Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Dorota Stono

Instytucja

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Szkoła ponadgimnazjaln)

Obszar edukacyjny

Język polski

Inne dokumenty użytkownika

Sprawozdanie z realizacji programu "Ślady przeszłości" w Szkole Podstawowej w Radłowie

Autor zdjęcia: DS, Opis:
Pomnik Bohaterów Września '39
Pomnik Bohaterów Września '39
Prezentacja
Spektakl
Spektakl
Spektakl
Z pamiętnika prababci
Fotografia spalonej szkoły
kwatera żołnierzy Armii „Kraków”
kwatera żołnierzy Armii „Kraków”
Tagi: teatr, spektakl, radłów, szkoła, historia, sprawozdanie,

I Dane szkoły

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 roku w Zespole Szkół w Radłowie

Ul. Szkolna 1, 33-130 Radłów

Województwo małopolskie

 

II Informacje o projekcie

Tytuł projektu „Ocalić w pamięci”

Imię i nazwisko nauczyciela-

Dorota Stono, Danuta Sygnarowicz

Imiona i nazwiska uczniów – Daria Żurowska, Karolina Nowak, Weronika Hajdas, Wiktoria Ciapała, Joanna Ruman, Marcin Zwierzyński, Mikołaj Brożek, Kaja Soboń, Adrian Kowal, Jakub Trela, Norbert Kucmierz, Bartosz Nowak, Oliwia Dąbrowska, Katarzyna Jurczak, Aleksandra Gołas, Natalia Chmura

 

Wybór tematyki projektu związany był bezpośrednio z Patronem naszej szkoły, która nosi imię Bohaterów Września 1939 roku. To żołnierze polegli w obronie szkoły w czasie II wojny światowej. Dzięki działalnością projektowym chcieliśmy uchronić od zapomnienia miejsce, w którym przed wojną odbywały się zajęcia lekcyjne, miejsce, gdzie bohatersko zginęli nasi rodacy broniąc go przed okupantem, miejsce szczególne i ważne – nieistniejący już, spalony przez hitlerowców budynek szkoły z czasów przedwojennych, w miejscu którego znajduje się obecnie pomnik.

Podjęte zadania miały na celu przypomnienie uczniom historii naszej szkoły od momentu jej założenia. Zależało nam, aby uczestnicy projektu poznali bliżej swoją małą ojczyznę i miejsce, które powinno być szczególnie bliskie ich sercu.

Chcąc w pełni przeanalizować ogrom  materiałów związanych z podjętym tematem do realizacji działań zaangażowaliśmy trzy grupy uczniów, którym przydzielone zostały określone zadania. Pierwsza zajęła się zbieraniem informacji na temat radłowskiego szkolnictwa począwszy do XV wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki na tan temat. Uczniowie szczegółowo zapoznali się z materiałami zamieszczonymi z kronice szkolnej, prześledzili wiadomości umieszczone w I i II tomie monografii ziemi radłowskiej zatytułowanej „Radłów i ziemia radłowska”.  Buszując w bibliotece dotarliśmy do wspomnień Ludwika Grabskiego, zmarłego kilka miesięcy temu ojca naszej koleżanki z pracy, który wraz z kilkudziesięcioma mieszkańcami Radłowa uczestniczył w traumatycznych zdarzeniach z 7 na 8 września.

Druga grupa biorąca udział w działaniach projektowych wykonała zdjęcia związane z historią szkoły. Znalazł się na nich plac, na którym przed II wojną światową stała szkoła, a obecnie jest tam pomnik Bohaterów Września. Uczniowie sfotografowali także mogiły żołnierzy broniących naszego miasta w czasie wojny oraz poświęcony im pomnik wzniesiony w 1945 r. upamiętniający heroiczne zmagania żołnierzy polskich z hitlerowskimi najeźdźcami, który wraz z pamiątkową tablicą stanowi centralne miejsce kwatery wojskowej.

Na zdjęciach uwieczniony został także budynek szkoły w obecnym stanie oraz Ratusz – dawny Dom Grodzki, gdzie w czasie II wojny odbywały się zajęcia lekcyjne, wystawy pamiątkowe zdobiące korytarz szkoły, tablice pamiątkowe poświęcone Bohaterom Września oraz Szkolna Izba Pamięci, gdzie zgromadzone są eksponaty związane z Patronem.

