Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Beata Małek

Instytucja

Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Język polski (Gimnazjum)

Obszar edukacyjny

Edukacja artystyczna i kulturalna (muzyka, plastyka, inne zajęcia artystyczne, wiedza o kulturze, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki)

Inne dokumenty użytkownika

SŁODZIAKI Z TV PAKI - sprawozdanie

Autor zdjęcia: B. MAŁEK, Opis: SŁODZIAKI Z TV PAKI
DZIEL SIĘ RADOŚCIĄ CZYTANIA
MŁODZI I MEDIA
POKONUJEMY BARIERY ARCHITEKTONICZNE I PRZEŁAMUJEMY LODY OBOJĘTNOŚCI
Tagi: TAŃCZYMY, CZYTAMY, SŁODZIAKI Z TV PAKI, Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach,

ADRESACI PROJEKTU:

Uczniowie klasy IIB i IIC, którzy uczestniczyli w zajęciach koła polonistycznego.

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU:

Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach

CZAS REALIZACJI:

marzec  – czerwiec 2016 r.

CELE PROJEKTU SŁODZIAKI Z TV PAKI

Celem naszego projektu było nie tylko nabywanie i rozwijanie kompetencji medialnych wśród młodzieży, ale przede wszystkim zwrócenie ich uwagi na potrzeby drugiego człowieka.

Poprzez organizowanie kampanii społecznej „Pokonujemy bariery architektoniczne i przełamujemy lody obojętności” uczniowie mieli okazję poznać problemy osób niepełnosprawnych.

Z kolei akcja społeczna „Dziel się radością czytania” miała na celu zachęcić dzieci i młodzież do czytania książek. Te działania w znaczący sposób przyczyniły się do poszerzenia oferty edukacyjnej i wychowawczej szkoły.

Uczniowie podczas prac projektowych współpracowali  w zespole, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami. Włączyliśmy do naszych działań społeczność szkolną (warsztaty, debata, sondaż, ogólnopolska akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”), a także środowisko lokalne („Tańczymy dla Piotrka” – taniec podczas akcji CZAS NA TWÓJ RUCH DLA PIOTRKA, gra terenowa „SCOOBY-DOO! I TAJEMNICZA GRA”, akcja czytania dla dzieci w szkołach i przedszkolach gminy Gaszowice „GDZIE JEST SCOOBY?”).

Celem projektu było również zachęcenie młodzieży do podejmowania własnej inicjatywy w sprawach obywatelskich i twórczego wykonywania zadań. Gimnazjaliści chętnie i z zaangażowaniem realizowali zaproponowane przeze mnie zadania, bardzo często sami wychodzili z inicjatywą. Wykazali się dużą kreatywnością podczas prac.

Udział w projekcie wpłynął na współpracę szkoły z środowiskiem lokalnym - gmina Gaszowice, gminne szkoły i przedszkola, rodzice oraz dzieci

Program CEO ma na celu również promocję szkoły i działań młodzieży w mediach, co w projekcie „SŁODZIAKI Z TV PAKI” zostało osiągnięte. Artykuły i zdjęcia na temat podejmowanych działań na bieżąco były publikowane na blogu „SŁODZIAKI Z TV PAKI”, na stronie internetowej gimnazjum oraz gminy Gaszowice, a także w „Biuletynie Gminnym”.

 

HARMONOGRAM PRAC PROJEKTOWYCH

9 marca młodzież uczestniczyła w webinarium na temat: „Konstrukcja fabuły w filmach krótkometrażowych”, w czasie którego nie tylko uzyskała wiadomości dotyczące filmu. Podczas webinarium była możliwość rozmowy, zadawania pytań na czacie.

15 marca gimnazjaliści uczestniczyli w akcji medialnej, której celem było zapoznanie się z informacjami na temat ochrony prywatności w sieci. Następnie w trzech grupach wykonywali plakaty, wykorzystując dostępne programy komputerowe i korzystając z wolnych zasobów. W wykonaniu tych zadań pomagała nam pani Anna Babiak, która jest nauczycielem przedmiotów artystycznych  i prowadzi zajęcia z informatyki.
Zespół uczennic w składzie: Agata Oślizło, Aleksandra Wojaczek  i Paulina Czernik  zdobył pierwsze miejsce - nagrodę publiczności.
 

