Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Beata Ways

Instytucja

Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Rzgowie

Ocena dokumentu:

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Nowy dokument

Tworzenie i przetwarzanie informacji oraz komunikowanie się, były umiejętnościami, które już posiadaliśmy. Jednak ciekawej świata opiekunce projektu, zależało na czymś więcej.  I właśnie to więcej, stało się motywacją do wzięcia udziału w projekcie. Mieliśmy nadzieję, że  uda nam się nam, dzięki temu projektowi, zdobyć  informacje na temat różnych mediów i ich specyfiki. Liczyliśmy, że nauczymy się budować wypowiedzi, pogłębimy wiedzę na temat języka mediów. Gdzieś w tym wszystkim nie bez znaczenia była dla nas odpowiedzialność za słowo. Lekcje  prowadzone były na wszystkich poziomach Gimnazjum, dotyczyły różnej problematyki. Dzięki nim młodzież rozwijała wrażliwość językową i estetyczną, przygotowywała się  do świadomego  i czynnego uczestnictwa w życiu społecznym szkoły i środowisku lokalnym.

               „IT tu i teraz” i  kolejne podejmowane przez nas tematy przybliżały  problematykę programowania, legalnych źródeł w Internecie itp. Lekcje te, chociaż nie wszystkie dotyczyły tematyki  medialnej, wykorzystywały różne media  i nowoczesne technologie. Tutaj m.in. szukanie tekstów i legalnych filmów  w Internecie, tworzenie baz danych, tworzenie stron internetowych, wykorzystanie grafiki, zdjęć, filmów, budowanie diagramów, wykresów z  „ninateki” czy ze strony "Wolne lektury" czy innych, były cennym doświadczeniem informatycznym. Do tego intensywna lektura zmieniającego się prawa autorskiego - to doświadczenia i wiedza, której nie da się przełożyć na pieniądze.  Cyber przemoc, o której mówiliśmy w pierwszym semestrze, akcja medialna w lutym  i trwające potem zajęcia o bezpiecznym Internecie,  wzbudziły ogromne emocje, ponieważ  obrażanie,  poniżanie kogoś  w realnym świecie czy w Internecie staje się normą, jest  coraz częstsze i coraz bardziej dotkliwe.

Inną formą przybliżania młodzieży tematyki mediów były lekcje  wos i języka polskiego. Zajęcia te miały na celu oprócz przekazania informacji teoretycznych, uwrażliwienie uczniów na to, że media nie zawsze mówią prawdę, że na ich przekaz trzeba uważać  i nie ufać  ślepo wszystkiemu co się słyszy i widzi. Uczniowie  śledzili programy informacyjne, robili rankingi dobrych i złych informacji. Problematyka uchodźców, zmieniająca się przestrzeń geopolityczna, różne stanowiska czołowych polityków UE, były motywem przewodnim do realizacji tego zagadnienia.

Kolejny temat wart zauważenia z tytułu realizacji priorytetu MEN to czytanie. Radiowa  relacja, która uczyła sztuki pięknego mówienia, kształciła umiejętność  redagowania sprawozdania sportowego zgodnie z zasadami dziennikarstwa radiowego. Tu również dźwiękowa interpretacja „Inwokacji”  Pana Tadeusza jako  przymiarka do stworzenia w przyszłości własnego audiobooka. Później przerwy  z zagadkami Sherlocka Holmesa  i dyskusje o ciekawych książkach. Do tego  relacje z kampanii „Jedz smacznie  i zdrowo”, „Niebieskie Gimnazjum” i „Postaw na Rodzinę” okraszone zdjęciami - to będą  rzeczy, które nas cieszą.

Nie przeprowadziliśmy wywiadów, nasze spotkanie z kamerą i filmowaniem okazało się klapą. Nie udało się nam rozkręcić tego  w szerszym zakresie, ale praca nad redagowaniem bloga, przygotowanie reportażu foto - to niezwykle ważne doświadczenia. To dzięki tym działaniom, uczniowie stali się bardziej odważni  w wyrażaniu swoich poglądów,  mogli promować działania szkoły nie tylko w środowisku lokalnym. Poprzez pisanie bloga mogliśmy pokazać szerszej publiczności, że jest to ciekawy sposób na naukę poprzez zabawę. Dostęp  do internetowego pamiętnika był na stronie internetowej szkoły w zakładce projekty, dzięki czemu każdy miał możliwość zajrzeć i przeczytać  o tym co robimy. Odwiedziło nas 1280 osób, zostaliśmy docenieni srebrną odznaką, co nas bardzo cieszy, bo zupełnie nie liczyliśmy na to. Gdyby nie przerwy, egzaminy, święta, ferie, z jednej strony tak bardzo potrzebne, a z drugiej wytrącające z rytmu, chroniczny brak czasu   i ogromny natłok zadań do realizacji, powiedzielibyśmy,  że poszło nam dobrze. W końcu udało nam się poszerzyć naszą wiedzę na temat edukacji medialnej, rozwinęliśmy umiejętności zbierania materiałów do wybranego tematu, zrozumieliśmy jak wielką odpowiedzialność niosą z każdym słowem dziennikarze. Jednym słowem całkiem nieźle jak na pierwszy raz. Bardzo się cieszymy i dziękujemy  za okazaną pomoc   i wsparcie uczniom, nauczycielom oraz moderatorom CEO.

Koordynator projektu- Beata Ways

 

Zapraszamy na nasz blog:

http://blogiceo.nq.pl/mediacafe/

Mapa