Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Michał Bartosz Mojski i uczniowie

Instytucja

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o społeczeństwie (Szkoła ponadgimnazjaln)
Historia (Szkoła ponadgimnazjaln)

Podstawa programowa

szkoła ponadgimnazjalna

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

"Dobrzy ludzie w czasach zła" - I LO w Łukowie

Autor zdjęcia: Patrycja Szczuchniak, Magdalena Żentała, Opis: Gra planszowa dotycząca bohaterów projektu, stworzona przez uczniów
Gra planszowa
Rebus
Grupa projektowa z I a
Tagi: I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, Jan Karski, Irena Sendlerowa, Janusz Korczak,

Dane o szkole:

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 41, 21-400 Łuków, woj. lubelskie.

Informacje o projekcie:

Tytuł: "Dobrzy ludzie w czasach zła".

Nauczyciele - opiekunowie: Michał Bartosz Mojski, Edyta Salamończyk.

Uczniowie - uczestnicy: klasa I a I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki
w Łukowie, inni uczniowie, redakcja gazety szkolnej „Tak!”, harcerze z 5 Łukowskiej Grunwaldzkiej Drużyny Wędrowniczej im. Fryderyka Koziarza.

Relacja:

Projekt koncentrował się wokół postaci Jana Karskiego, Janusza Korczaka, Ireny Sendlerowej. Poznawaliśmy ich losy, dyskutowaliśmy o nich i tworzyliśmy materiały upowszechniające dokonania postaci: artykuły, gry. W dyskusjach zastanawialiśmy się nad aktualnością postaw reprezentowanych przez bohaterów projektu we współczesnym świecie.

Zrealizowano następujące działania:

·         W październiku 2012 r. uczniowie pisali teksty publicystyczne o Janie Karskim, Januszu Korczaku, Irenie Sendlerowej.  Artykuł „Współcześni a ich inspiracje” autorstwa Katarzyny Narejko został opublikowany w szkolnej gazecie „Tak!” (2012 nr 68).

·         W listopadzie 2012 r. i styczniu 2013 r. odbyły się zajęcia poświęcone postaciom Jana Karskiego, Janusza Korczaka, Ireny Sendlerowej oraz innych Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Podczas warsztatów zostały wykorzystane plakaty z pakietu „Cechy, które zwyciężają przeszkody”. Poznawaliśmy losy tych postaci. Zorganizowaliśmy debaty, rozmawiając, na ile postawy, reprezentowane przez owe bohaterskie osoby. sprawdzają się w warunkach pokoju. W zajęciach udział brali harcerze z 5 Łukowskiej Grunwaldzkiej Drużyny Wędrowniczej im. Fryderyka Koziarza i uczniowie klasy I a.

·         W styczniu 2013 r. uczniowie dyskutowali podczas zajęć o reportażu filmowym  „Sonderkommando” z cyklu „Kroniki Auschwitz”.

·         W styczniu 2013 r. uczniowie klasy I a tworzyli gry poświęcone postaciom Jana Karskiego, Janusza Korczaka, Ireny Sendlerowej. Pomysły zostały wykorzystane
w praktyce podczas zajęć.

Realizacja projektu pozwoliła na lepsze poznanie bohaterów z czasów II wojny światowej, zainspirowała także do przemyślenia własnych postaw i wyborów  życiowych.

Pliki do pobrania
Artykuł (Autor: Katarzyna Narejko)
Artykuł o współczesnym rozumieniu postaw bohaterów projektu
Wykreślanka (Autor: Alicja Matejek, Marta Józwik)
Gra dotycząca bohaterów projektu, stworzona przez uczniów
Krzyżówka (Autor: Kinga Gągała)
Krzyżówka o bohaterach projektu
Mapa