Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Ewa Kaczmarska

Instytucja

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Parczewie

Ocena dokumentu:

Obszar edukacyjny

Edukacja artystyczna i kulturalna (muzyka, plastyka, inne zajęcia artystyczne, wiedza o kulturze, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki)

"Parczew w rytmie hip - hop, czyli muzyczne pocztówki z Parczewa"

Autor zdjęcia: Zbigniew Słowik, Opis: "Historia jest świadkiem czasu, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia." - Cyceron
Parczew w rytmie...
Parczew w rytmie...
Parczew w rytmie...
Parczew w rytmie...
Parczew w rytmie...
Parczew w rytmie...
Parczew w rytmie...
Parczew w rytmie...
Parczew w rytmie...

   

      W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie należący do koła teatralnego: "Studio dzieciaków", działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Parczewie, stanęli przed nowym wyzwaniem, jakim był udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej: "Kulthurra! Zajęcia artystyczne w szkole". Głównym celem realizacji projektu: "Parczew w rytmie hip-hop, czyli muzyczne pocztówki z Parczewa" było ukazanie historii swojego miasta, regionu, kraju językiem kreatywnym, językiem sztuki. Projekt ten zakładał ukazanie odbiorcy,  że historię tworzą nie tylko miejsca, nazwy i zabytki, ale przede wszystkim ludzie, ich poglądy, postawy i wzajemne relacje.

     Cotygodniowe spotkania przyczyniły się do twórczej pracy nad realizacją projektu. Początkowo to dzieci wyszukiwały, gromadziły i dzieliły się ważniejszymi wydarzeniami  z  życia naszego miasta. Kolejnym krokiem było znalezienie takiej formy przekazu, aby ukazać hitorię  w sposób oryginalny, ciekawy i widowiskowy. I tak zrodził się pomysł widowiska artystycznego: "Parczew w rytmie hip - hop, czyli muzyczne pocztówki z Parczewa". Dzięki udziałowi w warsztatach prowadzonych przez panią Justynę Wielgus, praca całego zespołu nabrała tempa i ogromnych pokładów pozytywnego nastawienia do dalszych działań. Różnorodne ćwiczenia, przeplatane śpiewem, tańcem, pląsami, improwizacją ruchową zrodziły wyobraźnię, kreatywność, a przede wszystkim były bodźcem do kolejnych działań związanych z realizacją projektu. W imponującym tempie powstawały kolejne muzyczne pocztówki, oparte na świadomym tworzeniu obrazów. Na scenie widoczna była magia, jaką była jedność działania całego zespołu teatralnego.

     Efektem końcowym naszych działań była premiera widowiska: "Parczew w rytmie ..." , która odbyła się dnia 25 marca 2014 roku. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta, szkoły, rodzice i przyjaciele młodych artystów.  Przez kolejne dni widowisko obejrzała cała społeczność szkolna. Wiemy, że cel został osiągnięty. Poprzez wspólne działania, oparte na współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej", grupa teatralna: "Studio dzieciaków" opowiedziała historię naszego miasta w sposób, który na długo zostanie w pamięci mieszkańców Parczewa.

     Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z widowiska pt."Parczew w rytmie hip - hop, czyli muzyczne pocztówki z Parczewa".

Mapa