XLV Liceum Ogólnokształcące Warszawa, 21.06.2016r.
im. R. Traugutta
ul. Miła 26; 01-047 Warszawa
Sprawozdanie z działalności w ramach programu Filmoteka Szkolna. Akcja!
Informacje o projekcie:
- Tytuł: Kocham kino. Filmoteka Szkolna w praktyce szkolnej.
2. Opiekunowie projektu: Iwona Dąbska-Kluska, Monika Maślana
- Liczba zaangażowanych uczniów: 10 plus jedna klasa wychodząca do kina Muranów.
- Liczba zaangażowanych nauczycieli: 2
W tym roku szkolnym realizowaliśmy wiele ciekawych działań filmowych. Oto one:
I. Relacja z lekcji z filmem realizowanych w ramach programu Filmoteka Szkolna Akcja! edycja 2015/2016.
Wychodzimy naprzeciw podstawie programowej, która stwarza przestrzeń i miejsce na aktywnie praktykowaną edukację filmową. Chcemy poprzez świadome nauczanie pokierować pracą tak, by młodzież dostrzegła różnicę między wartościowymi pozycjami w filmie a komercyjną, masową produkcją. Praca z filmem umożliwia zwracanie uwagę
i rozwiązywanie bieżących problemów w klasie. Odpowiednio dobrany materiał filmowy pozwala na bezpiecznym gruncie poruszać trudne tematy, nie ingerując i nie naruszając osobistych granic młodzieży. Motywuje również nauczycieli pracujących z młodzieżą do współpracy, poszukiwania nowych rozwiązań. Dzięki kinu, młodzież obserwując problemy bohaterów, poprzez identyfikację z nimi, dostrzega siebie. W tym roku, kolejny raz, pracowaliśmy głównie w oparciu o filmy z pakietu FSZ, ale nie tylko.
Do lekcji przygotowujemy się obie, wykorzystując swoją wiedzę zawodową jak również swoje pasje i zainteresowania. Jedna z nas zajmuję się przekazaniem informacji związanych bezpośrednio z filmem, reżyserem, a druga nawiązuje do swojej wiedzy pedagogiczno-psychologicznej. Wykorzystujemy różne metody nauczania, głównie aktywizujące. Przeważnie są to dyskusje i burza mózgów. Współpracowaliśmy głównie
z wychowawcami, ponieważ lekcje filmowe przeprowadzamy po uzgodnieniu na lekcjach wychowawczych. Na początku roku szkolnego realizujemy godziny z filmem, gdzie głównym celem jest integracja grupy klasowej oraz pokazanie jak ważnym i inspirującym materiałem do pracy z młodzieżą jest film. Prezentujemy materiał spoza pakietu FSZ –
pt. „Cyrk motyli”. Uczniowie z zainteresowaniem oglądają pokazany obraz i prowadzą dyskusję dotyczącą ukazanych problemów. Z dużym zainteresowaniem uczniowie oglądają filmy Krzysztofa Kieślowskiego. Jedna klasa w ciągu roku szkolnego obejrzała wszystkie filmy tego reżysera proponowane przez FSZ, prosząc o kolejne i prowadząc dyskusje po każdym. Interesującym doświadczeniem było oglądanie z uczniami filmu „Rejs”, który dla wielu był obrazem nieznanym i pokazana w nim rzeczywistość oraz sposób narracji prowadziły do ciekawej rozmowy.
W tym roku szkolnym odbyły się następujące lekcje z filmem:
- Sztuka akceptacji siebie i innych na przykładzie filmu „Cyrk motyli”.
- Kim jestem? Zwykłe pytanie, czy droga do samopoznania na podstawie filmu
K. Kieślowskiego "Gadające głowy"
- Najważniejsze uczucia i relacje z bliskimi w cieniu śmiertelnej choroby w filmie
A. Kopacz "Joanna".
- Obrazy przemocy w filmie Sławomira Fabickiego "Męska sprawa"
- Lepiej być kimś niż być nikim? Refleksie po obejrzeniu filmu "Jestem zły"
- „Czy ważna jest godność?” na podstawie filmu K. Rosłaniec "Galerianki"
- Czy można było zapobiec zbrodni pokazanej w filmie „Obietnica” A. Kazejak?
-„Żywot Mateusza” – filmowa przypowieść
-„Zezowate szczęście” – gorzki śmiech
- „Urząd” - kultura PRL, biurokracja, rola filmu w ukazywaniu rzeczywistości
- „Sąsiedzi” komunikacja interpersonalna
Przygotowanie i prowadzenie: Iwona Dąbska-Kluska i Monika Maślana
II. Popularyzacja filmów z pakietu FSZ wśród nauczycieli.
Opracowanie informacji o tytułach lekcji i filmach znajdujących się w FSZ dla nauczycieli
i wywieszenie jej w pokoju nauczycielskim. Coraz więcej nauczycieli korzysta z pakietu, ale niestety tylko pierwszego. Szkoda, że drugi pakiet nie został przygotowany również w ten sam sposób.
Przygotowanie: Iwona Dąbska-Kluska i Monika Maślana
III. Wyjścia do kina Muranów w ramach projektu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – jedna klasa pierwsza.
Przygotowanie: Iwona Dąbska-Kluska
IV. Nakręcenie dwóch etiud filmowych.
W szkole zostały zrealizowane z uczniami dwa filmy krótkometrażowe:
- „Do dziś to pamiętam…?” – w ramach międzynarodowego projektu „Inspirowane pamięcią”. Przez cały rok szkolny, pracując metodą projektu i biorąc udział w różnych warsztatach, nakręciliśmy film dokumentalny. Reprezentowaliśmy szkołę w Wielkim Finale gdzie pokazywano film na kinie LAB. Film zostanie umieszczony przez CEO na płycie DVD i udostępniany w szkołach.
http://blogiceo.nq.pl/inspirowanepamiecia/2016/06/07/it-was-the-grand-finale-look-what-happened/
- „Po co żyję” – w ramach autorskiego projektu filmowego „Kim jestem? Zwykłe pytanie, czy droga do samopoznania”. Relacja z realizacji projektu znajduję się na blogu:
https://akademiawaf2015.wordpress.com/2015/05/09/iwona-dabska-kluska/
Przygotowanie: Iwona Dąbska-Kluska
V.Projekt Filmoteka Szkolna, realizowany w naszej szkole już kilka lat, został podsumowany od 15 do 22 czerwca 2016 r. „Świętem kina”. Jak co roku, zaproszono do wspólnego spędzenia czasu z filmem, zainteresowane klasy. Program tej akcji wyglądał następująco:
1. Projekcja filmów „Do dziś to pamiętam…?” i „Po co żyję”
2. Projekcja przypowieści filmowej „Arka” z pakietu FSZ i krótka dyskusja -promocja polskiego kina i zachęcenia do oglądania filmów z pakietu.
3. Ankieta ewaluacyjna.
Przygotowanie i prowadzenie: Iwona Dąbska-Kluska, Monika Maślana.
Podsumowując, wykorzystamy częściowo wyniki ankiety. Została ona przeprowadzona po „Święcie kina”. Uczniowie chcą oglądać filmy, ale w czasie lekcji. Deklarują chęć realizowania własnych filmów po zajęciach lekcyjnych. Proponują następujące tematy:
Cyt. Z ankiet: „Nasza klasa, nasza szkoła, egzystencjalność człowieka, dyskryminacja i problemy w szkole, rasizm” itd.
Żywe zainteresowanie wzbudza oglądanie twórczości swoich kolegów. Młodzi ludzie wolą sami tworzyć własne filmy, ale brakuje nam w szkole sprzętu i czasu.