Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Wszyscy

Instytucja

Gimnazjum nr 5

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Historia (Szkoła ponadgimnazjaln)

Podstawa programowa

NPP

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

A zaczęło się to tak...

Tagi: projekt, hidtoria, solidarność, podsumowanie,

Jesteśmy uczniami ZS nr 13, Gim. nr 5 w Koszalinie. Projektem zainteresowała nas nasza kochana nauczycielka od historii i wiedzy o społeczeństwie - Halina Rosłan. Zaprosiła nas na spotkanie w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie otrzymaliśmy wskazówki w jaki sposób przeprowadzać wywiady. Szczególnie zainteresowało to naszą trójkę - Martę Szczecińską, Agnieszkę Grzelak oraz Dawida Kozickiego. Postanowiliśmy rozwinąć nasze zainteresowania. Wspólnie z Panią postanowiliśmy podjąc się zadania przeprowadzenia projektu edukacyjnego.

Od razu ruszyliśmy do działania!

Najpierw zgromadziliśmy informacje dotyczące koszalińskiej Solidarności. Dnia 23.01.2013r. przygotowaliśmy lekcję WOS-u. Tematem przewodnim naszego wystąpienia była solidarność i stan wojenny. Pomimo bardzo odległych nam czasów, każdy znał chociaż "cząstkę" tej historii. Zaskoczyło nas, że uczniowie odpowiadali na nasze pytania bardzo trafnie. Z przygotowanych materiałów wykonaliśmy wystawę, która była dostępna w głównym holu naszej szkoły przez dwa tygodnie.  Az przygotowanych materiałów    

Krótko po świętach Wielkanocnych wybraliśmy się na miasto, aby dowiedzieć się, czy mieszkańcy Koszalina pamiętają czasy powstawania Solidarności. Większość ludzi, nawet c, którzy powinni doskonale pamiętac te czasy, nie orientowali się, gdzie znajduje się siedziba Zarządu Regionu Koszalińskiego "Pobrzeże". W końcu trafiliśmy na Pana, który powiedział nam " Musicie chwilkę poczekać ...  widzę to miejsce, ale nie mogę przypomnieć sobie, gdzie to sie obecnie znajduje". Krótko po tym przypomniał sobie i tak dotarliśmy do siedziby Solidarności przy ul. Zwycięstwa. Udało nam się porozmawiać z Pania Danutą Czarnielewską - obecną przewodniczacą koszalińskiej Solidarności. Jest ona bardzo miła osobą, zaoferowała nam swoją pomoc przy realizowaniu projektu oraz opowiedziała co nieco o Solidarności. Pokazała nam wszystkie nagrody uzyskane przez Solidarność na przełomie wielu lat. Oczywiście nie mogliśmy oderwac sie od aparatu i wykonaliśmy mnóstwo zdjęć. Poza tym Pani Czarnielewska podała nam numery do wielu członków Solidarności. Skontaktowaliśmy się z Panem Pawłem Michalakiem, który zaprosił nas do swojego domu w celu udzielenia wywiadu. Oczywiście cały wywiad zostanie zaprezentowany na spotkaniu podsumówującym projekt.

A oto krótka historia Pawła Michalaka:

Paweł Michalak, ur. 13 I 1951 w Koszalinie. Absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej tamże (1972).

1972-1975 zatrudniony w Zakładach Maszyn i Urządzeń Technologicznych Unitra-Unima Zakładzie Techniki Próżniowej w Koszalinie, 1975-1978 w Instytucie Maszyn Budowlanych Budor Filia w Koszalinie, 1978-1981 ponownie w Unitrze-Unimie, 1982-1986 w Zakładzie Techniki Próżniowej Tepro w Koszalinie, 1986-1990 kierownik produkcji w Gerpol Przedsiębiorstwo Zagraniczne tamże. 1967-1972 członek Stowarzyszenia Pax; 1968-1972 w ZSP.

Od IX 1980 w „S”, członek Prezydium Komitetu Założycielskiego, następnie przewodniczący KZ w Unitrze-Unimie, współorganizator MKZ w Koszalinie, w VII 1981 delegat na I WZD Regionu Pobrzeże, przewodniczący ZR, delegat na I KZD, członek KK. W 1981 współzałożyciel Związkowej Oficyny Wydawniczej Regionu Pobrzeże i niezależnego tygodnika Regionu „Sierpień ’80”.

16 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Wierzchowie (uczestnik buntu, pobity) i Darłówku, zwolniony 29 IV 1982. 1988-1989 przewodniczący Regionalnej Komisji Organizacyjnej „S”.

W 1989 organizator działalności wydawniczej, drukarz wznowionego pisma „Sierpień ’80”; członek Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Bolszewizmu. IV-VI 1989 wiceprzewodniczący Wojewódzkiego KO w Koszalinie. 1990-1992 kierownik zakładu Spółdzielni Pracy Elektrometal tamże, od 1992 własna działalność gospodarcza. 1998-2002 członek Zarządu Regionu RS AWS, radny Miasta Koszalin; prezes Stowarzyszenia Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie, od 2004 prezes Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. 2005-2007 senator RP z listy PiS. Od 2006 prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Politechniki Koszalińskiej.

1 X 1981 – 11 IV 1984 rozpracowywany przez Wydz. III-A/V KW MO/WUSW w Koszalinie w ramach SOS krypt. Boss; 30 IV 1984 – 22 XII 1989 przez Wydz. V WUSW w Koszalinie w ramach KE/SOS krypt. Michał/Pobrzeże. 

Planujemy jeszcze przeprowadzić kilka wywiadów, wystaw oraz spotkań w IPN-ie.

Przygotowaliśmy portofolio, które przedstawi całkowitą historię koszalińskiej Solidarności, oparte na dokumentach z lat 80.

Mapa