Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

lubimy czytać

Instytucja

Gimnazjum nr 2

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Gimnazjum)

Obszar edukacyjny

Język polski

Relacja z projektu "Czytanie nie boli"

Autor zdjęcia: biblioteka, Opis: Spotkanie DKK podczas IV Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej
DKK
MMBSz
MMBSz
Przed Bozym Narodzeniem
Wiersze po angielsku
Spotkanie autorskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Spotkanie autorskie
Spotkanie autorskie
Przedszkolacy
Przedszkolacy w bibliotece szkolnej
Przedszkolacy w bibliotece szkolnej
Czytanie nie boli - formy wizualne promocji książki
Konkurs na sleeveface
Konkurs na sleeveface
Dyskusyny Klub ksiązki
Czytanie nie boli
Czytanie nie boli
Czytanie nie boli
Czytanie nie boli
Czytanie nie boli
Czytanie nie boli
Czytanie nie boli
Czytanie nie boli
Czytanie nie boli
Czytanie nie boli
Tagi: czytanie, rozwój zainteresowań czytelniczych, promocja czytelnictwa wśród młodzieży,

Dane o szkole

Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie

13-200 Działdowo ul. Sportowa 1

woj. warmińsko - mazurskie

Informacja o projekcie

Tytuł projektu: "Czytanie nie boli"

Opiekun projektu: Elżbieta Zakrzewska

Uczestnicy  projektu: Aleksandra Chmielewska, Magdalena Czeczot, Wiktoria Gawrońska, Karolina Kłosowska, Nina Kordalska, Julia Kwiatkowska, Zuzanna Łada, Alicja Rosłon, Gabriela Ruczyńska

Sprawozdanie z działań

Dlaczego?

Z raportów instytucji zajmujących się czytelnictwem wśród młodzieży oraz z naszych własnych obserwacji wynika, że poziom czytelnictwa i zainteresowania książkami  wśród naszych rówieśników jest niezbyt wysoki.  Młodzi ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, jak wiele interesujących książek jest obecnie wydawanych. Uważają, że czytanie jest nudne i zabiera zbyt dużo czasu. Postanowiłyśmy spróbować zmienić ich podejście do czytania i promować modę na książki, modę na czytanie. Naszym celem było przekonać kolegów i koleżanki z naszej szkoły, że spotkanie z książkami  to przyjemność i jeden ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Nasze działania dokumentowałyśmy na blogu „oczytani” http://blogiceo.nq.pl/oczytani/

Co zrobiłyśmy?

  • Badanie - sonda

Na początek przeprowadziłyśmy badanie na temat zainteresowań czytelniczych naszych kolegów. W bibliotece szkolnej umieściłyśmy pudełko, do którego uczniowie wkładali kartki z odpowiedziami na pytania naszej sondy. Dotyczyły one zainteresowań czytelniczych, ulubionych książek, korzystania z bibliotek. Odpowiedzi wskazywały, że czytanie nie jest mocną stroną pytanych. Tytuły podawanych książek nie odnosiły się do nowości wydawniczych, a częstotliwość korzystania z bibliotek i kontaktów z książką też pozostawia wiele do życzenia.

We współpracy z panią bibliotekarką opracowałyśmy więc plan działań, które mogłyby zachęcić naszych rówieśników do częstszych kontaktów z książką.

  • Imprezy czytelnicze w bibliotece

Dobra okazją do promocji czytelnictwa był Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który obchodzony jest w październiku. U nas co prawda zainicjowałyśmy go pod koniec października, ale za to przeciągnęłyśmy prawie na cały listopad. Zaczęłyśmy od spotkania działającego przy naszej bibliotece szkolnej Dyskusyjnego Klubu Książki. Tak promowałyśmy jego założenia, że zgłosili się do nas nowi członkowie z klas I. Udało nam się zakwalifikować do IV Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej, podczas której omawialiśmy książkę Eve  Ainsworth „7 dni”. Oprócz członków Klubu na spotkanie przybyła również grupa taneczna Blow up z naszego gimnazjum.

