Tworzenie i przetwarzanie informacji oraz komunikowanie się, były umiejętnościami, które już posiadaliśmy. Jednak ciekawej świata opiekunce projektu, zależało na czymś więcej. I właśnie to więcej, stało się motywacją do wzięcia udziału w projekcie. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się nam, dzięki temu projektowi, zdobyć informacje na temat różnych mediów i ich specyfiki. Liczyliśmy, że nauczymy się budować wypowiedzi, pogłębimy wiedzę na temat języka mediów. Gdzieś w tym wszystkim nie bez znaczenia była dla nas odpowiedzialność za słowo. Lekcje prowadzone były na wszystkich poziomach Gimnazjum, dotyczyły różnej problematyki. Dzięki nim młodzież rozwijała wrażliwość językową i estetyczną, przygotowywała się do świadomego i czynnego uczestnictwa w życiu społecznym szkoły i środowisku lokalnym.
„IT tu i teraz” i kolejne podejmowane przez nas tematy przybliżały problematykę programowania, legalnych źródeł w Internecie itp. Lekcje te, chociaż nie wszystkie dotyczyły tematyki medialnej, wykorzystywały różne media i nowoczesne technologie. Tutaj m.in. szukanie tekstów i legalnych filmów w Internecie, tworzenie baz danych, tworzenie stron internetowych, wykorzystanie grafiki, zdjęć, filmów, budowanie diagramów, wykresów z „ninateki” czy ze strony "Wolne lektury" czy innych, były cennym doświadczeniem informatycznym. Do tego intensywna lektura zmieniającego się prawa autorskiego - to doświadczenia i wiedza, której nie da się przełożyć na pieniądze. Cyber przemoc, o której mówiliśmy w pierwszym semestrze, akcja medialna w lutym i trwające potem zajęcia o bezpiecznym Internecie, wzbudziły ogromne emocje, ponieważ obrażanie, poniżanie kogoś w realnym świecie czy w Internecie staje się normą, jest coraz częstsze i coraz bardziej dotkliwe.
Inną formą przybliżania młodzieży tematyki mediów były lekcje wos i języka polskiego. Zajęcia te miały na celu oprócz przekazania informacji teoretycznych, uwrażliwienie uczniów na to, że media nie zawsze mówią prawdę, że na ich przekaz trzeba uważać i nie ufać ślepo wszystkiemu co się słyszy i widzi. Uczniowie śledzili programy informacyjne, robili rankingi dobrych i złych informacji. Problematyka uchodźców, zmieniająca się przestrzeń geopolityczna, różne stanowiska czołowych polityków UE, były motywem przewodnim do realizacji tego zagadnienia.
Kolejny temat wart zauważenia z tytułu realizacji priorytetu MEN to czytanie. Radiowa relacja, która uczyła sztuki pięknego mówienia, kształciła umiejętność redagowania sprawozdania sportowego zgodnie z zasadami dziennikarstwa radiowego. Tu również dźwiękowa interpretacja „Inwokacji” Pana Tadeusza jako przymiarka do stworzenia w przyszłości własnego audiobooka. Później przerwy z zagadkami Sherlocka Holmesa i dyskusje o ciekawych książkach. Do tego relacje z kampanii „Jedz smacznie i zdrowo”, „Niebieskie Gimnazjum” i „Postaw na Rodzinę” okraszone zdjęciami - to będą rzeczy, które nas cieszą.
Nie przeprowadziliśmy wywiadów, nasze spotkanie z kamerą i filmowaniem okazało się klapą. Nie udało się nam rozkręcić tego w szerszym zakresie, ale praca nad redagowaniem bloga, przygotowanie reportażu foto - to niezwykle ważne doświadczenia. To dzięki tym działaniom, uczniowie stali się bardziej odważni w wyrażaniu swoich poglądów, mogli promować działania szkoły nie tylko w środowisku lokalnym. Poprzez pisanie bloga mogliśmy pokazać szerszej publiczności, że jest to ciekawy sposób na naukę poprzez zabawę. Dostęp do internetowego pamiętnika był na stronie internetowej szkoły w zakładce projekty, dzięki czemu każdy miał możliwość zajrzeć i przeczytać o tym co robimy. Odwiedziło nas 1280 osób, zostaliśmy docenieni srebrną odznaką, co nas bardzo cieszy, bo zupełnie nie liczyliśmy na to. Gdyby nie przerwy, egzaminy, święta, ferie, z jednej strony tak bardzo potrzebne, a z drugiej wytrącające z rytmu, chroniczny brak czasu i ogromny natłok zadań do realizacji, powiedzielibyśmy, że poszło nam dobrze. W końcu udało nam się poszerzyć naszą wiedzę na temat edukacji medialnej, rozwinęliśmy umiejętności zbierania materiałów do wybranego tematu, zrozumieliśmy jak wielką odpowiedzialność niosą z każdym słowem dziennikarze. Jednym słowem całkiem nieźle jak na pierwszy raz. Bardzo się cieszymy i dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie uczniom, nauczycielom oraz moderatorom CEO.
Koordynator projektu- Beata Ways
Zapraszamy na nasz blog:
http://blogiceo.nq.pl/mediacafe/