Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach

Instytucja

Szkoła Podstawowa nr 9

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Zajęcia komputerowe (Szkoła podstawowa - klasy IV - VI)
Przyroda (Szkoła podstawowa - klasy IV - VI)
Historia i społeczeństwo (Szkoła podstawowa - klasy IV - VI)
Język polski (Szkoła podstawowa - klasy IV - VI)

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

Dzieci dzieciom- poznajemy historie kina Capitol

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 9 , Opis:
projekt
Plac Mickiewicza
kino Capitol
prelekcja
konkurs
konkurs
konkurs
pomnik
Plac Mickiewicza
Tagi: Gliwice, kino Capitol,Szkoła Podstawowa nr 9, Dzieci dzieciom-poznajemy historię kina Capitol,

I DANE SZKOŁY

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 9

Adres : ul Sobieskiego 14

Miejscowość: Gliwice

Województwo: śląskie

 

Tytuł projektu: Dzieci dzieciom- poznajemy historie kina Capitol

Opiekun: Marzena Bach- Cepok          

Nauczyciele wspomagający: Beata Król, Edyta Stanisławska, Justyna Pochłopień, Marzena Bach- Cepok

Uczniowie: klasa 6: Ola Wybraniec, Mikołaj Krzyczmonik, Laura Adamczyk, Kuba Hejdukiewicz,                     Julia Mieszkalska, Joanna Jasion, Małgorzata Skoczylas, Nicole Moulds, Michał Mormul

 

II INFORMACJE O PROJEKCIE

 

„Każdy dzień jest podróżą przez historię”.

                                        Jim Morrison

    

  Gliwice to stare  miasto mające swoją ciekawą historię i wiele tajemniczych miejsc. W tym roku, na pierwszym wspólnym spotkaniu szukaliśmy do projektu czegoś wyjątkowego. Każdy z uczniów na zebraniu przygotował coś ciekawego. Propozycje były imponujące. Jednak najciekawszą okazała się historia kina Capitol, może ze względu na jego dramatyczne wydarzenia z 1919 roku.

Plac na którym wznosiło się kino leży niedaleko naszej szkoły obecnie nazywa się Plac Mickiewicza i nie ma na nim żadnego śladu po kinie. Byliśmy pewni, że historia tego miejsca zaskoczy niejednego ucznia naszej szkoły, również i jego rodziców.

  

Po wybraniu tematu projektu przystąpiliśmy do jego napisania i zaplanowania poszczególnych zadań . Byliśmy świadomi tego, że nie możemy „adoptować„ nieistniejącego już kina ale możemy ocalić od zapomnienia. Głównym celem było  przybliżenie dzieciom  historii miejsca, które często jest miejscem ich zabaw, integracja różnych środowisk lokalnych oraz związanych ze szkołą( np. w celu sponsorowanie nagród dla dzieci które będą brały udział w konkursach).

W projekcie zaplanowaliśmy zdobycie ciekawych informacji, zdjęć, wywiady z odpowiednimi osobami. Opracowaliśmy sposób prezentacji naszych dokonań na forum szkoły i na stronie internetowej.

Pierwszym  naszym zadaniem było napisanie odpowiednich pism np. do Urzędu Miasta ( budynek zabytkowy) w celu umożliwienia nam spotkania z osobą, która przybliży historię kina a może i pokaże coś ciekawego z tego okresu oraz napisanie pisma do Gliwickiego Stowarzyszenia „Metamorfozy”. Na akademii zapoznaliśmy całą społeczność uczniowską z naszym projekcie, również na stronie szkoły na bieżąco informowaliśmy o naszych postępach. W międzyczasie przygotowaliśmy program i zadania do międzyszkolnego konkursu, który miał na celu zapoznanie z ciekawymi miejscami w Gliwicach (kino Capitol) oraz interesującymi postaciami związanymi z Gliwicami. Przed wyjściem do UM opracowaliśmy scenariusz wywiadu. Podczas spotkania z przedstawicielem ds. organizacji, dowiedzieliśmy się dużo o historii kina Capitol…………

W latach 70. XIX wieku, w miejscu Placu Mickiewicza, działały teatralne ogrody letnie Burdy nazywane wówczas „Schuetzengarten”.

W roku 1874 utworzono Zjednoczone Teatry Gliwic i Tarnowskich Gór które dawały swe przedstawienia w salach „Schuetzengarten”. W 1892 roku przeprowadzono remont obiektu. Zmieniono także nazwę na„Schuetzenhaus –Stadtgarten”, która funkcjonowała równolegle z nazwą „Theater und Koncerthaus”. Obiekt gościł występy sceniczne, a w 1896 r. zaprezentował śląskiej widowni pierwsze pokazy kinematograficzne: ledwie rok po premierowej projekcji filmów braci Lumiere w Paryżu. Następnie cały teren wykupiło miasto Gliwice i po remoncie otworzono w sierpniu 1918 roku duże kino „Stadtische Lichtspiele” mogące pomieścić 570 widzów (a więc jedno z największych na Górnym Śląsku).

