DANE SZKOŁY
- Zespół Szkół Nr 14- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12
- Adres: ul Kcyńska 49
- Miejscowość: Bydgoszcz
- Województwo kujawsko- pomorskie
II INFORMACJE O PROJEKCIE
Tytuł projektu: Na zamku bydgoskim.
Imię i nazwisko nauczyciela – Małgorzata Torzewska, Anna Woroniecka
Imiona i nazwiska uczniów –
Va Marek Olszyna, Maksymilian Skorupski, Oktawian Skorupski, Adam Semrau,
VB Sylwia Kołodziejska, Zuzanna Szankowska,
VIb Artur Jędras.
W tym roku szkolnym postanowiliśmy pogłębić naszą wiedzę o miejscu nam najbliższym- małej ojczyźnie. Zastanawiając się nad wyborem tematu postanowiliśmy wziąć udział w projekcie Ślady przeszłości. Bydgoszcz ma wiele pięknych zabytków, bardziej i mniej znanych, ale nas najbardziej zainteresował należący do tzw. zabytków nieistniejących – zamek . Niby każdy z nas wie, że był, ale dokładnie nie potrafiliśmy określić jego historii, położenia, postanowiliśmy więc zgłębić ją bliżej.
Za główny cel postawiliśmy sobie poznanie dziejów zabytku.
Chcieliśmy także: kształcić umiejętności pracy w zespole oraz umiejętności poszukiwania informacji w różnych źródłach .
Na początku naszych działań omówiliśmy, co to jest zabytek, ustaliliśmy metodę pracy i plan działania. Następnie poszukaliśmy i analizowaliśmy źródła mówiące o zamku bydgoskim. Wykonaliśmy na potrzeby własne kartę zabytku. Omówiliśmy legendy o zabytku wg R. Kuczmy J. Derendy. Okazało się, że krył on wiele tajemnic.
Kolejnym zadaniem stało się przygotowanie gier ”Na zamku” . Zrobiliśmy plansze, przygotowaliśmy zadania- pytania o Bydgoszczy . Jeden kolega przygotował komputerowy model zamku w grze „Minecraft”. Wygląd zewnętrzny budynku odwzorował nasz zabytek.
Podczas szukania materiałów skorzystaliśmy z pomocy pani bibliotekarki- pracownika Biblioteki Miejskiej. Uczestniczyliśmy też w spotkaniu z prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, który w ciekawy sposób przybliżył nam informacje o zamku, jego położeniu, wizytach władców Polski w naszej budowli obronnej.
Zamek powstał na miejscu dawnego grodu bydgoskiego Pobudowany był w XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w stylu gotyckim, z cegły. Władca ten nadał też w 1346r. prawa miejskie naszemu miastu . Zamek położony był w rejonie dzisiejszych ulic: Grodzkiej i Przy Zamczysku, na nieistniejącej dziś wyspie na rzecze Brdzie. Główny budynek miał wymiary 50/40 m, budowla zaś składała się z trzech prostopadłych skrzydeł mieszkalnych. Wewnętrzny dziedziniec był wielkości około 35/14m. Wjazdu strzegła ceglana wieża bramna oraz trzy wieże narożne. Mur otaczający gmach zamkowy miał długość 240m. i szerokość 1,5m. Zamek ten uznawany jest za jeden z większych obiektów obronnych wzniesionych przez Kazimierza III Wielkiego. Od północy chroniony był nurtem rzeki, zaś od południa, wschodu i zachodu otoczony fosą. Po zniszczeniu przez wojska krzyżackie remontu doglądał sam król Władysław Jagiełło a Kazimierz Jagiellończyk podczas wojny trzynastoletniej miał w Bydgoszczy swoją kwaterę główną. Zamek wizytowała królowa Jadwiga. Na zamku bywali także tacy wybitni władcy Polski jak: Zygmunt Stary, Stefan Batory, Zygmunt III Waza czy Jan III Sobieski.. W XVII wieku podczas potopu szwedzkiego, obiekt został wysadzony. Zniszczony - od tej pory służył jako kamieniołom. W końcu XIX wieku resztki murów zostały rozebrane, a fosy zasypane. Wielka szkoda, że nasi przodkowie nie zadbali o utrzymanie tej pełnej śladów historii budowli.
Naszą pracę przedstawiliśmy w formie prezentacji multimedialnej . Następnie zebrani wzięli udział w grach planszowych oraz obejrzeli zamek w wersji komputerowej. O naszych działaniach poinformowaliśmy też społeczność poprzez umieszczenie informacji na stronie internetowej szkoły oraz w gazetce szkolnej „Vis’a’vis”. Wyniki naszych działań zaprezentowaliśmy uczniom naszej szkoły.
Najbardziej podobało nam się przygotowanie i wykonywanie gier planszowych oraz wykonywanie prezentacji multimedialnych. Największą trudność sprawiało systematyczne dokumentowanie wyników naszych działań. Szkoda, że tak naprawdę nie możemy „namacalnie” adoptować tego zabytku, objąć opieką - gdyż już nie istnieje. Uważamy, że praca przebiegła zgodnie z planem i jesteśmy z niej zadowoleni. W czerwcu zaprezentujemy efekty naszej pracy na imprezie organizowanej w nasze szkole pod hasłem „Dni Nauki”.