·Na początku projektu założyliśmy blog SŁODZIAKI Z TV PAKI http://blogiceo.nq.pl/slodziakiztvpaki , na którym na bieżąco prezentujemy nasze działania.
 

W marcu i kwietniu zrealizowaliśmy kampanię społeczną
„Pokonujemy bariery architektoniczne i przełamujemy lody obojętności”.

1.      Młodzież dwukrotnie uczestniczyła w warsztatach z architektem, panią Agnieszką Oślizło, która podczas warsztatów opowiedziała młodzieży o barierach architektonicznych, z jakimi zmagają się osoby niepełnosprawne. Na zdjęciach pokazała urządzenia, które mogą ułatwić tym ludziom codzienne życie. Podczas spotkań powstały plakaty. Uczniowie przedstawili na nich, kim jest osoba niepełnosprawna i uświadomili innym, że każdy z nas może być chwilowo niepełnosprawny, mając na przykład nogę w gipsie. Inna grupa pokazała dobre i złe przykłady (bariery architektoniczne) w szkole i środowisku lokalnym. Gimnazjaliści mieli wcześniej zadanie, które polegało na wykonaniu tego typu zdjęć w swojej okolicy. Uczniowie zaprezentowali też sposoby, dzięki którym można pokonywać trudności architektoniczne. Zebrali informacje, jakie instytucje mogą pomóc osobom niepełnosprawnym. Na podsumowanie pracy zaprosiliśmy dyrekcję, która zapoznała się z efektami pracy młodzieży. Dzięki warsztatom młodzi ludzie zwrócili uwagę na bariery, jakie nas otaczają i możliwości ich pokonywaniadzięki dobrym rozwiązaniom architektonicznym.

 

2.      Kolejnym ważnym wydarzeniem była debata „Przełamujemy lody obojętności”, którą poprowadziła pani Katarzyna Skupień, szkolny pedagog. Zespoły uczniów biorące udział w warsztatach  miały okazję omówić problemy barier architektonicznych  i zaprezentować plakaty szerszej publiczności – zaproszonym gościom i innym uczniom biorącym udział w debacie. Podczas spotkania obecny był Zastępca Wójta Gminy Gaszowice pan Zbigniew Goworowski, Przewodniczący Komisji Oświaty pan Jerzy Kawulok, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Karina Stępień, Dyrekcja Gimnazjum - pan Andrzej Mrozek i pani Barbara Walczak. W czasie debaty gimnazjaliści dowiedzieli się o rodzajach barier społecznych, do których zaliczamy: stereotypowe myślenie, komunikację międzyludzką, brak środków materialnych i trudności w podjęciu pracy.  Młodzież dyskutowała na temat sposobów pomocy osobom potrzebującym. Następnie pracując w grupach, uczniowie wykonali plakaty prezentujące możliwości przełamywania barier społecznych. Dzięki temu spotkaniu uczniowie wiedzą, z jakimi problemami spotykają się na co dzień niepełnosprawni i jak zachowywać się w wobec nich.

3.      23 kwietnia br. grupa projektowa włączyła się do akcji o charakterze środowiskowym „CZAS NA TWÓJ RUCH DLA  PIOTRKA”.
W tym dniu gimnazjaliści wspierali Piotrka, Jego Rodziców oraz akcję podczas tańców (belgijski, izraelski, skrzypek) prowadzonych przez panią Monikę Małek. Jako dekorację sal i korytarza wykorzystano plakaty uczniów oraz materiały dotyczące programu” WŁĄCZ SIĘ. MŁODZI I MEDIA”.

4.      Efektem pracy w tej kampanii był również film animowany „Tańczymy dla Piotrka”, który wykonała grupa projektowa i został zamieszczony na blogu:
http://blogiceo.nq.pl/slodziakiztvpaki/

W kampanii społecznej brała udział nie tylko grupa realizująca projekt, ale również gimnazjaliści, którzy aktywnie uczestniczyli w warsztatach i debacie.

 

W maju i czerwcu młodzież zrealizowała kampanię społeczną dotyczącą książek „Dziel się radością czytania”.

 1.      Przeprowadzony sondaż na najlepszą książkę daje obraz, po jakie teksty literackie sięga obecnie młodzież oraz jakie są ich ulubione książki z dzieciństwa.

