Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Marcin Gągolewski

Instytucja

Liceum Ogólnokształcące w Dębem

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Historia (Szkoła ponadgimnazjaln)

Podstawa programowa

IV etap edukacyjny

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Sprawozdanie z projektu

Autor zdjęcia: Marcin Gągolewski, Opis:
Prezentacja projektu
Prezentacja filmu IPN
Fotka
Oświdczenie
Zgoda

Praca nad projektem przebiegała bardzo sprawnie. Zaraz po spotkaniu organizacyjnym na którym wspólnie z uczniami podjęliśmy decyzję o podjęciu tematyki obozów i łagrów, zaczęliśmy poszukiwania osoby, która spotkałaby się z uczniami i opowiedziała swoją historię. Udało się nam dotrzeć do p. Alicji Kubeckiej. Wcześniej jednak uczniowie przygotowywali się do spotkania ze świadkiem historii przygotowując pytania, a także szerzej wchodząc w tematykę obozów koncentracyjnych. Kulminacyjnym punktem było spotkanie z p. Alicją i nagranie wywiadu, który następnie zaprezentowaliśmy w szkole – 29 maja 2015 i w IPNie – 28 maja 2015.

Podczas pracy nad projektem pomagali nam inni nauczyciele z nasze szkoły, mieliśmy wsparcie mentora w ramach szkolenia „Opowiem Ci o wolnej Polsce”, a także wsparcie IPNu. Współpraca była bardzo owocna. Dzięki niej nauczyliśmy się pozyskiwać wsparcie społeczne, które wykorzystamy w innych projektach.

Dzięki projektowi młodzież dowiedziała się jak techniczne przygotować wywiad. Nauczyli się dużo na temat technicznej strony nagrywania filmów. Dowiedzieliśmy się również, że podstawą sukcesu w spotkaniu ze świadkiem historii jest dobre przygotowanie merytoryczne. Uczniowie nauczyli się też pracy w grupie i współpracy.

Swoją prezentację uczniowie zaprezentowali w formie filmu złożonego w Movie Makerze.

Prezentacja została zaprezentowana w IPNie 28 maja 2015, a także w naszej szkole podczas apelu w dniu 29 maja 2015.

Uczniom najbardziej podobało się to, że odkryli kawałek historii, którego nigdy nie poznaliby na lekcji historii. Byli usatysfakcjonowani tym, że dzięki nim historia p. Alicji nie zginie w mrokach historii, ale będzie świadectwem dla przyszłych pokoleń.

Największą trudność sprawiło samo spotkanie ze świadkiem historii, a raczej lekki strach uczniów przed spotkaniem z osobą, która przeżyła obóz koncentracyjny. Uczniowie obawiali się, że pani będzie w depresji, a okazało się, że trafili na sympatyczną i pogodną starszą osobę, która ich bardzo ciepło przyjęła i opowiedziała o swoim życiu.

Gdyby uczniowie mogli zrobić projekt jeszcze raz na pewno jeszcze lepiej przygotowaliby się do spotkania z byłą więźniarką obozu. Podczas wywiadu mieli przeczucie, że trochę zabrakło im wiedzy.

Link do filmu: https://www.dropbox.com/s/3de5oi61jr9kxiw/Skr%C3%B3t%20wywiadu%20Kamil%20Marciniak%20Piotr%20Lewandowski%20Mateusz%20Pluta.wmv?dl=0

Pliki do pobrania
Sprawozdanie z projektu (Autor: Marcin Gągolewski)
m
Transkrypcja wywiadu (Autor: Marcin Gągolewski)
m
Mapa