Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Krystyna Szczęsny

Instytucja

Szkoła Podstawowa nr 20 w Jastrzębiu Zdroju

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Szkoła podstawowa - klasy IV - VI)

Obszar edukacyjny

Język polski

Kochać dziecko jak Korczak

Autor zdjęcia: R. Miler, Opis: Wspólnymi siłami...
Konkurs
Przedstawienie
Kajtuś Czarodziej
Festiwal Wirtualny
Konkurs
Konkurs
Przedstawienie
Przedstawienie
Tagi: prawa dziecka, Korczak, głośne czytanie, przedstawienie, gazetka, teatr szkolny,

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Myśl Janusza Korczaka pięknie wpisuje się w misję naszej szkoły, której patronują Henryk Jordan i Bronisław Czech. Toteż z entuzjazmem przystąpiliśmy do obchodów Roku Korczaka. Od października realizowaliśmy zadania z projektu "Elementarz Korczaka". Uczniowie poznawali biografięJanusza Korczaka, jego twórczość i idee wychowawcze.

PRZEDSTAWIENIE

Przedstawienie pt. „Kochać dziecko jak Korczak” oparte na powieściach Korczaka: „Król Maciuś Pierwszy” i „Kajtuś Czarodziej” prezentowaliśmy społeczności szkolnej oraz 27 listopada 2012 r. uczniom naszego miasta w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Swoje aktorskie pasje realizowali nasi gimnazjaliści i uczniowie podstawówki, w tym najmłodsi z klas II - uczestnicy zajęć teatralnych realizowanych w ramach projektu unijnego „Dajmy dzieciom skrzydła”.

PRAWA DZIECKA

Na godzinach wychowawczych we wszystkich klasach rozmawialiśmy o prawach dziecka, uczniowie poznawali je lub przypominali sobie, odnosili do szkolnego statutu. Młodsi uczniowie tworzyli plakaty inspirowane prawami dziecka.

SPOTKANIA CZYTELNICZE

Spotkania czytelnicze dla młodszych klas, wzorowane na Gadaninkach Starego Doktora, prowadzone były przez uczniów klas starszych. Dzieci poznawały twórczość Janusza Korczaka oraz Konwencję o Prawach Dziecka. W ramach upowszechniania ideałów wychowawczych Starego Doktora uczniowie stworzyli gazetki z „wędrującymi” cytatami, a najmłodsi dekorowali je wykonanymi własnoręcznie serduszkami.

GAZETKA

Uczniowie zredagowali okolicznościowy numer gazetki szkolnej – kontynuację istniejącego wcześniej w szkole „Coolera”. Tym razem stworzyli numer nawiązujący do idei wychowawczych Janusza Korczaka.

WIRTUALNY FESTIWAL

Pięcioro uczniów naszej szkoły 18 grudnia 2012 r. wzięło udział w FESTIWALU WIRTUALNYM „Elementarz Korczaka” zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Festiwal trwał ponad 3 godziny zegarowe, na stronie CEO o ustalonych godzinach pojawiały się kolejno nowe zadania do wykonania. Uczniowie odpowiedzieli na 7 pytań, zamieścili plakat na Facebooku i napisali krótki artykuł do gazetki szkolnej.

ŚWIĘTO KORCZAKA W SZKOLE

Finałem działań było Święto Korczaka, podczas którego odbyły się dwa konkursy dotyczące życia i działalności Korczaka oraz szeroko rozumianych praw dziecka - dla gimnazjalistów konkurs multijęzykowy [ w języku angielskimi i niemieckim], dla uczniów szkoły podstawowej międzyklasowe rozgrywki. Tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny na okładkę książki Korczaka i ilustrację do wybranej powieści. Z radością gościliśmy tego dnia w szkole Pana Tadeusza Markiewicza, radnego miasta Jastrzębie-Zdrój, który obdarował uczestników konkursu słodyczami.

Kiedyś przed laty z okazji święta dzieci Korczak złożył im takie życzenia:

Niech będzie mało smutku i łez, a dużo radości”. Szkolne spotkania ze Starym Doktorem przyniosły nam wszystkim w Zespole Szkół nr 11 wiele radości. I niech tak zostanie.

Renata Miler, Krystyna Szczęsny

Mapa