Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Anna Suchecka-Wójcik

Instytucja

Gimnazjum nr 5

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Gimnazjum)

Obszar edukacyjny

Język polski

Inne dokumenty użytkownika

Filmowa Piątka

Autor zdjęcia: Anna Suchecka , Opis:
Klasa 2a kręcenie teledysku
święto kina
Anime
Kącik filmowy

Gimnazjum nr 5 im. Józefa Lompy, ul. 11 Listopada 21, 41-500 Chorzów, woj. śląskie

Koordynator i opiekun projektów Anna Suchecka-Wójcik

W tym roku szkolnym postawiliśmy przede wszystkim na animację, chcieliśmy rozwijać wiedzę zdobytą w ubiegłym roku, stosować różne rodzaje animacji, m.in. wycinankową, plastelinową, pikselację. Wszyscy moi uczniowie z klasy 2a i 3a realizowali projekty filmowe.

Projekt 1. Prowadzenie bloga „FILMOWI Z PIĄTKI” (filmowi-z-5.blogspot.com)

Z bloga jesteśmy bardzo dumni, ponieważ kontynuujemy jego prowadzenie drugi rok. Chociaż czasem mamy problemy techniczne oraz brak nam systematyczności, zamieszczamy na nim wszystkie efekty naszej pracy związanej z filmem, zarówno autorskie projekty, jak i zdjęcia i filmiki rejestrujące wydarzenia szkolne. Promujemy nasz blog na terenie szkoły oraz wśród rodziców. Można na niego wejść również przez stronę internetową naszej szkoły. Prowadzą go dwie osoby Karolina Janko i Rafał Kozłowski z kl.2.

Projekt 2. Twórczo i nietuzinkowo, czyli animacja sposobem na szkolną lekturę

http://filmowi-z-5.blogspot.com/2015/06/animacje-poklatkowe-nowele.html

Wszyscy uczniowie 3a mieli za zadanie animować fragment wybranej noweli pozytywistycznej. Powstały filmiki na podstawie „Janka Muzykanta”, „Dobrej pani”, „Antka” i „Katarynki”. Grupa dziewcząt z 2a postanowiła wybrać scenę balkonową z „Romea i Julii”. Utworzone grupy spotykały się popołudniami w szkole, gdzie były przygotowane stanowiska, wykorzystywały różnorodne materiały. Uczniowie przekonali się, że do animacji można wykorzystać prawie wszystko, doświadczyli różnic w pracy z animacją płaską i przestrzenną. Wykazali się kreatywnością, cierpliwością. Dla większości była to dobra zabawa, a z efektów byli bardzo zadowoleni, szczególnie kiedy zaprezentowali filmy całej szkole podczas Festiwalu Lektur Szkolnych.

Projekt 3. Warsztaty z animacji dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych

Co roku w ramach dni otwartych gościmy uczniów różnych szkół podstawowych. Naszą tegoroczną propozycją były warsztaty z animacji. Grupa (Paweł Gajda, Jakub Kłobus, Dawid Wawrzyniak, Rafał Kozłowski, Krzysztof Stańko) przygotowała stanowiska i materiały. Chłopcy byli opiekunami grup, pomagali animować, montowali filmiki, aby nasi goście mogli obejrzeć efekty swojej pracy. Warsztaty okazały się niezapomniane dla szóstoklasistów, a swoje filmiki mogą obejrzeć na naszym blogu.

Projekt 4. Kręcimy teledysk

https://www.youtube.com/watch?v=3612Z9I3-So

Uczniowie 2a sami zaproponowali przystąpienie do konkursu TVN na nakręcenie teledysku do piosenki Dawida Kwiatkowskiego pt. „Szkoła”. Przeszliśmy kolejne etaty „produkcji filmowej”. Zbieranie pomysłów, prace nad scenariuszem, zdjęcia, w których brała udział cała klasa i na końcu grupa montażystów wykonała żmudną pracę przy komputerze. Inicjatywa była bardzo cenna, w szkole zapanowała filmowa atmosfera, wszyscy bardzo się zaangażowali, każdy dobrze wywiązał się ze swoich zadań. Uczniowie wiele się nauczyli, widzieli konieczność współpracy i podporządkowania się reżyserowi. Dzięki temu projektowi niektórzy uczniowie ujawnili swoje umiejętności, np. podczas montażu.

III Noc Filmowa - uczestniczyło w niej ok. 40 osób, organizator samorząd uczniowski, wykorzystano filmy z Filmoteki Szkolnej.

Święto Kina pod hasłem „Filmowe spotkania”

Święto Kina odbyło się pod koniec roku szkolnego. Szkoła była udekorowana plakatami filmowymi. Podczas zajęć uczniowie przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje na różne tematy, np. „Filmowe wizerunki Sherlocka Holmesa”, „Polacy na czerwonym dywanie w Hollywood”, „Historia filmów anime” czy „Gatunki filmowe”. Przeprowadzono konkurs pt. „W świecie polskich komedii”. Klasy oglądały wybrane filmy.

W tym roku projekty były czasochłonne i wymagające ogromnego zaangażowania uczniów i tym bardziej cieszę się, że wszystko się udało. Zdarzali się uczniowie, którzy szybko tracili zapał, ale nie wpłynęło to na ostateczny efekt. Prowadzony blog przyczynił się do promocji edukacji filmowej, ogląda go coraz więcej osób.

Anna Suchecka - Wójcik

Mapa