Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Kamila Sawka

Instytucja

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna (Szkoła podstawowa - klasy I - III)

Obszar edukacyjny

Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna

Inne dokumenty użytkownika

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU ŚLADY PRZESZŁOŚCI EDYCJI 2014/2015

Autor zdjęcia: Kamila Sawka , Opis:
Projekt
Zajęcia w bibliotece
Lekcja historii
Praca nad projektem
Drzewa
II wojna światowa

I Dane szkoły

1.      Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Nasza Szkoła” Małgorzata Jendrysik

2.      Ul. Chabrów 54 45-220 Opole

3.      Opole

4.      opolskie

II Informacje o projekcie

1.      Tytuł projektu: „Śladami opolskich Kresowiaków”

2.      Opiekun projektu: Kamila Sawka

3.      Uczestnicy projektu: uczniowie klasy II b (Julia Benno, Agnieszka Bialic, Maria Ciszak, Bartosz Gruska, Kamil Keles, Wojciech Hamryszak, Bartosz Kwiatkowski, Mikołaj Kozera, Piotr Pustuła, Mikołaj Szalczyński, Michał Tkocz, Paulina Stania, Hanna Stelmach, Antonina Wajda, Hanna Wilk, Szymon Retmańczyk).

III Relacja z realizacji projektu

Zajęliśmy się tematem Kresów Wschodnich, ponieważ wielu mieszkańców Opola i okolic wywodzi się z tych terenów. Powszechnie uważa się, że jest to teren typowo śląski, gdzie króluje gwara, śląskie zwyczaje, ale nie jest to obszar jednorodny kulturowo. Mieszkańcy Opola i okolic, to mozaika, którą należy poznać, aby zrozumieć i szanować. W maju mija siedemdziesiąt lat, od momentu, kiedy dawni mieszkańcy Kresów Wschodnich opuścili swoje rodzinne miejscowości i wyruszyli w podróż. Jest to ważne wydarzenie historyczne, o którym należy informować najmłodszych. Te siedemdziesiąt lat, to czas kiedy odchodzą pokolenia pamiętające życie na Kresach Wschodnich, jest to ostatni moment, aby uczniowie szkół podstawowych poznali ten fragment historii od świadków, osób, które tam żyły. Chcieliśmy, aby pamięć o kresowych obrzędach i zwyczajach przetrwała w pamięci najmłodszych mieszkańców Opolszczyzny, aby zainteresowali się nimi. Nasze działania dążyły do poszerzenia wiedzy uczniów o Kresach Wschodnich. O miejscu, które było ojczyzną wielu Polaków, ojczyzną którą przyszło im opuścić. Nasze działania przebiegły etapowo. Wrzesień – wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, obejrzenie modeli pochodzących z II wojny światowej, lekcja historii – zdobycie informacji na temat Kresów Wschodnich, zmiany granic i wielkiej migracji po 1945 roku. Październik – dalsze poznawanie historii, zapoznanie się z trasą podróży Kresowiaków, ukazanie na mapie tzw. ziem odzyskanych. Listopad i grudzień – poznanie zwyczajów bożonarodzeniowych, określenie symbolicznego znaczenia „Dziadocha”, poznanie tradycyjnych kresowych potraw i ich symbolicznego znaczenia. Styczeń i luty – poznanie opowieści wspomnieniowych byłych mieszkańców Kresów Wschodnich, wspólne czytanie listów, oglądanie zdjęć. Marzec – szukanie Kresowiaków wśród rodziny i przodków, tworzenie drzew genealogicznych, spisywanie relacji wspomnieniowych. Kwiecień – poznanie zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Maj – wizyta na stacji PKP w Opolu, poznanie miejsca, gdzie trafili Kresowianie, przytoczenie opowieści o tym, jak przed siedemdziesięciu laty pierwszy raz zobaczyli swój nowy dom,  stworzenie plakatów „Moje Kresy” – co zapamiętaliśmy, o czym należy pamiętać, podsumowanie projektu.

W pracy nad projektem pomagali nam pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, którzy zorganizowali wystawę modeli z II wojny światowej, szkolny historyk (przygotowanie zajęć o Kresach Wschodnich, wprowadzenie w tematykę), potomkowie Kresowiaków (relacje świadków, historii). W czasie pobytu w bibliotece mogliśmy zobaczyć modele pochodzące z II wojny światowej, wyobrazić sobie, jak wyglądały w rzeczywistości. Dzięki pomocy i zaangażowaniu historyka mogliśmy zgłębić historię interesującego nas okresu. Prezentacja przedstawiająca naszą pracę nad projektem została opublikowana na stronie internetowej szkoły. Rodzice uczniów mogli oglądać plakaty dotyczące Kresów Wschodnich, które zostały umieszczone przed wejściem do klasy. Pomagali również uczniom w wyszukiwaniu kresowych korzeni, tworzeniu drzew genologicznych. W czasie pracy nad projektem najbardziej podobało się nam zgłębianie historii, wiedzieliśmy, że zajmując się tym tematem robimy coś bardzo ważnego. Dzięki naszemu przedsięwzięciu wzrosła pamięć o Kresach Wschodnich, o tradycji, która jest w obecnych czasach tak bardzo ważna. Odświeżyliśmy dawne zwyczaje i obrzędy, o których istnieniu już się zapomniało. Przypomnieliśmy znaczenie „Dziadocha”, kresowych potraw: kutii, pierogów, barszczu, zwyczaju obchodzenia domu ze święconką i wielu, wielu innych. Dowiedzieliśmy się również ciekawych rzeczy na temat powojennej historii naszego miasta – Opola, nabrało ono dla nas nowego znaczenia. Największą trudnością było przekazanie informacji o wojnie i jej konsekwencjach uczniom klasy drugiej szkoły podstawowej w taki sposób, aby ich nie przerazić, a zachęcić do zaangażowania się w projekt. Podczas pracy nad projektem starliśmy się zaciekawić uczniów, zmotywować ich do samodzielnego  szukania informacji o przodkach. Nie chcieliśmy, aby przez brak zrozumienia pewnych kwestii zniechęcili się do dalszej pracy.

Jesteśmy zadowoleni z przebiegu projektu, ale jeśli mielibyśmy coś zmienić, to może urozmaicilibyśmy projekt o dodatkowe wycieczki. Bardzo się cieszymy, że nasi uczniowie spacerując po Opolu dostrzegają jego historię, że wzrasta ich wiedza nie tylko o samym miejscu zamieszkania, ale również o jego mieszkańcach.

Mapa