Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Piotr Szczepański

Instytucja

Liceum Ogólnokształcące Grodków

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Religia (Szkoła ponadgimnazjaln)

Inne dokumenty użytkownika

Sprawozdanie z realizacji projektu "Włącz się! Młodzi i media" - Edycja 2015/16

Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Powstań Śląskich

ul. Sienkiewicza 29

49-200 Grodków

województwo opolskie

 

Tytuł projektu: "Media w LO"

 

Opiekunem projektu był ks. Piotr Szczepański CM. Do grupy projektowej należało 8 uczniów: Alekandra Janiczak, Sara Janiczak, Aleksandra Sibińska, Patryk Bandyk, Patrycja Korczewska, Monika Gołąb, Aleksandra Boczarska, Justyna Ułasiewicz. Wraz ze mną tworzyliśmy zgraną ekipę, a naszym głównym kanałem elektronicznej komunikacji była tajna grupa na facebooku „ X. Piotrek i Ekipa”

  

 

Ponadto przez cały czas trwania projektu prowadziłem blog „Media w LO”,  na którym regularnie publikowałem bieżące informacje nt. prowadzonych działań, zadania odnośnie akcji medialnych oraz podsuwałem pomysły i przykłady kampanii społecznych.

      

 

 

Także uczniowie założyli swojego bloga (http://blogiceo.nq.pl/grdlo) , ale brakowało im systematyczności (ostatni wpis jest z 25 lutego 2016 r.)

 

Jak zwykle na początku w grupie panował entuzjazm i optymizm, jednak z upływem czasu (jak to zwykle bywa) zapał uczniów gasł i nie udało nam się doprowadzić projektu do końca. Zachętą dla uczniów były ciekawe zajęcie z użyciem technologii informacyjnych a przede wszystkim zaś wyjazd do Warszawy na Festiwal Kampanii Społecznych.

 

  

 

Plan naszej pracy przedstawiał się imponująco:

  

 

Oczywiście na początku musieliśmy się dowiedzieć, czym jest kampania społeczna. W tym pomogły nam materiały CEO:

https://www.youtube.com/watch?v=q3IvMXqSccE

 

Dość długo toczyła się dyskusja na temat wyboru tematu kampanii społecznej, padały różne propozycje, które były poddane pod głosowanie (na facebooku).

  

 

Ostatecznie został wybrany temat REAGUJ NA ZŁO. Był to ogólny temat, który z czasem staraliśmy się doprecyzować. Wybraliśmy go z tego powodu, iż wśród nas szerzy się nieustannie znieczulica społeczna, bardzo często ludzie pozostają obojętni na zło i krzywdę, która się dzieje obok nich.

 

W końcu udało nam się uszczegółowić temat kampanii. Miała ona dotyczyć przemocy psychicznej z jaką spotykają się dzieci (uczniowie w rodzinach). Wybór był umotywowany tym, że z taką formą agresji młodzież ma do czynienia najczęściej, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Skierowana ma być ona do wszystkich świadków kampanii.

  

Aby zapoznać jak największa liczbę młodzieży z tym tematem, zorganizowaliśmy szkolną debatę jej temat.

  

 

Cały jej przebieg można zobaczyć TUTAJ.

 

W międzyczasie wzięliśmy udział w akacjach medialnych. Otrzymaliśmy gadżety związane z programem oraz dyplom.

 

  

 

By dobrze przygotować scenariusz spotu kampanii wzięliśmy udział w Webinarium pt. „Konstrukcja fabuły w formach krótkometrażowych””

  

 

Zapis webinarium można obejrzeć TUTAJ.

 

W międzyczasie trwały prace nad plakatem oraz krzykliwym hasłem do kampanii.

 

Po długich debatach w końcu udało nam się sklecić scenariusz naszego spotu do kampanii o agresji psychicznej w rodzinie. Pozostawało „jedynie” go nakręcić. Niestety odkąd zrobiło się ciepło, wszystko zaczęło „iść jak po grudzie”. Całość przedsięwzięcia stanęła pod wielkim znakiem zapytania.

 

  

 

Niestety mimo wielu zachęt i prób mobilizacji uczniów. Nakręcić spotu nam się nie udało!

 

Praktycznie sami pracowaliśmy nad projektem, bez niczyjej pomocy. Oczywiście czas ten nie był straconym. W trakcje trwania projektu dowiedzieliśmy się, jak funkcjonują media, jak działają reklamy, czym są kampanie społeczne i jak je można przeprowadzić, jak można zdiagnozować problemy społeczne, przyjrzeliśmy się rozmaitym kampaniom społecznym (www.kampaniespoleczne.pl). Ponadto uzyskaliśmy wiedzę na temat tego, czym są otwarte zasoby Internetu, jak z nich korzystać, wzięliśmy udział w 2 akcjach medialnych i webinarium.

W czasie pracy nad projektem najbardziej podobały to, że mogliśmy się wspólnie spotkać i sypać pomysłami jak z rękawa. Łączyła nas przede wszystkim chęć zaistnienia w naszym małomiasteczkowym środowisku, zrobienia czegoś, czego jeszcze nikt wcześniej nie zrobił (spot, happening, wyjazd do Warszawy na festiwal).

Największą trudnością dla uczniów była systematyczność pracy. Spotykaliśmy się regularnie, ale następowały chwilowe zrywy, burze mózgów i tysiące pomysłów, których jednak realizacja stanowiła już problem. Trudnością była też rywalizacja uczniów między sobą i zwalczanie wzajemne swoich pomysłów.

Gdybyśmy mogli zrealizować projekt jeszcze raz, na pewno większość zaplanowanych działań przeprowadziłbym w I semestrze, do ferii zimowych. Po feriach trudniej było zmobilizować uczniów do innych działań niż nauka, a gdy już zrobiło się ciepło, to nikt już nie chciał zostawać w szkole dłużej po lekcjach by pracować nad projektem.

 

Blog projektu

http://blogiceo.nq.pl/lomedia

Mapa