Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Anna Karp

Instytucja

Katolickie Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o kulturze (Szkoła ponadgimnazjaln)
Język polski (Szkoła ponadgimnazjaln)

Podstawa programowa

dla szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej w zakresie edukacji filmowej i medialnej

Obszar edukacyjny

Język polski

Nakręceni filmowo - projekt Katolickiego LO i Gimnazjum im św. Stanisława Kostki w Kielcach

Autor zdjęcia: Anna Karp, Opis: Nikodem filmuje w plenerze , aktorzy nie zmieścili się w kadrze
Nikodem podczas pracy
Kadr z filmu
Tagi: projekt filmowy, noc filmowa, konkurs filmowy,

     Filmoteka Szkolna. Akcja! –  Nakręceni filmowo.

    Anna Karp – opiekun projektu

      Uczestnicy projektu : Nikodem Rakoczy, Ewa Twardowska, Jan Fabiański, Krzysztof Kuta, Paulina Gierada, Jakub Zielonka, Julia Cichanin , Wiktor Rurarz, Jakub Jaros, Wiktoria Mądzik i inni

 

 

Działania podjęte przy realizacji projektu  Filmoteka Szkolna. Akcja – Nakręceni filmowo. obejmowały kilka płaszczyzn i kilka grup uczniowskich w br. szkolnym.

            W poniedziałki o godz. 8.00 odbywały się „Poranki filmowe” adresowane do młodzieży  gimnazjalnej oczekującej na rozpoczęcie zajęć. Na spotkaniach, który miały miejsce w przytulnej maleńkiej sali wyposażonej w komputery, pracowaliśmy głównie  z pakietem Filmoteki Szkolnej . W gronie systematycznie  uczęszczających dziesięciu osób, oglądaliśmy krótkie filmy animowane i dokumentalne.(.Łoziński, Kieślowski, Schabenbeck, Szczechura , Karabasz i inni) Po każdej projekcji dyskutowaliśmy o problematyce filmu lub jego konstrukcji,  poddawaliśmy analizie język filmu. Jednak największą radość sprawiło uczniom kręcenie własnych filmów, dlatego przygotowałam uczniów od strony technicznej, zrealizowaliśmy cykl    „ Mój pierwszy film”, w oparciu o materiały filmoteki. Ta grupa nakręciła kilka filmów: Były to głównie adaptacje lektur szkolnych np. „Mały Książę”, „Quo vadis”, „Oskar i Pani Róża”, a także film na konkurs miejski „Biblioteka w kadrze”, który zdobył  II miejsce. Uczeń klasy trzeciej zaś, Nikodem Rakoczy zrealizował swój film pt. „Tak widzę młodzież”o naszej pani portierce, inspirowany obrazem Kieślowskiego, ten film właśnie dostał się do finałowej dziesiątki projektu Filmoteka Szkolna. Akcja.

Na lekcjach wiedzy o kulturze, godziny wychowawczej i  języka polskiego pracowałam z uczniami LO nad filmami z pakietu FS. Niekiedy zakres tematyczny się pokrywał filmami dla gimnazjalistów , ale punktem wyjścia  do dyskusji były także komentarze filmoznawcze i subiektywne. Ponadto młodzież pisała recenzje wybranych filmów. Wynikło z nich, że bardzo poruszające  okazały się dla nich film „Męska sprawa” i animacja pt.„Arka”. W kontekście średniowiecza pokazałam „Katedrę” Bagińskiego, obraz stał się dla młodzieży inspiracją do własnej twórczości literackiej, powstały ciekawe wiersze i opowiadania.     

            W nocy z 27/28 stycznia 2012r. w naszej szkole odbyła się po raz pierwszy Zimowa Noc Filmowa pt. „Młodzi gniewni". Przygodę rozpoczęliśmy o godz. 19.00 spotkaniem w auli szkolnej. Zaproszonym gościem był  reżyser- dokumentalista, Dominik Rakoczy, który zaprezentował nam swoją twórczość filmową. Po projekcji odbyła się rozmowa z reżyserem. Po przerwie i przejściu na salę gimnastyczną   oglądaliśmy filmy   fabularne zaproponowane przez młodzież :„Stowarzyszenie Umarłych Poetów" reżyserii Petera Weira oraz  propozycję z pakietu Filmoteki Szkolnej - film w reżyserii Krzysztofa Krauzego pt. „Gry uliczne”,  opowiadający historię Staszka Pyjasa, a potem tytułowy film naszego spotkania „Młodych  gniewnych" Johna N. Smitha, nagrodzony brawami uczestników. 

             W drugim semestrze realizowaliśmy kampanię społeczną pod hasłem „Umieranie zgodne  z życiem”, której celem było działanie przeciw tabuizacji śmierci  i starości, zbiórka pieniędzy na budujące się kieleckie hospicjum oraz realizacja filmu tematycznego. Przedsięwzięcie miało charakter międzyszkolny, uczestniczyło w nim dziesięć szkół kieleckich.  Jako przygotowanie młodzieży do nakręcenia filmu, zostały  zorganizowane warsztaty dziennikarskie i operatorskie prowadzone przez specjalistów.

Jury, w skład którego wchodził etyk, dziennikarz filmowy i filmoznawca z UJK  nagrodziło trzecim miejscem film Nikodema Rakoczego pt. „Osiem drucików”.  Trzy inne zespoły moich uczniów także  zrealizowały swoje pomysły filmowe,  w tym jeden szczególnie interesujący, bo inspirowany  filmem Schabenbecka „Schody”. Rozstrzygnięcie konkursu i projekcja nagrodzonych filmów odbyła się w kieleckim kinie Moskwa,  publiczność stanowili uczestnicy kampanii – reprezentanci dziesięciu szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele – opiekunowie, dyrekcje obu szkół organizatorów oraz zaproszeni goście i media.

                                                                                                                                 Anna Karp
      

Mapa