 

 W 1919 roku cały kompleks podzielono na dwie części: kino oraz restaurację z ogrodami o wspólnej nazwie „Stadtgarten”. Istniała tu również mała sala kinowo - teatralna dla mniejszej ilości widzów. Tego marcowego dnia 1919 roku jedno ze stowarzyszeń katolickich zorganizowało przedstawienie "Jadwiga, patronka Śląska". Na widowni przeważały dzieci, które nie ukończyły dziesiątego roku życia. Pożar zaczął się prawdopodobnie od rozgrzanej żarówki, od której zajęła się kotara. Tratujące się dzieci nie miały szans wydostać się z sali, ponieważ... drzwi otwierały się do wewnątrz! (Wypadek ten stał się podstawą do zmiany przepisów ppoż). Od dymu i czadu zginęło 76 dzieci, które zostały pochowane we wspólnym grobie na Cmentarzu Lipowym.

Do dziś stoi tam rzeźba Chrystusa tulącego do siebie dzieci. Napis na pomniku głosił „Pozwólcie im przybyć do mnie”. Skuto go zaraz po wojnie w ramach odniemczania Gliwic.

W kolejnych latach kino popadło w kłopoty finansowe , po jego wydzierżawieniu przez miasto firmie „Deulig -Palast” z koncernu filmowego Ufa otrzymało nową nazwę „Deulig - Palast”. W roku 1930 kino przejęła firma Union - Grundstuck GmbH. Po jego remoncie, którego głównym celem było udźwiękowienie kina, dostało ono kolejną nazwę – „Capitol”.Nazwę tę zachowało do roku 1945, kiedy żołnierze sowieccy spalili doszczętnie cały kompleks kinowy „Capitolu”.

Historia tego miejsca jest tragiczna nie tylko ze względu na śmierć dzieci - na placu, który został po kinie (kino po pożarze odbudowano i unowocześniono - zostało zniszczone w czasie wojny) pochowano żołnierzy radzieckich poległych w walkach na terenie miasta. Zwłoki ponad ośmiuset żołnierzy przeniesiono dopiero w latach 50-tych na Cmentarz Radziecki na ul. Sobieskiego.

W Urzędzie Miasta oprowadzono nas również po miejscach niedostępnych dla ludzi a mianowicie wprowadzono nas do bunkru i pokazano liczne pomieszczenia i zdjęcia z czasów wojny i nie tylko.

W kolejnych dniach nawiązaliśmy współpracę z uczniami i nauczycielami z liceum, którzy tak jak my interesują się historią Gliwic. Zaprosiliśmy ich do  szkoły, wraz  z nauczycielem, żeby zaprezentowali w bardzo ciekawy sposób uczniom naszej szkoły historię kina Capitol. Wrażenia były niesamowite, dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentacje i słuchały opowieści o tragedii dzieci, które były prawie ich rówieśnikami.

Kolejnym poważnym etapem naszego projektu było przeprowadzenie wraz z opiekunami międzyszkolnego konkursu, w którym to uczniowie z gliwickich szkół rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: przedstawienie i omówienie najciekawszych prezentacji o kinie Capitol, wykonanie folderu kina z różnych materiałów, konkurs niespodzianka, test wiedzy o opracowany w oparciu o przygotowane przez uczestników konkursu prezentacje.

  

Po konkursie, kolejnym zamierzeniem naszego projektu było zorganizowanie szkolnego konkursu plastycznego, w którym uczniowie mogli wykazać się inwencją twórczą malując stare kino ale również mogli namalować współczesną wersję kina. Bardzo ważnym dla nas etapem realizacji projektu było wyjście na Cmentarz Lipowy i uporządkowanie miejsca spoczynku dzieci, które zginęły w tragicznych okolicznościach. To spotkanie z przeszłością na długo pozostanie nam w pamięci. Na pewno nie zapomnimy o pomniku, będziemy tam przychodzić i porządkować miejsce.

„Odbyliśmy podróż w czasie”

  

Wiadomość z ostatnich dni pracy nad zakończeniem projektu.  Na Placu Mickiewicza podczas wichury przewróciła się wiekowa lipa. W korzeniach przewróconego drzewa mieszkańcy mogli zobaczyć resztki fundamentów kina Capitol. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem widząc „kawałki historii” kina o którym pisaliśmy w naszym projekcie.

Wszystkie nasze prace związane z programem systematycznie prezentowaliśmy na stronie naszej szkoły. Na zakończenie uczniowie przygotowali prezentację podsumowującą naszą pracę i zaprezentowaliśmy ją uczniom i rodzicom naszej szkoły.

  

Mapa