Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Wiktoria Nowak

Instytucja

GIMNAZJUM W WĘGLIŃCU

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o społeczeństwie (Szkoła ponadgimnazjaln)
Historia (Gimnazjum)

Podstawa programowa

Międzynarodowe uwarunkowania sprawy polskiej i Polaków

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

Dożynki

Autor zdjęcia: Wiktoria Nowak, Opis: Dożynki
Dożynki
Dożynki
Dożynki
Dożynki
Tagi: Czerwona Woda, etnolog, dożynki, projekt,

 

24 września w naszej miejscowości Czerwonej Wodzie odbyły się coroczne Dożynki, czyli ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, które przez upływ czasu zmieniły swoje oblicze.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP. Podczas mszy członkowie zespołu Podolanie wnieśli piękny wieniec, który został poświęcony przez proboszcza. Eucharystia odbywała się w asyście OSP i ministrantów. Było to bardzo podniosłe i niecodzienne wydarzenie, w którym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć.

Po zakończeniu mszy, przenieśliśmy się na pobliskie boisko, gdzie czekały już na nas scena, dekoracje, związane ze zbiorem plonów, poczęstunek, wystawy regionalnej sztuki oraz wiele konkursów i atrakcji dla najmłodszych. Imprezę rozpoczął i umilał występ lokalny zespół Podolanie, kultywujący elementy kultury i sztuki kresowej. Zaprezentowali szeroki wachlarz regionalnych pieśni i przyśpiewek, do których z chęcią dołączała publiczność.

My jako młodzi etnolodzy sprzedawaliśmy przysmaki regionalne, braliśmy udział w wielu konkursach i uwiecznialiśmy te chwile na zdjęciach. Frekwencja tego roku była zaskakująca.

Konkursy były bardzo kreatywne. Ten, który cieszył się największą popularnością, był „rzut wałkiem w teściową”. Oczywiście organizatorzy zachowali resztki przyzwoitości i przygotowali nie prawdziwą teściową a drewnianą podobiznę. Wszystkim biorący udział sprawiło to wiele radości i mieli możliwość spełnienia swoich najskrytszych marzeń. W między czasie odbywał się towarzyski mecz piłki nożnej, przy którym dzielni fani kibicowali swoim drużyną.

Swoim przyjazdem zaszczyciła nas grupa taneczna z sąsiedniej miejscowości, Węgliniec, prowadzona przez Panią Alinę Kołodziejczak. Ku zdziwieniu wszystkich skala wiekowa tancerzy wahała się od 6 do 9 lat. Występ dzieci był bardzo uroczy i wszystkich zaciekawił.

Dzięki uprzejmości OSP mogliśmy się dowiedzieć jak powinna być poprawnie przeprowadzona akcja ratunkowa z palącego się samochodu oraz pierwsza pomoc.

Po godzinie 23 rozpoczęła się dyskoteka, w której ze względu na wiek nie mieliśmy przyjemności uczestniczyć. Mamy wielką nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wkręcić na imprezę.

Nie możemy się doczekać następnego razu i z ekscytacją czekamy na te dni.

Mapa