Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Katarzyna Dziermańska

Instytucja

Szkoła Podstawowa

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Historia i społeczeństwo (Szkoła podstawowa - klasy IV - VI)

Podstawa programowa

Poznawanie \"Małej Ojczyzny\" uwzględniając tradycję historyczno-kulturową

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Inne dokumenty użytkownika

Ocalić od zapomnienia

Autor zdjęcia: Zuzia Szelling, Opis: Opracowanie etapów pracy
Praca nad projektem
Tagi: architektura, Osieck,

Grupa zapaleńców z klasy VI pod szyldem „Współcześni historycy” zapragnęła zgłębić historię naszej „małej ojczyzny”.  Pani Dziermańskazaproponował nam udział w projekcie edukacyjnym CEO „Uczniowie adoptują zabytki”

Po burzliwej debacie doszliśmy do wspólnego wniosku, że naszym „oczkiem” uwagi będą stare, drewniane domy, gdyż znikają one z naszego krajobrazu.Chcemy ocalić od zapomnienia perełki architektury, gdyż może już jutro zastąpią je  kolejne nowoczesne budynki.

Spójrzmy przychylnym okiem na drewnianą architekturę. Drewno było przez wieki podstawowym materiałem budulcowym. Przy jego użyciu wznoszono zarówno chałupy czy obory jak i dwory, pałace, kościoły, a w średniowieczu nawet zamki. Większość miasteczek i wsi do końca XIX wieku była w większości drewniana.

Etapy pracy.

Ustaliliśmy, że każdy z nas poszuka ciekawych obiektów w swojej okolicy, i je sfotografuje. Nasze prace będziemy umieszczać na stronie internetowej szkoły -osiecksp.edupage.org(zakładka -kółko historyczne).

Wykonamy prezentacje multimedialne i pokażemy je w klasach IV-VI.

Poszukamy stolarni, zorganizujemy warsztaty,  by dowiedzieć się więcej o pracy cieśli i stolarza.

Wycieczka po Osiecku.

Poszukamy odpowiedzi na pytanie "Jak budowano domy 100 lat temu?"

Mapa