Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Tomasz Przygoda

Instytucja

GIMNAZJUM NR 6 IM. JANA PAWŁA II W TARNOWIE

Ocena dokumentu:

Zdzisław Baszak - bohater niepokorny

Autor zdjęcia: Julia Szanduła, Opis:
okładka
Wykonawcy

Tytuł projektu: „Zdzisław Baszak – bohater niepokorny”.

Imię i nazwisko nauczyciela – Tomasz Przygoda

Imiona i nazwiska uczniów –  Julia Szanduła, Karolina Jaglarz, Anna Gondek, Jakub Walkowicz, Tomasz Płaneta, Julia Stachura, Bielaszka Jakub

 

Praca nad projektem rozpoczęła się od  szukania świadka historii. Uczniowie rozmawiali z kilkoma osobami. Kiedy zastanawialiśmy się kogo wybrać zostałem wydelegowany w zastępstwie na spotkanie podsumowujące udział naszej szkoły w jakiś projekcie. Jak się okazało był to strzał                      w dziesiątkę ponieważ był tam również Zdzisław Baszak , który opowiadał o akcji „III most”.   W czasie przerwy wraz z dwójką uczniów biorących udział w projekcie podeszliśmy do pana Baszaka i umówiliśmy się na spotkanie.  W sumie spotkaliśmy się 3 razy na nagraniu materiału i raz w czasie wizyty w izbie pamięci AK znajdującej się w Tarnowie. Wszystkie spotkania zdominowane były przez naszego bohatera który pomimo 95 lat jest bardzo energiczny. Jego opowieści robiły na nas niesamowite wrażenie. Uczniowie postanowili przedstawić sylwetkę pana Baszaka poprzez nagranie kilku piosenek o nim. Stwierdzili, że muzyką bardziej dotrą do młodych ludzi, którzy niechętnie niestety czytają opracowania naukowe ale za to słuchają muzyki. A po przesłuchaniu utworów być może zainteresują się tamtymi czasami i bohaterami. Teksty do utworów  powstawały na bazie wywiadów jakie przeprowadzili uczniowie. Zaplanowano napisanie 4 piosenek rokowych. W między czasie do grupy dołączył uczeń klasy 2 który napisał 3 piosenki hip hopowe. Ostatecznie nagranych zostało 6 piosenek.

Udział w projekcie i spotkania z panem Zdzisławem Baszakiem dały nam bardzo wiele. Uczniowie dowiedzieli  się wielu informacji z relacji człowieka, który w tych wydarzeniach brał bezpośredni udział. Poznali jego opinie, przeżycia, które bardzo nas poruszyły i skłoniły do zastanowienia co byśmy my zrobili na jego miejscu. Jakich byśmy dokonali wyborów. Kilka razy rozmawialiśmy wspólnie na ten temat i dochodziliśmy do wniosku jak niezwykli byli ludzie którzy walczyli za naszą ojczyznę w tamtych czasach.

 Najtrudniejsze jak się okazało było wybranie świadka historii. Wybór nasz okazał się bardzo trafny i jesteśmy wszyscy z niego bardzo zadowoleni. Najfajniejszą rzeczą ale pracochłonną było nagranie płyty, wspólnie spędzony czas i rozmowy na temat naszego bohatera jego historii i w ogóle tamtych czasów pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

link do wywiadu nie umieszczonego  w transkrypcji:

https://www.youtube.com/watch?v=y9pVr7KCj_U

link do wywiadu nagranego dyktafonemumieszczonego w transkrypcji:

https://www.youtube.com/watch?v=p9evSHQlkBI

linki do teledysku do piosenek "Organizacja" i "Za nas walczyli":

https://www.youtube.com/watch?v=eAyXT9e3aO4

https://www.youtube.com/watch?v=r6jP3l7BzVA

Pliki do pobrania
Transkrypcja wywiadu (Autor: Jakub Walkowicz)
Mapa