Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Młodzieżowy Klub Filmowy, Szemud

Instytucja

Gimnazjum w Szemudzie

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Zajęcia artystyczne inne (Gimnazjum)

Podstawa programowa

zajecia artystyczne

Obszar edukacyjny

Edukacja artystyczna i kulturalna (muzyka, plastyka, inne zajęcia artystyczne, wiedza o kulturze, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki)

Inne dokumenty użytkownika

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI DZIAŁAŃ W PROJEKCIE:"REALIZACJA ETIUDY FILMOWEJ"

Autor zdjęcia: Marta Szykut, Opis: Collage
Collage etiudy filmowej
Tagi: projekt edukacyjny,

Gimnazjum w Szemudzie

ul.Szkolna 6

84 – 217 Szemud, woj.pomorskie

II. Informacje o projekcie:

Tytuł projektu: „Realizacja etiudy filmowej Młodzieżowego Klubu Filmowca! ”.

Opiekun projektu:         Marta Szykut.

Realizatorzy projektu: Adam Pastalenz (lider zespołu)

Radosław Czoska

Oskar Bergman

Patryk Jankowski

Marta Lidzbarska

Paulina Krauze

 

Wybór tematu związany jest z naszymi zainteresowaniami. Chcieliśmy bliżej poznać język kina, dogłębniej wniknąć w filmowy obraz, by lepiej go zrozumieć. Nabyć umiejętności analizowania i wyrażania opinii o filmach (szczególnie polskich filmach ).

Drugim powodem dla którego wybraliśmy ten projekt to możliwość pracy z kamerą i sprawdzenia siebie w roli aktora, reżysera i scenarzysty, scenografa, charakteryzatora i montażysty. A realizacja takiego projektu stała się dla nas okazją do zdobycia niezbędnych umiejętności potrzebnych przy realizacji filmu.

Celem naszego projektu było zrealizowanie przynajmniej jednej etiudy wg własnego scenariusza.

Pracę w programie rozpoczęliśmy już od września. A oto działania, które podjęłyśmy w projekcie:

a). Realizacja zaplanowanych zadań :

Zapoznałyśmy się z historią kina polskiego, językiem filmowym, sami próbowaliśmy analizować poszczególne dzieła. Głębsze poznanie języka filmowego pozwoliło nam uniknąć biernego odbioru filmu.

b). W ramach ćwiczeń uczyliśmy się pisać scenopis do przykładowych etiud filmowych. Zadanie to nie było łatwe, bo wymagało od nas wnikliwego analizowania fragmentów filmu. Każde ujęcie rozpisywaliśmy na kadr, plan, ruch kamery, dźwięk z dialogami i muzyką.

c). Stworzyliśmy autorski scenariusz wg. którego nakręciłyśmy etiudę filmową tj.: „Drzwi do serca”, „My – Klub Młodego Filmowca” oraz „Rytm twojego głosu”.

d). Zdjęcia do filmu poprzedzone były próbami przed kamerą. Praca na planie do naszych filmów zajęły nam kilka miesięcy. Po zakończeniu zdjęć do ostatniej etiudy filmowej, zajęliśmy się montażem i wyborem ścieżki dźwiękowej.

e). W naszej szkole działał też DKF. Chcieliśmy sprawdzić siebie w roli krytyków filmowych. Oglądaliśmy wybrane filmy z pakietu filmoteki szkolnej tj. „Jestem Zły”, „Męska sprawa”, „Abel twój brat”, „ Zmruż oczy”, „Zezowate szczęście”, „Schody”, „Arka”, „Kim jestem”, „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Exit”. Poza filmoteką szkolną obejrzeliśmy jeszcze „Jezioro osobliwości” Jana Batorego, „Salę samobójców”, „Falę”, „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”. Na seanse zapraszaliśmy chętnych widzów.

Nasze spotkania nie ograniczały się wyłącznie do biernego odbioru filmu. Po filmach, dyskutowaliśmy i zastanawialiśmy się nad poszczególnymi scenami.

Sojusznikami w naszym projekcie byli nasi rodzice, którzy wspierali przez cały okres działania w programie i projekcie filmoteki szkolnej.

Podczas realizacji projektu dowiedzieliśmy się jak inaczej można oglądać film. Zdobyliśmy doświadczenie i nowe umiejętności wartościowania i analizowania filmów. Potrafimy ocenić, które filmy są dobre i godne uwagi, a które nie. Doceniliśmy polskie filmy, a szczególnie te, w których twórcy umiejętnie potrafili „mówić nie wprost” o rzeczach zakazanych przez system i trudnych.

Efekty naszej pracy zaprezentowalismy w Internecie, na gazetce szkolnej oraz na szkolnej prezentacji projektów gimnazjalnych. Tego dnia wszystkie grupy z klas II prezentowały swoje projekty przed całą szkołą i rodzicami.

W czasie pracy na projektem, najbardziej podobały nam się spotkania nad realizacją etiud i praca na planie oraz wspólne dyskusje po seansach filmowych.

Jedyne trudności jakie mieliśmy to ograniczony czas na seans filmowy. Nasze spotkania z DKF odbywały się raz w tygodniu po dwie godziny. Dłuższe filmy musieliśmy oglądać w dwóch częściach, a dyskusje odbywały się na kolejnych godzinach.

http://youtu.be/NvthNoWJTaY  

http://youtu.be/d440b0obKN0

 

Opracował

Lider zespołu

 

 Collage etiudy filmowej 

Pliki do pobrania
Zwiastun etiudy filmowej (Autor: Marta Szykut)
zwiastun etiudy filmowej Rytm twojego głosu
Mapa