Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Katarzyna Darnowska

Instytucja

CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Informatyka (Szkoła ponadgimnazjaln)

Podstawa programowa

angażowanie się w życie szkoły

Obszar edukacyjny

Edukacja matematyczna i techniczna (matematyka, zajęcia praktyczno-techniczne, zajęcia komputerowe, informatyka)

Starsi i młodzi żeglują po Łodzi

Autor zdjęcia: Jolanta Michalak, Opis: Nasze babcie mają swoje święto
Dzień Babci z "Latającymi Babciami"
Dzień Babci z "Latającymi Babciami"1
Zajęcia "Bezpieczeństwo w sieci"
Warsztaty Komiksu
"Gdzie jest Mimi?"
"Gdzie jest Mimi?"
Młodzi i media Festiwal
Gwiazdy telewizji
Telewizja od kuchni
Młodzi i media Festiwal
Bezpieczne sieci
Tagi: sprawozdanie z udziału \"Włącz się. Młodzi i media\",

Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego „Włącz się. Młodzi i media” w roku szkolnym 2014/2014 w Szkole Podstawowej Nr 70 w Łodzi.

Szkoła Podstawowa Nr 70 w Łodzi im. Stanisława Wyspiańskiego

ul. Rewolucji 1905 r nr 22 Łódź 90-207

woj. Łódzkie

 

Tytuł projektu: Starsi i młodzi wspólnie żeglują po Łodzi.

Opiekun projektu: Katarzyna Darnowska – nauczycielka zajęć komputerowych,

Iga Chwaścińska – nauczycielka j. angielskiego,

Justyna Tobis – nauczycielka j. polskiego

Główni uczestnicy projektu: Aleksandra Jasiaj, Natalia Jasiak, Karolina Czapla, Alicja Pryszlak, Martyna Chędzel, Katarzyna Kesling oraz klasa 6 a.

W roku szkolnym 2014/2015 Szkoła Podstawowa Nr 70 w Łodzi przystąpiła po raz pierwszy do programu edukacyjnego „Włącz się. Młodzi i media”.

Tematyka zajęć została w październiku przedyskutowana z uczennicami. Swoim działaniem chcieliśmy zaznaczyć długoletnią współpracę z „Latającymi Babciami z Plusem”, czyli babciami z Uniwersytetu III wieku. Nasza grupa starała się fotorelacjonować każde spotkanie z babciami (a było ich wiele w roku szkolnym 2014/2015). Nasze zdjęcia można było obejrzeć na bieżąco na stronie internetowej szkoły oraz na FB.  Głównym celem jaki stworzyłam pracując z uczennicami było zaangażowanie klasy w życie szkoły oraz szeroko pojętą współpracę wielopokoleniową. Na spotkaniach starałam się wzmocnić w nich wiarę we własne siły i ukazać, że potrafią współpracować również z osobami starszymi.

I tak rozpoczęło się organizowanie pracy. Uczniowie klasy 6a z dość dużym zaangażowaniem włączyli się w pracę nad projektem. Zapoznałam uczniów z założeniami i regulaminem.

W listopadzie i grudniu przeprowadziłam wraz z nauczycielką p. Igą Chwaścińską cykl zajęć z zakresy poznawania historii Internetu, telewizji, radia. Starałam się pokazać niebezpieczeństwa jakie niesie sieć. Rozmawiałyśmy o prawach autorskich.

W tym samym czasie zbieraliśmy materiały fotograficzne ze spotkań z „Latającymi Babciami” i staraliśmy się opracowywać je w miarę możliwości.

Pani Justyna Tobis na zajęciach j. polskiego wraz z uczniami klasy 6a przygotowała prezentacje multimedialne na temat: „Ulubiony film”. Uczniowie musieli dokonać wyboru konkretnego filmu  oraz przedstawić w prezentacji relację z filmu.

Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją ORANGE, gdzie zaproszony gość przeprowadził zajęcia na temat bezpieczeństwa w sieci oraz nawiązał do tematu Hejtowania (na podstawie filmu „Gdzie jest Mimi?” Fundacji Dzieci Niczyje).

Wspólnie z 3 uczennicami miałam możliwości wziąć udział w Forum Młodzi i media w Warszawie.

Był to wyjątkowy czas zdobywania informacji na temat kampanii społecznej. Czas Forum był okazją na wymianę doświadczeń, a dla uczennic na nawiązanie nowych znajomości, które kontynuowane są do tej pory. W ramach warsztatów mogliśmy zajrzeć do Telewizji od kuchni. Spotkanie z redaktorem TVP Kultura były bardzo interesujące i pouczające. Uczennice po powrocie przygotowały konferencję prasową, na której odpowiadały na pytania zainteresowanych uczniów.  Zdobyta wiedza i umiejętności na Forum pozwoliły uczennicą na podejście do mediów z dużym dystansem, ukazanie, że nie wszystko co przekazują nam media musi być prawdą. Dziewczyny poznały trudną pracę dziennikarską i nadal chcą kontynuować zabawę w dziennikarstwo.

Szkoła wzięła również udział w konkursie Kursor na rozgrzewkę”, gdzie uczennica klasy 4 wymyśliła hasło, które zajęło I miejsce i otrzymała nagrodę rzeczową. Uczniowie klasy 6 zgłosili wiele haseł opracowanych wspólnie lub samodzielnie.

Na zajęciach wychowawczych wielokrotnie poruszaliśmy temat seniorów. Przykład „Latających babć” ukazuje, że na aktywność nie ma ograniczenia wiekowego. Nasza szkoła zdecydowała się na uhonorowanie „Latających Babć z Plusem” honorowymi przyjaciółmi szkoły.

Zaangażowaliśmy uczennice do przygotowania prezentów, ułożenia wierszy na tą okazję. Nasze babcie były wzruszone, bo to właśnie one towarzyszą swoim przyszywanym wnukom przez cały czas.

Uczniowie na zajęciach komputerowych przygotowali plakaty na temat bezpieczeństwa w Internecie. Prace zostały zaprezentowane w pracowni komputerowej.

Dosyć dużym problemem okazało się w naszym przypadku systematyczne pisanie komentarzy do zdjęć. Ze względu na przygotowania do egzaminu klas 6 uczennice często nie miały czasu na dodatkowe zadania. Starały się jednak podzielić tak obowiązkami, aby każda relacja znalazła się na naszej stronie i na FB.

Mimo wszystkich niepowodzeń i „wpadek” technicznych zamierzamy kontynuować nasze działania z projektem edukacyjnym „Włącz się. Młodzi i media” w roku szkolnym 2015/2016.

Mapa