Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Dorota Stono

Instytucja

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Szkoła ponadgimnazjaln)

Obszar edukacyjny

Język polski

Inne dokumenty użytkownika

Przedstawienie "Z pamiętnika prababci"

Autor zdjęcia: DS, Opis:
Z pamiętnika prababci
Z pamiętnika prababci
Z pamiętnika prababci
Z pamiętnika prababci
Tagi: historia, szkoła, radłów, spektakl, teatr,

Działaniem podsumowującym "Ślady przeszłości" w naszej szkole było przedstawienie "Z pamiętnika prababci". Scenariusz powstał na bazie zebranych w czasie trwania projektu informacji i dotyczył bezpośrednio wydarzeń, które rozegrały się w szkole we wrześniu 1939 roku. Uczniowie bez trudu wcielili się w powierzone im role oddając klimat tamtych tragicznych chwil.

Dopracowana została też scenografia. W punkcie centralnym umieściliśmy zdjęcie spalonej szkoły w bardzo dużym formacie, które symbolicznie przepasaliśmy białą i czerwoną tkaniną. Natomiast z boku sceny stworzyliśmy klimat strychu, gdzie nasze dwie bohaterki odnalazły kilka kart pamiętnika prababci jednej z nich, dzięki którym historia ożyła na nowo.

Program artystyczny spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród społeczności szkolnej, zaproszonych gości i rodziców uczniów. Dlatego zgodziliśmy się powtórnie wystawić przedstawienie dla szerszej publiczności, która być może nie zagłębiała się w tamte wydarzenia lub przeciwnie zna je z opowieści swoich babć i dziadków, tak, jak to było w przypadku naszych małych aktorów, czy wreszcie nas samych.

Mapa