Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Mariola Paluszek

Instytucja

CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Zajęcia artystyczne (Szkoła ponadgimnazjaln)

Obszar edukacyjny

Edukacja artystyczna i kulturalna (muzyka, plastyka, inne zajęcia artystyczne, wiedza o kulturze, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki)

Tworzymy swój film PARANORMAL TERROR

Autor zdjęcia: Dominika Daniel, Opis: w trakcie nagrań
Marcin
Marek
plakat
Akcja!
Dominika
Tagi: film, projekt edukacyjny,

W tym roku pod moją opieką realizowanych było kilka projektów.
Klasy II – to projekt  - „Moje życie i … Anioły” realizowany wraz z klasą IIa z SP 5
Klasy III C i II D – to projekt tematycznie związany z filmem. Film został pokazany całej społeczności szkolnej w Kinie miejskiego Domu Kultury, z którym nawiazalismy współpracę.
Uczestnicy projektu są grupą uczniów,  którą połączyły wspólne zainteresowania i pasje.  Dziewięcioro z nich: Dominika, Monika, Julka, Marek, Rafał,  Damian, Piotrek, Damian i Łukasz, chodzi do klasy III C. Marcin oraz Mateusz są uczniami klasy II D naszego gimnazjum.Uczniowie wspólnie postanowili nagrać własy film. Spotykaliśmy się popołudniami oraz na „nocach filmowych”.
W ramach przygotowania do realizacji projektu  uczniowie poznawali różne gatunki filmowe

Prezentacja wykonana na zajęcia

Film biograficzny

Spotykalismy się poczatkowo popołudniami (w pierwszym semestrze) poznając różne gatunki filmowe, zawody zwiazane z realizacją filmu az w końcu w II semestrze zaczęlimy się spotykać na nagraniach.

Na pierwszym spotkaniu uczniowie wybrali reżysera Marka B. – który ma największą wyobraźnię. Okazało się także, że Marek interesuje się grami komputerowymi, grafiką komputerową, dlatego w filmie zajął się także efektami specjalnymi oraz montażem całości. Zaproponował także, aby film połączył w sobie realia naszego gimnazjum oraz gry komputerowej Gothic i był filmem akcji z elementami horroru. Grupa chętnie przystała na taki pomysł i wspólnie wymyślono tytuł PARANORMAL TERROR.
Dominika D., która interesuje się fotografią i swoją przyszłość wiąże z tą dziedziną postanowiła być operatorem. Monika Z. i Julia Ż. Zostały asystentkami i zagrały w filmie role epizodyczne. Rafał K., Mateusz P., Piotr N, Damian L., Łukasz Ś., Damian Ł., Marcin D. oraz Dawid G. w związku ze swoją przynależnością do Związku Strzeleckiego zostali aktorami i stworzyli w filmie grupę paramilitarną.
Początkowo uczniowie przydzielone zadania wypełniali w domu kontaktując się ze sobą oraz ze mną przy pomocy grupy założonej na Facebooku. Po stworzeniu scenariusza systematycznie spotykaliśmy się na nagrania. Po tych sesjach Marek montował nagrany materiał i wysyłał go do mnie, do zaakceptowania. Spotykaliśmy się także w całym gronie aby przedyskutować gotowe fragmenty.

w przerwie między zdjęciami

 

Nasze działania zostały opisane na blogu:

Fotoreportaż z planu filmowego

Teaser Filmu

Wywiady z ekipą filmową

Prezentacja naszego filmu odbywała sie kilka razy i w różnych miejscach.
Pierszy pokaz zorganizowaliśmy w naszym gimnazjum 8.06. 2013 r. na spotkaniu ekipy filmowej z Pania Dyrektor. Pokaz ten spotkał sie z bardzo dużą aprobatą pani dyrektor.
Kolejny raz (jeszcze przedpremierowo) nasz film prezentowaliśmy na Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie - i tam takze zyskał dobre recenzje - naszym ekspertem był Pan Wojciech Solarz, który o naszej produkcji opowiadał takze w "Dzień Dobry TVN"

O Nas w TVN

Własciwa premiera odbyla się na dużym ekranie naszego Kina Świt. Na ten pokaz zaproszona była cała społeczność szkolna: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Okazało się, że przyszło dość dużo widzów. 
Na wstępie przywitaliśmy zebranych gosci, przekazaliśmy Pani Dyrektor już zdobyte dzięki niemu dyplomy i certyfikaty (certyfikat "Dobrze zaprojektowanej Szkoły" od wydawnictwa Nowa Era i yplomza uczestnictwo w Festiwalu Filmoteki Szkolnej). Następnie zaprezentowaliśmy nagrane przez nas wywiady z ekipą filmową - rozmowy na temat realizacji filmu. Punktem kulminacyjnym tego dnia był pokaz naszego filmu "PARANORMAL TERROR", który przez widzów został przyjęty bardzo dobrze.
Sukcesem w realizacji naszeg projektu było same ukonczenie filmu i jego premiera na dużym ekranie naszego kina. Kolejny sukces, to stworzenie telewizji "Taran Express", gdzie  uczniowie przygotowują wiadomości, przeprowadzaja wywiady z uczniami oraz nauczycielami, proponuja własne realizacje muzyczne, itp. 

telewizja Taran Express

Oczywiscie nie obyło sie bez trudnych momentów. Trzeba było zgrac kilkanascie mlodych charakterów aby bez wygłupów  i odpowiedzialnie podchodzili do swoich zadań. Kolejna trudność, to fakt, ze zdecydowana większość uczestników projektu, to uczniowie klas III, którzy musieli przygotowywać się do egzaminu gimnazjalnego i walczyć o jak najlepsze oceny na koniec roku. Powodowało to wątpliwości, czy film uda nam się ukończyć
Do realizacji naszego projektu niezbędne były narzędzia TIK od zwykłego Worda do napisania scenariusza, poprzez programy do obróbki filmów oraz dodawania animacji (Audacity, Ivona, Morph Max Pro, oraz strona z dźwiękami - fresound.org), do portalu społecznościowego  Facebook do komunikacji. Film rejestrowany był na lustrzance z możliwością nagrywania filmów. A odtwarzany w sali przy pomocy rzutnika. 
Dobrze jest pozwolić uczniom na wybór zajęć i na samo decydowanie. Ja w tym projekcie byłam tylko opiekunem i ewentualnie doradcą. Uczniowie natomiast bardzo dojrzale podeszli do swoich obowiązków, co spowodowało, że wszystkim nam praca przy realizacji filmu PARANORMAL TERROR sprawiła ogromną przyjemność i dała wiele satysfakcji, ujawniła także drzemiące w nich talenty.

 

 


  

Mapa