2.      Aby uświadomić innym, że czytania nie należy się wstydzić, bo zawsze będzie na czasie, zorganizowaliśmy sesję zdjęciową „Nam też z książką do twarzy”. Pokazaliśmy w jakich sytuacjach i miejscach w szkole można czytać.

3.      8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek wraz z bibliotekarką, panią Alicją Górecką ogłosiliśmy konkurs – „Z jakiej książki pochodzi ten cytat?”.

4.      30 maja z okazjiI MIĘDZYNARODOWEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM odwiedziliśmy uczniów klasy II c wSzkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Gaszowicach. Gimnazjaliści przygotowaliczytanie z podziałem na role tekstu bajki „SCOOBY-DOO! i tajemniczy aquapark”. Były zagadki, rebusy i krzyżówka dla dzieci. Nawiązując do tekstu bajki zwrócono uwagę na zagadnienia bezpieczeństwa nad wodą i kąpieli w miejscach strzeżonych pod okiem osób dorosłych.

5.      4 czerwca włączyliśmy się do Gminnego Dnia Dziecka, przygotowując dla maluchów grę terenową „SCOOBY-DOO! I TAJEMNICZA GRA”. Podczas rejestracji zespoły otrzymały mapę i według wskazówek odwiedzały stanowiska. Dzieci samodzielnie lub z pomocą rodziców wykonywały zadania w siedmiu punktach. Były POSZUKIWANIA SCOOBY’EGO- zadanie sportowe. W SALONIE PIĘKNOŚCI DAPHNE dzieci rysowały obrazki, zaś w PRACOWNI FREDA układano puzzle. W STOŁÓWCE U KUDŁATEGO należało nazwać wylosowane owoce i warzywa w języku polskim i angielskim. Velma zapraszała do BIURA DETEKTYWA, aby odgadnąć ukryte przedmioty i postać bajki o SCOOBY’M. TOR PRZESZKÓD Z DUCHAMI sprawdzał umiejętności fizyczne dzieci, zaś w KOMNACIE TAJEMNIC za pomocą dźwięków maluchy rozpoznawały ukrytą postaćTAJEMNICZEJ SPÓŁKI. Na mecie dzieci otrzymały dyplomy i czekolady ufundowane przez Urząd Gminy Gaszowice. W zabawie „SCOOBY-DOO! I TAJEMNICZA GRA” wzięło udział ponad siedemdziesięcioro dzieci.

6.      8 czerwca pojechaliśmy na wycieczkę do Rybnika. Bilety do kina ufundowane przez Radę Rodziców na film „Alicja po drugiej stronie lustra” były nagrodą dla gimnazjalistów za bardzo duże zaangażowanie w działania na rzecz innych osób.

7.      10 czerwca wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”, która polegała na zaproszeniu wszystkich uczniów z ulubionymi książkami do sali gimnastycznej, aby wspólnie poczytać. Następnie wykonano zdjęcia, które wraz ze sprawozdaniem zostały umieszczone na stronie ogólnopolskiej akcji.

8.      16, 21 i 22 czerwca przeprowadziliśmy kampanię czytelniczą dla najmłodszych „GDZIE JEST SCOOBY?”. Odwiedziliśmy wszystkie szkoły i przedszkola naszej gminy, aby zachęcić najmłodszych do czytania. Zaprezentowaliśmy bajkę o Scooby’m. Były zagadki, rebusy i krzyżówka dla dzieci.Nawiązując do tekstu bajki, zwrócono uwagę na zagadnienia bezpieczeństwa w czasie wakacji.

 

PODSUMOWANIE

Analizując cele ogólne i szczegółowe, metody, formy oraz efekty pracy osiągnięte przez gimnazjalistów, można stwierdzić, że szkolny projekt edukacyjny „SŁODZIAKI Z TV PAKI” przyniósł pozytywne rezultaty.

Podczas realizacji programu „WŁĄCZ SIĘ. MŁODZI I MEDIA” kształtowano otwartą, aktywną i odpowiedzialną postawę uczniów. Wspólne rozmowy, kulturalne dyskusje, tworzenie planów, dzielenie się pracą i wspólne wykonywanie zadań na poszczególnych etapach oraz branie odpowiedzialności za końcowy efekt, to istotny element działań.

