Jesteś tutaj > Strona główna > Dokument

Program

Autor/Źródło

Bartosz Postulka

Instytucja

I Liceum Ogólnokształcące

Ocena dokumentu:

Przedmiot (etap edukacyjny)

Podstawy przedsiębiorczości (Szkoła ponadgimnazjaln)

Podstawa programowa

Organizacja pracy SU

Obszar edukacyjny

Edukacja historyczna i obywatelska (historia i społeczeństwo, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i społeczeństwo (przedmiot uzupełniający), podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce, wychowanie do życia w rodzinie, etyka, filozofia)

Samorząd Uczniowski - jasna strona mocy (sprawozdanie z debaty)

Autor zdjęcia: IB Gliwice, Opis: ...wspaniali debatujący
Cała sala...
Gimnazjaliści
Głowy pełne pomysłów
Licealiści
Tagi: debata, samorząd uczniowski, jasna strona mocy,

Relacja z debaty zorganizowanej w I LO w Gliwicach.

 

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI - JASNA STRONA MOCY

"Zaprawdę wspaniały umysł dziecka jest." - Yoda

 

 

Relacja z debaty na temat działania Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2010/2011 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr. 10 w Gliwicach.

 

30 maja w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach odbyła się szkolna debata na temat: "Pomysły Samorządu Uczniowskiego na przyszły rok szkolny oraz ich realizacja". Udział w niej wzięło troje chętnych uczniów z każdej klasy. Niestety zabrakło  w tym dniu obecności członków Samorządu Szkolnego. Niespodziewanie debata zgromadziła około 50 uczniów. Planowany czas spotkania, czyli jedna godzina lekcyjna, nie okazał się być wystarczający, dlatego spotkanie przeciągnięto o kolejną godzinę. I, bynajmniej, nie były to rozmowy o mieczach świetlnych i czarodziejskich różdżkach.

Uczniowie zostali poinformowani o tym wydarzeniu poprzez naszą - organizatorów wizytę w każdej z klas i bezpośrednie ogłoszenie. Uznaliśmy, że plakaty czy "droga pantoflowa" będą miały znacznie węższe grono odbiorców, a zależało nam, by na debacie stawiło się jak najwięcej osób z pomysłami lub opiniami na temat działalności Samorządu Uczniowskiego. Byliśmy mile zaskoczeni tym, że niemal wszyscy, którzy stawili się na to zebranie, mieli coś rzeczowego do powiedzenia.

Debata nie została poprzedzona prezentacją multimedialną, gdyż nie wymagała żadnej podstawy merytorycznej. Uczniowie naszej szkoły zdają sobie sprawę z tego, jak SU wpływa na życie naszej społeczności. Wszyscy zgodzili się z tym, że w naszej szkole Samorząd jest tylko symbolem, bardzo trudno jest zauważyć jego działalność, a przedstawiciele tegoż organu są nieznani większości uczniów. Wniosek jest oczywisty – niewiele osób może stwierdzić, że pochwala pracę uczniowskiej władzy. Debatujący uznali, że należy zmienić SU z formy nierealizującej pomysłów w organ, którego działania widać w codziennym życiu naszego zespołu szkół.

