Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Grażyna Miś

Instytucja

Gimnazjum Nr 16

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o społeczeństwie (Gimnazjum)

Podstawa programowa

wiedza o społeczeństwie

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Relacja z realizacji projektu

Autor zdjęcia: Karolina Weiss, Opis: Redakcja Merkuriusza
Redakcja Merkuriusza
Redakcja Merkuriusza
Remont
Blogujemy
Remont
Remont
Remont
Moda Barokowa
Pracownia Naukowa
Pracownia Naukowa
Kuchnia Sarmacka
Pracownia Plastyczna
Pracownia Muzyczna
Plac zabaw
Plac zabaw
Tagi: blog, media, młodzi, projekt, szkoła,

Relacja z realizacji projektu
w ramach programu Włącz się. Młodzi i media

I. DANE O SZKOLE

 

      Nazwa szkoły: Zespół Szkół Nr 2 Specjalnych w Rudzie Śląskiej

      Adres: ul. Magazynowa 35a

      Miejscowość: Ruda Śląska, 41-700

      Województwo: śląskie

 

II. INFORMACJE O PROJEKCIE

 

      Tytuł projektu: „W uczniowskim obiektywie i na blogu”

      Imię i nazwisko opiekuna projektu: Grażyna Miś

Imiona i nazwiska uczestników projektu:      Agata Piela, Anna Żywczak,

Weronika Krzywoń, Karolina Weiss,

Joanna Steczek, Daniel Tomaszewski

 

W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła realizowała projekt „W uczniowskim obiektywie i na blogu”, w ramach programu CEO „Włącz się. Młodzi i media”. Temat został wybrany po przedyskutowaniu z uczestnikami koła fotograficznego, którym zaproponowałam udział w tym projekcie. Działania nasze dostosowałam do możliwości uczestników. Zdecydowaliśmy się głównie na relacjonowanie wydarzeń z życia szkoły w formie zbierania materiału zdjęciowego, ze względu na ograniczone możliwości grupy – uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną lekkiego stopnia, którym trudności sprawiają wypowiedzi w formie pisemnej i wychodzenie „na zewnątrz”- poza znane otoczenie.           

Celem naszych działań było przede wszystkim kształtowanie umiejętności twórczego spędzania czasu wolnego oraz angażowanie uczniów w życie szkolne. Na zajęciach rozwijaliśmy wiedzę i umiejętności dotyczące wykonywania zdjęć różnymi technikami i w różnych warunkach. Poznawaliśmy możliwości naszych aparatów fotograficznych oraz uczyliśmy się korzystać z programów komputerowych do obróbki zdjęć. Dzieci zainteresowały się najbliższym otoczeniem, zaczęły zauważać piękno świata wokół i zmiany, które przez te miesiące, zachodziły w wyglądzie naszej szkoły. Uczestnicy relacjonowali ważne wydarzenia z życia społeczności uczniowskiej i docierali z nimi do szerszego grona odbiorców poprzez zamieszczanie zdjęć na stronie internetowej szkoły (http://www.zss2.mssm.pl/), na blogu (http://blogiceo.nq.pl/wuczniowskimobiektywie/) i na facebooku.

Blogujemy

W październiku 2012r. zaczęliśmy organizować naszą pracę. Po ogłoszeniu informacji o projekcie zebraliśmy grupę uczestników, zapoznaliśmy się z regulaminem i zaplanowaliśmy działania. W październiku, listopadzie i grudniu przeprowadziłam cykl zajęć z edukacji medialnej.Dzieci odkryły między innymi czym są media, jaką pełnią rolę oraz poznały ich historię. Równocześnie zbieraliśmy  i opracowywaliśmy materiały dotyczące wydarzeń i imprez w szkole, przygotowaliśmy wystawę zdjęć naszego miasta. Przeprowadziłam zajęcia nt bloga. W styczniu zarejestrowaliśmy się na EDUTUBA w celu prowadzenia własnego i z wielkim trudem zabraliśmy się do opisywania życia naszej szkoły. Nie było to łatwym zadaniem dla moich uczniów. Niestety, zarówno ich ograniczone możliwości intelektualne jak i brak pewności siebie utrudniały pracę. W styczniu i lutym przeprowadziłam zajęcia na temat facebooka i jednocześnie zbieraliśmy materiały o naszych szkolnych imprezach zimowych.

W marcu przeprowadziłam zajęcia nt odpowiedzialności w sieci, na których dzieci uświadomiły sobie w jaki sposób kształtuje się nasz wizerunek i jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas ze strony Internetu. W kwietniu planowaliśmy przeprowadzenie wywiadu ze szkolnym rzecznikiem prasowym, jednak ze względu na dużą ilość imprez i wydarzeń przełożyliśmy to na później. W zamian dzieci przeprowadziły wywiad z uczestnikamiwyjazdu na Słowację, w ramach Commeniusa. Okazało się to dla nich ogromnym wyzwaniem ale dali sobie radę. Cały czas zbieraliśmy informacje na temat tego, co działo się w szkole – robiliśmy zdjęcia. Nasz blog powolutku działał.

W maju mieliśmy okazję na chwilę cofnąć się w czasie, biorąc udział w  jednej z większych szkolnych uroczystości  pn. „Barokowy zawrót głowy”. Zdecydowaliśmy się przy tej okazji

Redakcja Merkuriusza


zaprezentować nasz projekt. Impreza ta angażowała całą społeczność uczniowską oraz osoby ze środowiska lokalnego. Zorganizowaliśmy redakcję Merkuriusza Szkolnego z siedemnastowieczną drukarnią (no…prawie), przygotowaliśmy prezentację multimedialną wykonanych przez nas zdjęć oraz wydaliśmy pamiątkowy numer.

W pracy nad projektem pomagał nam przede wszystkim drugi opiekun koła fotograficznego oraz szkolny informatyk. Współpraca przebiegała bardzo dobrze – wszystko konsultowaliśmy na bieżąco, a spotkania przebiegały w  przyjaznej atmosferze. Zapał i zaangażowanie z jakim dzieci podejmowały kolejne działania, rekompensowały po części ich ograniczone możliwości. Miały one ogromną satysfakcję ze swojej pracy i dokumentowania życia całej szkoły. Na imprezach szkolnych nikt już się nie dziwił uczniom biegającym za lepszymi ujęciami.

Nawet robotnicy pracujący przy termomodernizacji budynku szkolnego, przyzwyczaili się, że co pewien czas muszą się uśmiechać do zdjęć (w ten sposób dzieci miały swój udział w przyspieszeniu prac, które nas męczą od listopada…). Dzięki pracy przy projekcie szkoła stała się dla dzieci bliższa i bardziej zrozumiała.

Jestem dumna z pracy jaką moi uczniowie wykonali. Często pokonywali swoje słabości i pomimo trudności próbowali działać. Myślę, że warto było. Planuję w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalność naszego koła.

Pliki do pobrania
Święto szkoły (Autor: Agata Piela)
Prezentacja z uroczystości
Jesień wokół szkoły (Autor: Karolina Weiss, Agata Piela)
Prezentacja
Wyjazd na Słowację (Autor: Agata Piela, Ania Żywczak)
Wywiad
Mapa