Relacja z „Gazety Działdowskiej”:

http://dzialdowo.wm.pl/310795,Mlodziezowy-Dyskusyjny-Klub-Ksiazki-w-IV-Ogolnopolskiej-Dyskusji-Literackiej.html#axzz4C6SIJa3m

Następnie zorganizowaliśmy szereg krótkich quizów dla czytelników naszej biblioteki, które dotyczyły różnego rodzaju książek: lektur, książek przygodowych, a także sposobów wyszukiwania książek w bibliotece. Największą popularnością cieszył się „Literacki Detektyw”, quiz polegający na dopasowaniu tytułów książek do podanych fragmentów.

Uczniowie mieli także okazję zaproponować tytuły książek, które chcieliby, aby znalazły się w szkolnej bibliotece, tworząc Drzewko Czytających Sówek.

Przy współpracy hurtowni książek udało nam się zorganizować Kiermasz Taniej Książki, gdzie uczniowie mogli zaopatrzyć się w książki młodzieżowe po niskich cenach.

Kolejna większa impreza czytelnicza odbyła się z okazji Walentynek. Była to noc w bibliotece zatytułowana „Pogaduszki z Amorem”, podczas której rozmawialiśmy o książkach o miłości, pisaliśmy listy z wyznaniami miłosnymi wzorując się na znanej literaturze i tworzyliśmy fraszki.

Relacja z „Gazety Działdowskiej”:

http://dzialdowo.wm.pl/335744,Walentynki-w-Gimnazjum-nr-2-czyli-Pogaduszki-z-Amorem.html#axzz4C6SIJa3m

  • Formy wizualne

W każdym miesiącu urządzałyśmy w bibliotece szkolnej wystawki ciekawych książek oraz umieszczałyśmy informacje o ciekawych lekturach w gablotach bibliotecznych w holu szkoły. Przed Mikołajkami rozprowadzałyśmy wśród naszych kolegów i koleżanek zakładki do książek zawierające cytaty zachęcające do czytania. Przed Bożym Narodzeniem w bibliotece szkolnej udało nam się ustawić choinkę zbudowaną z książek.

  • Artykuły w szkolnym piśmie „GimŻycie”, recenzje książek

Aby zachęcić gimnazjalistów do czytania książek i przekonać ich, że wiele z nich jest naprawdę bardzo interesujących współpracowałyśmy z koleżankami i  kolegami z redakcji szkolnej gazetki „GimŻycie”, na łamach której zamieszczałyśmy artykuły na temat czytania oraz recenzje książkowe.

Recenzje:

http://redakcja.mammedia.pl/paper/preview/gimżycie/16/2/29/

http://redakcja.mammedia.pl/paper/preview/gimżycie/16/1/28/

http://redakcja.mammedia.pl/paper/preview/gimżycie/15/12/27/

Artykuły:

http://redakcja.mammedia.pl/paper/preview/gimżycie/15/9/24/

http://redakcja.mammedia.pl/paper/preview/gimżycie/15/10/25/

http://redakcja.mammedia.pl/paper/preview/gimżycie/16/3/30/

http://redakcja.mammedia.pl/paper/preview/gimżycie/16/5/31/

  • Spotkania autorskie

Przy organizacji poniższych spotkań współpracowałyśmy z Działdowską Kuźnią Słowa.

W listopadzie uczniów zainteresowanych poezją zaprosiliśmy na spotkanie z lokalnym poetą, które pomogliśmy przygotować w bibliotece szkolnej.

http://dzialdowo.wm.pl/307011,Gimnazjalisci-z-Dwojki-poznaja-poetow-z-Dzialdowskiej-Kuzni-Slowa.html#axzz4C6SIJa3m

Kolejne spotkanie z lokalną poetką biblioteka szkolna – z naszym udziałem – zorganizowała w czerwcu 2016. Zaproszeni uczniowie brali w nim aktywny udział, ponieważ  zabawili się w poetów tłumaczy. Angielskie przekłady wierszy poetki tłumaczyli na język polski. Powstały w ten sposób teksty, które znaczeniem były zgodne z oryginałami autorki, ale pod względem warstwy słownej stanowiły coś nowego. Była to świetna zabawa nie tylko słowno - poetycka, ale także językowa.

Skorzystaliśmy także z oferty spotkań zaproponowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Działdowie. Było to spotkanie z pisarką dla młodzieży Anną Onichimowską, w którym brali udział gimnazjaliści z naszej szkoły.

