Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Urszula Woźnik-Batko

Instytucja

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Historia (Szkoła ponadgimnazjaln)

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

Sprawozdanie

Relacja z realizacji uczniowskiego projektu edukacyjnego
w ramach programu „Opowiem ci o wolnej Polsce” edycja 2015

 

DANE O SZKOLE

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach

Ul. Szkolna 34

32-440 Sułkowice

Województwo małopolskie

 

 INFORMACJE O PROJEKCIE

Tytuł projektu: „Sułkowicka droga do Okrągłego Stołu”

Imię i nazwisko nauczyciela: Urszula Woźnik-Batko

Imiona i nazwiska uczniów:  Katarzyna Światłoń, Norbert Bąchor, Dawid Garbień

 

RELACJA

W bieżącym roku szkolnym do Projektu zgłosiła się trójka uczniów z klasy I technikum, z którymi omówiłam zasady projektu, odesłałam ich także do strony internetowej. Na pierwszym spotkaniu doszliśmy do wniosku, że temat sformułujemy szeroko, ponieważ da to większą swobodę w rozmowach z informatorami. Mieszkamy w małym miasteczku/wioskach, gdzie bardziej liczyć możemy na historie anegdotyczne, niż wielkie sprawy historyczne.

Na początku pracy najtrudniejsze było  uświadomienie uczniom, że jakość a nie ilość jest najważniejsza, że nie szczegóły techniczne są najistotniejsze, ale dotarcie do ciekawych informacji. No i trudnym momentem dla mnie było także to, że dla moich uczniów historia, to jest II wojna światowa. Zdałam sobie wtedy sprawę, że nie bardzo mogę liczyć na ich samodzielność, że pewnie będą wymagali "prowadzenia za rękę".

Sułkowice to mała miejscowość, więc od razu było wiadomo, że dostępne będą dla nas historie rozgrywające się w mikroskali, związane z lokalnym środowiskiem. Na szczęście skojarzyłam naszeo świadka jako osobę, która "wie wszystko" o naszej miejscowości, do której wszyscy udają się, gdy nie są czegoś pewni. Obawiałam się jednak, że może on nie mieć ochoty na rozmowę. Na szczęście uczniom od razu spodobała się ta propozycja, a po wstępnej rozmowie byli tak zafascynowani rozmówcą, że przestali myśleć o poszukiwaniu innych osób.

Wspólnie z uczniami przygotowywaliśmy kwestionariusz rozmowy.

Znając świadka nie obawiałam się raczej o przebieg rozmowy. Byłam przekonana, że gdyby uczniowie nie poradzili sobie z czymś, to zawsze będzie możliwość uzupełnienia wywiadu. Dodatkowo uspokoiło mnie nastawienie uczniów do rozmowy - z niecierpliwością na nią czekali, a dla mnie w takich sytuacjach największy niepokój budzi to, czy uczniów naprawdę interesuje wykonanie zadania, czy nie robią tego tylko dla oceny, czy "poprawienia sobie wizerunku". Widoczny w ich oczach entuzjazm po pierwszym spotkaniu rozwiał wszelkie moje wątpliwości.

Przebieg spotkania był zgodny z przygotowanym scenariuszem, świadek udzielał wyczerpujących odpowiedzi, przywoływał wiele faktów nieznanych młodzieży.

Spotkanie z naszym świadkiem historii miało miejsce jeszcze przed rozpoczęciem modułu 4. Chyba źle coś zrozumiałam, bo wydawało mi się, że wywiad może być utrwalony albo w formie filmu wideo, albo jako plik dźwiękowy, dlatego uczniowie nagrali wywiad na ipadzie.

Gdy dowiedziałam się o konieczności nakręcenia filmu, postanowiliśmy wykorzystać rezerwowego świadka - jednak jego choroba pokrzyżowała nasze plany. W związku z tym pomyśleliśmy, że może dopuszczalna byłaby forma fotocastu, w którym wywiad stanowiłby ścieżkę dźwiękową do materiału fotograficznego.

Ale tutaj niestety zaczęły się schody - okazało się, że żadne z naszej czwórki nie potrafi zgrać tego wywiadu z ipada, bo nie mamy dostępu do sprzętu z mackiem. Cały długi weekend próbowałam uzyskać pomoc w tym zakresie, ale bez skutku. Na szczęście w końcu wpadł mi do głowy najprostszy pomysł - po prostu przegraliśmy wywiad odtwarzając go z dykatafonu na laptopa.

Pierwotnie chcieliśmy zaprezentować nasz wywiad podczas Powiatowego Konkursu „Moja gmina, mój powiat, moja mała ojczyzna”. Pomysł miał na pewnym etapie punkt - nawiązanie kontaktu z organizatorami Konkursu i wspólne opracowanie planu imprezy. Nie chcieliśmy jednak robić tego przed opracowaniem materiału i zwłoka zniweczyła nasze plany.

Ostatecznie postanowiliśmy zaprezentować wyniki naszej pracy podczas przyszłorocznego Święta Szkoły 18.10.2015r. Przeanalizowaliśmy scenariusz tegorocznego Święta Szkoły, przygotowania do niego i wspólnie doszliśmy do wniosku, że nasz projekt doskonale wpisuje się w tę formułę.

Niestety, większość działań związanych z Projektem wykonywaliśmy sami, w czwórkę, tylko przy zgrywaniu wywiadu pomógł nam kolega z równoległej klasy.

Przygotowany fotocast opublikowaliśmy na szkolnej stronie internetowej WWW.zszio-sulkowice.ploraz na stronie http://fotocasty.pl/4610/wywiad/#menu.

Zamierzamy w przyszłym roku kontynuować pracę, włączyć w nią więcej osób – założone przez nas na początku cele okazały się zbyt szerokie, ale to, co osiągnęliśmy, stanowi doskonały punkt wyjścia do dalszych działań.

Pliki do pobrania
Fragment 1 wywiadu (Autor: K.Światłoń, N.Bąchor, D.Golonka)
Wypowiedź o mieszkańcach Sułkowic
Fragment 2 wywiadu (Autor: K.Światłoń, N.Bąchor, D.Golonka)
O stosunku mieszkańców do nowej władzy
Fragment 3 wywiadu (Autor: K.Światłoń, N.Bąchor, D.Golonka)
O rozwoju budownictwa
Fragment 4 wywiadu (Autor: K.Światłoń, N.Bąchor, D.Golonka)
O elektryfikacji miejscowości
Transkrypcja wywiadu (Autor: U.Woźnik-Batko, K.Światłoń, N.Bąchor, D.Golonka)
Transkrypcja wywiadu przeprowadzonego z panem Ryszardem Judaszem
Mapa