Udało się wyzwolić w uczniach ich ekspresję  twórczą, co było dla mnie dużym wyzwaniem. Podobnie kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży było ważnym elementem realizowanych kampanii. Uczniowie  zwrócili uwagę na problemy osób niepełnosprawnych oraz możliwość niesienia bezinteresownej pomocy, która daje satysfakcję. Z kolei wyjście do społeczności lokalnej spowodowało, że gimnazjaliści nabrali pewności, że to co robią, może nieść radość innym. Celem realizowanego projektu była integracja zespołu i zdobycie przez uczniów umiejętności pracy w zespole.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w projekcie, a praca była dla nich zabawą i dawała satysfakcję.  Gimnazjaliści zwracali uwagę, że był to czas spędzony z przyjaciółmi w miłej atmosferze, mogli pomagać innym. Podobała im się też praca w grupie, zgranie grupy, współpraca z innymi osobami i same przygotowania. Młodzież chętnie podjęłaby nowe wyzwanie w kolejnym projekcie.

Na uwagę zasługuje fakt współpracy z innymi osobami i instytucjami.

W projekcie uczestniczyło nie tylko dwanaście osób. Do akcji ogólnopolskiej „Jak nie czytam, jak czytam” włączyli się wszyscy uczniowie, podobnie do sondażu na najlepszą książkę. Wielu gimnazjalistów uczestniczyło w warsztatach z architektem i debacie na temat barier społecznych. Edukacja czytelnicza trafiła również do najmłodszych – przedszkolaków i uczniów klas I- III szkół podstawowych podczas I Tygodnia Czytania Dzieciom i akcji „Gdzie jest Scooby?”. Z kolei maluchy uczestniczyły wraz z rodzicami w grze terenowej „SCOOBY-DOO! I TAJEMNICZA GRA” podczas Gminnego Dnia Dziecka.

Uczniowie wraz ze mną na bieżąco zamieszczali informacje i zdjęcia z przebiegu prac w mediach (prasa, strona internetowa szkoły, blog SŁODZIAKI Z TV PAKI), co przyczyniło się do upowszechnienia projektu. Relacje z kampanii społecznych, zdjęcia i pamiątkowe wpisy zostały umieszczone w kronice szkolnej.

Zostaliśmy wyróżnieni przez CEO za wzorowe prowadzenie bloga „SŁODZIAKI Z TV PAKI”. Otrzymaliśmy SREBRNĄ ODZNAKĘ – najwyższe wyróżnienie dla zespołu, który rozpoczął pracę od drugiego semestru.

Nagrodą dla uczniów realizujących projekt był wyjazd do Multikina w Rybniku, który pozwolił jeszcze bardziej rozwinąć relacje rówieśników w grupie. Młodzież obejrzała film "Alicja po drugiej stronie lustra".

Mam nadzieję, że sprawy dotyczące barier architektonicznych i społecznych, a przede wszystkim wiedza na temat sposobów ich niwelowania, wpłyną pozytywnie na kształtowanie wśród uczniów postaw obywatelskich. Udział młodzieży w akcji „Czas na twój ruch dla Piotrka” i zaangażowanie w bezinteresowną pomoc dla innych jest dowodem na to, że są wśród nas osoby czerpiące satysfakcję ze swojej pracy.

„Dziel się radością czytania”to kampania skierowana do wszystkich osób w środowisku lokalnym, od najmłodszych poprzez gimnazjalistów i osoby dorosłe. W czasach kiedy gry komputerowe i inne rozrywki rywalizują o zajęcie istotnego miejsca w hierarchii zainteresowań młodzieży, czytanie zeszło na dalsze miejsce. Jak się okazuje, tak wcale nie musi być. Wystarczy zachęcić dzieci i młodzież do poszukiwań ciekawych tekstów, obejrzeć wspólnie adaptację filmową wybranej książki. Można włączyć się w akcje czytelnicze lub poprzez głośne czytanie, zabawę i gry związane z książkami edukować najmłodszych. To z pewnością nie zmieni od razu nastawienia wobec czytelnictwa, ale  być może spowoduje zaciekawienie. A to już coś!


B. Małek

Mapa