Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Anna Suchecka-Wójcik

Instytucja

Gimnazjum nr 5

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Gimnazjum)

Obszar edukacyjny

Język polski

Inne dokumenty użytkownika

Spotkanie z mediami

Autor zdjęcia: Anna Suchecka, Opis:
CiNiBA
CiNiBA
Gimnazjalista nie taki straszny
Gimnazjalista nie taki straszny

Relacja z realizacji projektu
w ramach programu Włącz się. Młodzi i media

Gimnazjum nr 5 im. Józefa Lompy, ul. 11 Listopada 21, 41-500 Chorzów, woj. śląskie

Koordynator i opiekun projektów Anna Suchecka-Wójcik

Uczniowie: klasa 2a, 3a oraz największe zaangażowanie Kamil Bizuk i Krzysztof Stańko, którzy prowadzili blog „Inżynierzy mediów” http://blogiceo.nq.pl/blogim5/.

 

Zanim przystąpiliśmy do projektów na lekcjach języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie oraz godzinie wychowawczej zrealizowałam tematy z zakresu edukacji medialnej, np. W świecie mediów, Społeczeństwo medialne, Co to jest kampania społeczna? Media – czwarta władza, Musisz to mieć! Blaski i cienie reklamy, Język reklamy, Filmowe środki przekazu reklamowego. Program był realizowany przez większość uczniów klasy 2a i 3a. Obie klasy zwiedzały Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uczestniczyły tam również w warsztatach Sztuka szukania – w labiryncie Internetu, na których przekonały się, jakie niesamowite możliwości stwarza ta nowoczesna biblioteka, jak korzystać z ogromnych zasobów informacji naukowej.

Projekt 1. Gazeta detektywistyczna

W klasie drugiej przeprowadzono dwugodzinne warsztaty dziennikarskie: Od wzmianki do sprawozdania. W informacji i artykule nie zapomnij o tytule! Efektem tego była praca nad zredagowaniem w zespołach gazety. Ponieważ omawialiśmy na języku polskim „Przygody Sherlocka Holmesa”, miała to być gazeta detektywistyczna. Uczniowie wykorzystali zdobytą wiedzę, nie tylko o gatunkach dziennikarskich, ale też budowie tego medium. Każda grupa prezentowała swoją gazetę klasie. Należy pracować nad umiejętnościami dziennikarskimi uczniów, w przyszłym roku będę ich zachęcać do tworzenia qmamów na stronie młodzieżowej akcji multimedialnej.

Projekt 2. Kręcimy reklamy szkoły

http://filmowi-z-5.blogspot.com/2015/03/reklamy-szkoy.html

Na języku polskim uczniowie 3a i 2a poznawali tajniki reklam. Swoją wiedzę wykorzystali przy kręceniu reklam szkoły. Powstały dwie: „Filmowo, kulturowo, nietuzinkowo” filmik promujący działania klasy filmowej (autorzy Karolina Janko, Eliza Czerniejewska, Rafał Kozłowski”) oraz „Piątka” nagrana przez Klaudię Szumurę, Kamila Bizuka i Krzysztofa Stańkę. Ten ostatni zespół zajął II miejsce podczas regionalnego konkursu filmowego „Lipińskie kadrowanie. Reklama szkoły”.

Projekt 3. Kampania społeczna „Gimnazjalista nie taki straszny”

http://blogiceo.nq.pl/blogim5/2015/06/11/film-gimnazjalista-nie-taki-straszny/

http://filmowi-z-5.blogspot.com/2015/06/nasze-pasje.html

Postanowiliśmy powalczyć z negatywnym wizerunkiem gimnazjalisty w naszym społeczeństwie. Chcieliśmy pokazać w najbliższym nam środowisku, że osoba w wieku 13-16 lat jest wartościowa, ma swoje pasje, ale ma też prawo do problemów, jakie przeżywa nastolatek. Aby sprawdzić, jak postrzega się gimnazjalistę, przygotowano ankiety i rozdano je mieszkańcom. Po opracowaniu przygotowano ulotki informacyjne dla rodziców i mieszkańców dzielnicy Chorzowa, w których znalazły się wyniki ankiety oraz prawdziwy wizerunek gimnazjalisty skonsultowany z pedagogiem i psychologiem szkolnym. W ramach kampanii nakręciliśmy dwa filmy „Gimnazjalista nie taki straszny” oraz „Łączą nas pasje”, które propagujemy na naszych szkolnych blogach „Filmowi z Piątki” i „Inżynierzy mediów”. Kampania będzie kontynuowana, w przygotowaniu jest wystawa fotograficzna „Nasze pasje”. Wszystkie materiały będziemy prezentować rodzicom i uczniom szkół podstawowych, a także mieszkańcom podczas festynów środowiskowych.

 

Anna Suchecka - Wójcik 

Mapa