Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Aldona Czernecka-Mitera

Instytucja

V Liceum Ogólnokształcące

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający) (Szkoła ponadgimnazjaln)

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

"Odkrywamy przeszłość zapomnianych miejsc"

Poznawanie historii zapomnianych miejsc miasta Tarnowa było celem projektu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Tarnowie. Licealiści zbierali informacje, zdjęcia i różnego rodzaju  dokumenty. Przeprowadzali wywiady ze świadkami historii, które były nagrywane, by później dokonać ich dogłębnej analizy . Nawiązali kontakty poprzez Internet z osobami posiadającymi dokumenty dotyczące interesujących ich obiektów, przygotowali karty zabytków, nawiązali współpracę z mediami, a także zorganizowali działania mające na celu przywrócenie tych miejsc zbiorowej pamięci. Ich praca jest przykładem w jaki sposób patrzeć na otaczający świat i chronić historię od zapomnienia.

Była to podróż w przeszłość. Początki były trudne, musieliśmy zacząć od tego, aby dotrzeć do źródeł, które ułatwią nam rozpoczęcie naszej pracy. Szukaliśmy długo, nie zawsze było łatwo, ale dzięki naszemu uporowi dotarliśmy do osób, z którymi mogliśmy porozmawiać. Byli to mieszkańcy Tarnowa, osoby poznane przez Internet, a związane jak się okazało z miejscami, które nas interesowały.  Osoby te bardzo nam pomogły udzielając wielu ważnych i potrzebnych informacji. To właśnie dzięki nim udało się nam doprowadzić projekt do końca.

   W czasie pracy nad projektem najbardziej cieszyły  nas spotkania z otwartymi na współpracę osobami. Nauczyliśmy się przeprowadzania wywiadów, gromadzenia i przetwarzania informacji.

 Z całą pewnością pogłębiliśmy wiedzę historyczną, nie jesteśmy teraz w stanie przejść obojętnie obok badanych obiektów.

   Przystępując po raz drugi do projektu nie zmienilibyśmy nic, ponieważ cała grupa włożyła ogrom pracy, aby projekt wypadł jak najlepiej. Bardzo staraliśmy się, aby o niczym nie zapomnieć i przekazać innym wszystkie uzyskane przez nas, ważne informacje, które na bieżąco gromadziliśmy.

Praca nad projektem będziemy mile wspominać, zbliżyło nas to do siebie  i mieliśmy okazję poznać bardzo miłych, pomocnych i życzliwych nam ludzi.

Mamy mnóstwo materiałów: plakaty, filmy, zdjęcia. Jednak najbardziej przemawiającym materiałem do świadomości odbiorcy będzie makieta - pokażemy jak pierwotnie wyglądała kapliczka, a jaki jest jej stan w chwili obecnej (palarnia).

Chcemy pokazać, że należy być dobrym obserwatorem otaczającego nas świata. Nie można zapominać o historii przodków. Należy ją szanować. Nie można bezmyślnie, bez poznania faktów historycznych zmieniać przeznaczenia miejsc, np. jak w naszym projekcie, jedna z kapliczek stała się palarnią. Chcemy to pokazać innym, gdyż takie rzeczy mają miejsce. Może dzięki naszym przykładom, inni staną się bardziej refleksyjni, może w swoim miejscu zamieszkania znajdą takie właśnie obiekty, obiekty, o które trzeba walczyć.

Mapa