Ostatnia grupa ostatnia bazując na pracy swoich kolegów i koleżanek stworzyła prezentację multimedialną Power Point zatytułowaną „Historia naszej szkoły”. Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali zebrane informacje a całość uatrakcyjnili otrzymanymi zdjęciami. Powstała w ten sposób dokumentacja posłużyła wychowawcom klas do przeprowadzenia wyjątkowych lekcji wychowawczych, na których uczniowie poznali historię szkoły, do której uczęszczają oraz jej niezwykłego Patrona.

Kilkukrotne zraz z uczniami udawaliśmy się pod pomnik Bohaterów Września znajdujący się w miejscu spalonej szkoły. Paliliśmy znicze, składaliśmy kwiaty. Odwiedzaliśmy również mogiły żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej.

Bogatsi o nową wiedzę napisaliśmy scenariusz przedstawienia „Z pamiętnika prababci”. Uczniowie bez trudu wcielili się w powierzone im role i oddali tym samym  klimat tamtych tragicznych dni, a także przypomnieli przebieg wydarzeń z września 1939 roku.

Program artystyczny w rezultacie przybrał formę rekonstrukcji. Mogliśmy w niej zobaczyć sylwetki bohaterskich obrońców szkoły, ks. Wojciecha Kornausa, ludność Radłowa przeżywającą wojenną traumę oraz bezlitosnych okupantów.

Dopracowana została też scenografia. W punkcie centralnym umieściliśmy zdjęcie spalonej szkoły w bardzo dużym formacie, które symbolicznie przepasaliśmy białą i czerwoną tkaniną. Natomiast z boku sceny stworzyliśmy klimat strychu, gdzie nasze dwie bohaterki odnalazły kilka kart pamiętnika prababci jednej z nich, dzięki którym historia ożyła na nowo.

Program artystyczny spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród społeczności szkolnej, zaproszonych gości i rodziców uczniów. Dlatego zgodziliśmy się powtórnie wystawić przedstawienie dla szerszej publiczności, która być może nie zagłębiała się w tamte wydarzenia lub przeciwnie zna je z opowieści swoich babć i dziadków, tak, jak to było w przypadku naszych małych aktorów, czy wreszcie nas samych.

Reakcja publiczności bardzo nas zaskoczyła. Wiele osób nie kryło wzruszenia i ocierało ukradkiem łzy. Odbieraliśmy liczne gratulacje i podziękowania. Kilka osób szczerze życzyło nam: „Tak trzymajcie”, co jeszcze bardziej zmotywowało do pracy i dało poczucie dobrze wykonanego zadania. Tego typu gesty i słowa pokazują nie tylko nam ale przede wszystkim dzieciakom, że robimy coś wartościowego, co cieszy i potrafi nieść satysfakcję.

Największą satysfakcję podczas realizacji projektu sprawiło nam przygotowanie przedstawienia. W tej materii czuliśmy się jak przysłowiowe ryby w wodzie. Gra aktorska, kostiumy, dobór muzyki i wystrój sali sprawiały nam wiele frajdy i radości.

Najtrudniejszym zadaniem było zbieranie starych fotografii, na których upamiętniona została spalona szkoła. Udało się pozyskać cztery zdjęcia, ale do wykonania scenografii spektaklu, ze względu na duże wymiary, które chcieliśmy uzyskać,  nadawało się tylko jedno.

Cele działań projektowych zostały zrealizowane dzięki silnemu zaangażowaniu uczniów. Pomoc uzyskaliśmy także od kierownika Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Radłowie, który udostępnił nam stare zdjęcia i wskazał pozycje książkowe traktujące o wybranym przez nas temacie.

Duże wsparcie dostaliśmy również od Agencji Reklamowej  Tucana.pl s.c. w Tarnowie, która za darmo wykonała dla nas planszę z wizerunkiem przedwojennej szkoły, która została wykorzystana w przedstawieniu „Z pamiętnika prababci”.

Gdybyśmy mogli zrealizować projekt raz jeszcze zorganizowalibyśmy wystawę złożoną ze zdobytych zdjęć przedwojennego Radłowa. Można by było zorganizować ją na tutejszym rynku. No cóż, może kiedyś…

Mapa