Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Beata Mazur

Instytucja

Zespół Szkół w Przecławiu - Gimnazjum

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Godzina wychowawcza (Gimnazjum)
Informatyka (Gimnazjum)
Plastyka (Gimnazjum)
Język polski (Gimnazjum)

Podstawa programowa

kształtowanie umiejętności samodzielnego docierania do informacji na temat Janusza Korczaka, poszukiwanie materiałów w publikacjach dostępnych w bibliotece i Internecie, [wymag. 2.1.]; kształtowanie umiejętności posługiwania się katalogiem w celu znalezienia potrzebnych publikacji na temat Janusza Korczaka, w tym katalogiem elektronicznym, [wymag. 2.2]; kształtowanie umiejętności korzystania ze słowników, [wymag. 2.3.]

Obszar edukacyjny

Edukacja artystyczna i kulturalna (muzyka, plastyka, inne zajęcia artystyczne, wiedza o kulturze, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki)

Korczak - dla mnie, dla ciebie, dla nas

Autor zdjęcia: B. Mazur, Opis: zajęcia w przedszkolu
a1
a2
a3
a4
a5
a6
a7
a8
a9
a10
Tagi: Rok Korczaka, Wirtualny Elementarz, Elementarz Korczaka, projekt edukacyjny, konkurs, gimnazjum, Przecław,

Ubiegły rok 2012 był rokiem poświęconym Januszowi Korczakowi. Z tej okazji w całej Polsce podejmowano działania upamiętniające tego niezwykłego człowieka. Uczniowie klasy II a Gimnazjum im. ks. J. Popiełuszki w Przecławiu realizowali projekt edukacyjny „Korczak – dla mnie, dla ciebie, dla nas”. Głównym celem ich działań była popularyzacja twórczości Janusza Korczaka. W tym celu zaplanowali szereg działań mających przybliżyć społeczności szkolnej jego postać .

Pierwszym zadaniem było przygotowanie słuchowiska poświęconego życiu i twórczości Korczaka, wyemitowanego przez szkolny radiowęzeł.  Inna grupa zajęła się przygotowaniem artykułów oraz krzyżówki, które zostały zamieszczone w szkolnej gazetce Gimpress.  Uczniowie zapoznali się również z wybranymi cytatami, odnoszącymi się do roli dziecka w społeczeństwie, które zostały wieszczone na gazetkach ściennych.  Kolejne dwie grupy zajęły się organizowaniem konkursów: plastycznego i biograficznego, poświęconych Korczakowi. Uczniowie samodzielnie opracowali regulaminy konkursów, pozyskali sponsorów nagród, przeprowadzili konkursy i wzięli udział w pracach jury.

Nawiązując do propagowanej przez Korczaka współpracy dzieci starszych i młodszych, gimnazjaliści zorganizowali zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Przecławiu. Zajęcia odbyły się z dwiema grupami dzieci. Starsi koledzy czytali im fragmenty „Kajtusia Czarodzieja” i rozmawiali o książce. Starali się skupić uwagę dzieci i zainteresować je.  Dowiedzieli się również, że dzieci odniosły sukcesy w ogólnopolskim konkursie plastycznym poświęconym Korczakowi.

W czasie lekcji j. polskiego uczniowie biorący udział w projekcie rozwiązywali test „Kłamstwo usprawiedliwione”, w którym jako teksty źródłowe wykorzystano  fragmenty książek „Janusz Korczak” A. Szlązakowej i „Dzieci Ireny Sendlerowej” A. Mieszkowskiej. Oprócz ćwiczenia umiejętności pracy z tekstem źródłowym, pogłębiali  równocześnie wiedzę o niezwykłym człowieku – przyjacielu dzieci. Wiedza zdobyta w trakcie realizacji poszczególnych zadań pozwoliła na głębsze zastanowienie się nad tematyką praw dziecka, ucznia i możliwości jego wpływu na funkcjonowanie szkoły. Stało się to punktem wyjścia w czasie klasowej debaty. Uczniowie zastanawiali się, w jaki sposób ich przedstawiciele – Samorząd Uczniowski – mogą wpływać na sytuację koleżanek i kolegów w szkole.

Dodatkowym przedsięwzięciem, w które włączyli się uczniowie II a, był udział w organizowanym przez CEO Wirtualnym Elementarzu. Rozwiązywanie kolejnych zadań nie sprawiło im większej trudności – efektem pracy okazał się sukces dziewcząt: Justyny Helowicz, Weroniki Salamon, Klaudii Guły, Alicji Lubery, Sylwii Pietrzyckiej.  Zwyciężczynie otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Została także utworzona przez uczniów strona internetowa projektu, dokumentująca działania podjęte w szkole.

Publiczna prezentacja odbyła się 27 marca 2013 podczas podsumowania wszystkich projektów edukacyjnych realizowanych przez uczniów klas II.

Na koniec uczniowie poprosili koleżanki i kolegów o zgłoszenie swoich wniosków i propozycji, w jaki sposób chcieliby wpłynąć na funkcjonowanie szkoły. Zostaną one przekazane Samorządowi Uczniowskiemu, a nastęnie dyrektorowi szkoły.

Projekt realizowano pod opieką p. Beaty Mazur i p. Grażyny Gurbiel.

Mapa