Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Małgorzata Grabska

Instytucja

I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Busku-Zdrój

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Historia (Szkoła ponadgimnazjaln)

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Zakazany adres Aleja Mickiewicza 19A

Tagi: Początki NSZZ \\,

Temat projektu pojawił się spontanicznie, w czasie towarzyskiej rozmowy z Panem Piotrem Iwańskim, dawnym buskim opozycjonistą. Zwrócił on uwagę, że  nie upamiętniono w Busku siedziby  lokalnego oddziału NSZZ „Solidarność”.  Postanowiliśmy wtedy ,poprzez udział w kolejnej  edycji projektu  „Opowiem Ci o wolnej Polsce”,  sprawę nagłośnić i doprowadzić do przełamania inercji, w jaką wpadły lokalne władze, które jakoś nie chciały  dotąd tej inicjatywy wspierać. Chcieliśmy poznać historię tego miejsca, ludzi, którzy byli zaangażowani w ideę tego wspaniałego, oddolnego  ruchu społecznego, jakim była „Solidarność”. Chcieliśmy także dowiedzieć się , jaki stosunek do tych doświadczeń z przeszłości mają jej niegdysiejsi bohaterowie. Jak oceniają  znaczenie „Solidarności” z lat 80-tych, przełom ,jakim były obrady Okrągłego Stołu i dorobek tzw. III RP i w kontekście tego dorobku losy solidarnościowego etosu.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=i63kxbr1OsA

 
 
Pliki do pobrania
Załączniki:Zgody,transkrypcje,sprawozdanie linki (Autor: Grupa projektowa-I LO im. Tadeusza Kościuszki w Busku Zdroju)
Załączniki zawierają:linki do stron internetowych z filmem,muzyką,zdjęciami archiwalnymi,zawierają zgody i oświadczenia świadków oraz sprawozdanie z realizacji projektu
Mapa