Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Elżbieta Dębska

Instytucja

Gimnazjum nr 81

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Gimnazjum)

Inne dokumenty użytkownika

Czy pomoc organizacji charytatywnych może naprawić świat?

Tagi: reportaż, wolontariat, pomoc,

Sprawozdanie

 z realizacji projektu

Czy pomoc organizacji charytatywnych może naprawić świat?
w ramach programu Literacki atlas Polski. Reportaże (edycja 2011/2012)

 

I.                   DANE O SZKOLE

  1. Gimnazjum nr 81 im. Prof. W. Doroszewskiego
  2. ul. Rozłogi 10
  3. 01-310 Warszawa
  4. woj. mazowieckie

 

II. INFORMACJE O PROJEKCIE

Tytuł projektu: Czy działalność organizacji charytatywnych może naprawić świat?

Imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna projektu: Elżbieta Dębska

Imiona i nazwiska uczniów – uczestników projektu:

Weronika Wilczyńska, Paulina Wilkowicz de Arruda, Michalina Kielak, Magda Zeller, Ewelina Kowalska

 

Jesteśmy uczennicami klasy 3c Gimnazjum nr 81 im. Witolda Doroszewskiego. Nasz reportaż ma na celu zwrócenie uwagi na rolę organizacji pozarządowych w naprawianiu świata, w którym żyjemy. Jako przykład posłużyła nam fundacja PAH. Organizacja ta zainteresowała nas na tyle, że postanowiłyśmy opowiedzieć o niej czytelnikom, przedstawić tę fundację "od kuchni", zapoznać z formami pomocy, jaką prowadzi w krajach dotkniętych wojnami lub kataklizmami. W tym celu postanowiłyśmy zaczerpnąć informacji u źródła. Właśnie dlatego spotkałyśmy się z panem Grzegorzem Grucą, który opowiedział nam o PAH, o jego powstaniu oraz działalności. Podczas tego spotkania otrzymałyśmy materiały, które pomogły nam przy pisaniu reportażu. Dowiedziałyśmy się z nich także wielu ciekawych informacji, np. jak wygląda praca w takiej fundacji. Przy pisaniu reportażu pomagała nam pani Elżbieta Dębska, nasza nauczycielka języka polskiego, która nadzorowała naszą pracę oraz udzielała nam cennych rad dotyczących pisania reportażu. Dzięki realizacji projektu nauczyłyśmy się lepszej współpracy oraz organizacji powierzanych nam zadań. Gdybyśmy miały napisać reportaż po raz kolejny, postarałybyśmy się dotrzeć do większej liczby osób, które byłyby w stanie przybliżyć nam działalność organizacji pozarządowych. Na pewno mogłybyśmy dowiedzieć się jeszcze więcej na wybrany przez nas temat.

Weronika Wilczyńska, Paulina Wilkowicz de Arruda, Michalina Kielak

 

Wybrałyśmy jako temat autyzm, dlatego że w Polsce jest on mało znany. Wielu ludzi nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czym jest autyzm, a dla osób autystycznych bardzo ważna jest świadomość społeczeństwa na temat ich choroby. Ponadto zainteresowała nas Fundacja Synapsis, która z wielkim zaangażowaniem pomaga chorym, aby ich życie było łatwiejsze i szczęśliwsze.

Celem naszego reportażu jest trafienie do szerokiego grona odbiorców. Mamy nadzieję, że dzięki Internetowi nasz tekst przeczyta wielu ludzi i dowie się, czym jest autyzm i jak z takimi osobami porozumiewać się. Ponadto swój reportaż zamieścimy w gazecie naszego gimnazjum „Echo szkoły”.

Najpierw spotkałyśmy się z panią Aleksandrą Sztajerwald. Z przeprowadzonego z nią wywiadu dowiedziałyśmy się wielu informacji. Zaproponowała też, abyśmy pojechały do Fundacji i same zobaczyły, jak ona działa. Później spotkałyśmy się w Fundacji z panią Joanną Grochowską, która dokładnie nam opowiedziała o autyzmie i fundacji. Mając dwa wywiady i mnóstwo ulotek, zaczęłyśmy pracę nad reportażem.

W pracy nad projektem pomagała nam pani Elżbieta Dębska oraz pani Joanna Grochowska, która jak najbardziej chciała nam przybliżyć termin autyzm. Podczas pracy nad projektem najbardziej podobała nam się wizyta w Fundacji. Było to ogromne przeżycie.

Myślę, że gdybyśmy mogły zrealizować projekt jeszcze raz, to na pewno chciałybyśmy zobaczyć, jak przeprowadza się zajęcia z osobami autystycznymi.

                Magda Zeller, Ewelina Kowalska

 

Weronika: Pisanie reportażu pozwoliło mi pogłębić swoją wiedzę na temat działalności fundacji PAH.

Ewelina i Magda: Praca nad projektem dostarczyła nam wielu pozytywnych emocji. Stałyśmy się wrażliwsze na cierpienie innych osób.

Mapa