Dużym wyróżnieniem dla kilkorga z naszych kolegów i koleżanek była możliwość współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie przy organizacji dwóch następnych spotkań autorskich. Jedna z nas prowadziła spotkanie z autorką książki „Moja Młyńska”, a troje uczniów czytało fragmenty. Natomiast kolejna trójka wystąpiła publicznie podczas spotkania z autorką książki „Nawrócenie wiedźmy”. W obu spotkaniach jako widzowie uczestniczyli również nasi koledzy i koleżanki.

http://redakcja.mammedia.pl/paper/preview/gimżycie/16/2/29/

  • Czytanie w przedszkolu

Rozszerzyłyśmy nasze działania zapraszając także dzieci z Przedszkola nr 3 i nr 5 do szkolnej biblioteki. Prowadziłyśmy z nimi zajęcia z okazji Dnia Kota, czytałyśmy książeczki w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz wspólnie tworzyłyśmy z nimi własne książeczki. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia i chętnie słuchały naszego czytania.

Podsumowanie projektu

Na zakończenie działań w ramach naszego projektu przeprowadziliśmy jeszcze raz badanie wśród uczniów naszej szkoły w postaci sondy. Tym razem również uczniowie odwiedzający bibliotekę szkolną odpowiadali na pytania dotyczące czytelnictwa. Jednak ich odpowiedzi były teraz znacznie pełniejsze. Podawali tytuły ostatnio przeczytanych książek bardziej współczesnych, potrafili polecić ciekawe książki innym czytelnikom, podawali głównych bohaterów książek, znali główne przesłanie przeczytanej literatury – widać, że znacznie lepiej orientowali się w książkach.

Wymiernym efektem projektu był udział dwóch uczennic w powiatowym konkursie na sleeveface, w którym zajęły II i III miejsce.

 

Inną korzyścią wynikającą z projektu było przeprowadzenie akcji „Podaruj bibliotece książkę”, dzięki której księgozbiór został wzbogacony o wiele ciekawych książek młodzieżowych i słowników.

Prezentacja efektów projektu praktycznie była widoczna w trakcie jego realizacji w gablotach bibliotecznych na korytarzu  przy bibliotece, wyeksponowana na wystawkach bibliotecznych, w tekstach na łamach „GimŻycia”, na blogu „oczytani”, na fanpage biblioteki szkolnej https://www.facebook.com/BibliotekaGimnazjumNr2ImKrolowejJadwigiWDzialdowie/

Spektakularnym podsumowaniem projektu była sesja zdjęciowa wykonana podczas Dnia Wiosny, kiedy uczniowie mogli fotografować się na wesoło z książką w bibliotece i nie tylko. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w szkole, a także w mediach i pozwoliło na pewno uczniom przekonać się, że moda na książki to zjawisko, które odgrywa niebagatelną rolę w Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie.

Podsumowanie

Dzięki naszemu projektowi udało nam się zbliżyć wielu uczniów do biblioteki szkolnej. Może nie wszyscy od razu zachęcili się do czytania książek, ale do częstszych kontaktów z czytelnią na pewno – a stąd już niewielki krok do czytania. Nasi koledzy stają się bardziej otwarci, chętniej biorą udział w wydarzeniach proponowanych przez bibliotekę, w czasie przerw trudno znaleźć tam wolne miejsce. Dowiedziałyśmy się także, że jest wielu naszych rówieśników, którzy mają bardzo sprecyzowane oczekiwania czytelnicze, ale mało korzystają z biblioteki szkolnej, bo nie zawsze znajdują tam interesujące książki, więc wolą gromadzić swoje księgozbiory. Szkoda tylko, że nie angażują się w działania biblioteki.  Gdybyśmy jeszcze raz miały okazję realizować ten projekt, na pewno starałybyśmy się  zaangażować  ich do pomocy.

Realizacja projektu dała nam dużo satysfakcji i współpraca przy przygotowaniu imprez czytelniczych wyzwoliła w nas sporo kreatywności.  Wspierała nas pani bibliotekarka i opiekunka Samorządu Uczniowskiego. Sesja fotograficzna na zakończenie projektu była najlepsza.

 

Mapa