonych przez nas sprzętów               i dekoracji we wnętrze chaty i jej obejścia. W rolę gospodarza, gospodyń i innych członków rodziny wcielili się ubrani w stroje ludowe członkowie Koła Gospodyń. My - jako wnuczęta braliśmy udział we wszystkim, co działo się w wiejskiej izbie (malowanie jajek, przygotowywanie święconki, czyszczenie butów na rezurekcję, chodzenie z kogucikiem, smaganie wierzbowymi gałązkami, śmigus – dyngus, topienie symbolu zimy – Zimoloka).

Honorowym gościem naszej prezentacji był znawca kultury ludowej naszego regionu, choreograf zespołu „Skokotliwi” pan Bogusław Sitek, który akompaniował nam na akordeonie. Obecni byli też rodzice, mieszkańcy Parszowa, władze gminy, którym przedstawiliśmy nasze działania.

Praca nad projektem razem z dorosłymi dała dam wiele radości. Ciekawe było to, że mogliśmy występować i tańczyć w strojach ludowych. Nie tylko zdobywaliśmy wiadomości         o naszym Parszowie, ale świetnie się przy tym bawiliśmy, zwłaszcza, kiedy uczyliśmy się przyśpiewek ludowych. Przekonaliśmy się, że kultura ludowa wcale nie jest nudna  i staromodna. Może w przyszłości staniemy się członkami dorosłego zespołu ludowego  i zachęcimy do tego innych uczniów z naszej szkoły.

 

 

Mapa