Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Agnieszka Pernak

Instytucja

Społeczne Gimnazjum nr 2

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Wiedza o społeczeństwie (Szkoła ponadgimnazjaln)

Podstawa programowa

Wykorzystanie i tworzenie informacji.Współdziałanie w sprawach publicznych

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Paczki solidarności

Tagi: wywiad, projekt edukacyjny, stan wojenny, pomoc,

      Zgłosiliśmy się do projektu "Paczki solidarności" ponieważ zachęciła nas myśl poznania ciekawych ludzi i przede wszystkim historii, którą nam przedstawią. Od października zbieraliśmy i poszukiwaliśmy świadków oraz osób, które wiedzą coś na temat pomocy niemieckiej dla Polaków w czasie stanu wojennego i później, osób które wzięły udział w tym niezwykłym ruchu wsparcia.

        Okazało się, że nie tak łatwo znaleźć osoby, które otrzymywały pomoc niemiecką lub o niej słyszały. O pomoc prosiliśmy mieszkańców osiedla, na której jest nasza szkoła, rodziców i dziadków uczniów, księży kilku poznańskich kościołów. Współpracowaliśmy z oddziałem IPN w Poznaniu, DK „Bajka” na osiedlu, gdzie mieści się nasz szkoła. Niestety, nikt się nie zgłosił.

     Wywiadu udzieliły nam panie, które znamy na co dzień. Pani Hania uczy nas historii, natomiast Pani Ela chemii i fizyki. Żadne z nas nie spodziewało się, że akurat one odpowiedzą nam na ogłoszenie, które wywiesiliśmy w naszej szkole oraz dodatkowo umieściliśmy na stronie szkoły. Panie te znamy ze szkolnego korytarza, zawsze są miłe i serdeczne dla wszystkich uczniów, jednak ich opowiadanie wywarło na nas o wiele większe wrażenie.

        Wykonując ten projekt mamy nadzieję, że zostanie on szerzej rozreklamowany, by wiedza o Polsce z tego czasu, tak ważna dla nas Polaków, była znana nawet tym najmłodszym uczniom.

        Opowieści, jakie usłyszeliśmy bardzo nas poruszyły. Nikt z nas nie spodziewał się, że życie w tamtym okresie było takie trudne i pełne ograniczeń. Dla nas młodych ludzi, żyjących w dwudziestym pierwszym wieku, niewyobrażalne jest, aby tak, jak kiedyś stać w kolejce cały dzień a czasem i noc, by zakupić artykuły niezbędne do normalnego życia. Zaskakujące i druzgoczące było dla nas także to, że przeważnie nie wystarczało rzeczy niezbędnych dla wszystkich. Dodatkowo, żeby coś nabyć, trzeba było mieć specjalne kartki na dany artykuł, których było zbyt mało, aby godnie żyć. Zaszokowało nas także to, że można było wyjechać poza swoje miasto dopiero wtedy, gdy miało się odpowiednie przepustki, nie można było także trzymać paszportu w domu. W gazetach nie było mowy o utrudnieniach w normalnym życiu spowodowanych wprowadzeniem stanu wojennego, wręcz przeciwnie – można było dowiedzieć się o samych korzyściach wynikłych z tego wydarzenia. Ciekawostką był dla nas także punkt cenzurowania, do którego trzeba było się udać by móc wywiesić jakiś plakat czy reklamę. Choć wcześniej oglądaliśmy prezentację multimedialną na temat stanu wojennego w Polsce, to słuchanie od świadków, „na żywo” o tamtym okresie, jest zupełnie czymś innym.

     Za bezpodstawne uznaliśmy aresztowania ludzi, którzy nic złego, patrząc z perspektywy naszych czasów, nie zrobili. Chcieli oni wzbudzić we współmieszkańcach miasta chęć walki z obecnymi władzami, domagali się po prostu wolności i praw obywatelskich, które w dzisiejszych czasach są szczególnie przestrzegane.

     Pomoc, jaką otrzymywały nasze rozmówczynie, była konkretna, bardzo potrzebna. Dzięki paczkom otrzymywanym od Niemców, którzy solidaryzowali się z Polakami walczącymi o wolność słowa, o wyzwolenie ojczyzny z komunizmu, wielu naszych rodaków przeżyło. Wiedzieli, że ktoś ich wspiera, rozumie i nie opuszcza w tak trudnej sytuacji. Mogliśmy to zobaczyć na obejrzanym wcześniej filmie „Paczki solidarności”.

    Przeprowadzenie wywiadu z panią Hanią i Elżbietą, było dla nas interesującym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że wywiad przez nas nakręcony będzie dla młodszych pokoleń czymś interesującym, godnym uwagi i naśladowania. Film, nakręcony z naszego spotkania umieścimy na stronie naszej szkoły, aby więcej osób mogło poznać historię Polaków z okresu lat 80-tych i usłyszeć o codziennych trudnościach, jak i pomocy od innych.

Mapa