Pojawiło się wiele pomysłów, jak do tego doprowadzić. Jednym z nich było przeprowadzenie ankiety, tak, aby każdy (w szczególności ci, którzy nie stawili się na debatę z różnych przyczyn) mógł wyrazić swoje życzenia oraz przekazać uwagi. Ustaliliśmy, że nasza szkolna strona wymaga ulepszenia. Co to oznacza? Mianowicie, należy ją częściej aktualizować, publikować na niej zastępstwa na najbliższy czas, tzw. „numerki samorządowe”, jak również zdjęcia prezentujące kolejne wydarzenia z życia szkoły. Uznano także, że kapitalną inicjatywą byłoby zorganizowanie większej ilości zajęć pozalekcyjnych, na przykład utworzenie grupy teatralnej czy muzycznej. Od momentu, kiedy pojawił się powyższy pomysł, zachwycając ożywionych uczniów, debata nabrała jeszcze szybszego tempa - wymyślono zorganizowanie przedstawienia charytatywnego i już podczas rozmowy natychmiast rozwiązano problem, jakim z pewnością jest niechęć większości uczniów do uczestniczenia w wydarzeniach po skończonych zajęciach. Kolejnym pomysłem było zorganizowanie systemu współzawodnictwa między klasami. gdyż nie mamy zbyt wiele motywacji do działania. Taki system miałby nobilitować nie tylko oceny czy frekwencję, ale także inicjatywę wykonaną w stronę życia szkolnego. Ostatnim konceptem, na którym już podczas samego spotkania skupiliśmy nasze uczniowskie myśli , było zorganizowanie festynu mającego na celu przedstawienie naszej szkoły rodzinom i uczniom spoza niej z nieco innej strony. Mogłoby to odmienić gliwicki stereotyp krążący na jej temat.

Jako przyczyny tak niezauważalnego działania Samorządu podano fakt, że tak naprawdę nikt nic nie wynosi ze swojego zaangażowania, a oczywistym jest, że każdy potrzebuje motywacji, żeby mieć sensowne osiągi. Okazało się, że uczniowie byliby bardzo chętni do zrobienia chociażby gazetki lub pomocy przy zorganizowaniu jakiejkolwiek imprezy, gdyby tylko było to w jakiś sposób nagradzane, albo gdyby większa ilość osób zgłaszała się do jednego zadania. W mijającym roku szkolnym, faktycznie, często sprawy wyglądały tak, że jeśli ktoś zgłosił się do wykonania czegoś, zostawał z tym całkowicie sam, a za wypełnienie swojego zobowiązania, często nie słyszał nawet zwykłego "dziękuję". Dowiedzieliśmy się, że podziękowania ze strony dyrektora czy wychowawcy podczas uroczystości rozdania świadectw byłyby dla naszych uczniów zaszczytem i wystarczającą nagrodą za włożony wysiłek.

My, organizatorzy debaty, nie jesteśmy zaangażowani w Samorząd Uczniowski na co dzień, jednak planujemy zmienić to od przyszłego roku szkolnego. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni tym, jak wiele pomysłów mają uczniowie naszej szkoły. Szkoły, która nie uchodzi za przebojową, a raczej nastawioną na uzyskanie wyników maturalnych na odpowiednim poziomie. Byliśmy bardzo miele zaskoczeni faktem, że tak wielu przedstawicieli każdej z klas zebrało się, by omówić kwestię planów na przyszły rok, jak również tym, że praktycznie każdy pragnął zabrać głos w dyskusji, a żaden z postulatów nie był pozostawiony bez konkretnej argumentacji. Pomysły miały "ręce i nogi", były sensowne i z "gdybania" szybko przechodziły do konkretnych, możliwych do zrealizowania planów. Zebraliśmy wiele idei, które można w przyszłym roku zrealizować, a z inicjatywą innych uczniów naszej szkoły mamy ogromne szanse na sukces. Wspólny sukces w Naszej-Wspólnej Szkole.

 

Filmik upamiętniający naszą szkolną debatę:

http://www.youtube.com/watch?v=jHH967ui8w8

 

Organizatorzy:- Alicja Dubiel,Dorota Krysińska, Bartosz Postulka, Jakub Mazur

Niezastąpieni koledzy i koleżanki, który bardzo dziękujemy za pomoc:- Ewa Czerniak, Maciej Korpak (zdjęcia + kamera), Robert Hebenstreit (zdjęcia + kamera), Zarazza (montaż vid.) 

Pliki do pobrania
Krótki filmik upamiętniający debatę debaty. (Autor: IB Gliwice)
Samorząd Uczniowski - jasna strona mocy...
Mapa